Ucho, zázračný orgán ľudského tela: Čo všetko dokáže a ako si ho chrániť?

Ucho

photl.com

Ľudské telo je neuveriteľne prepracované a ucho nie je výnimkou. Vďaka nemu môžete počuť spev vtákov, obľúbenú hudbu, hlas milovanej osoby. Ak začneme mať s ušami ťažkosti, kvalita nášho života sa môže dosť znížiť…

Ucho je mimoriadne prepracované a okrem intenzity môžete vnímať aj smer zvuku. Nachádzajú sa v ňom aj tri polkruhové kanáliky. Nájdete tu aj tú najmenšiu kosť v ľudskom tele, strmienok. A vďaka uchu môžete chodiť rovno, pretože je zároveň aj centrom rovnováhy.

Ľudské ucho má aj mimoriadny rozsah. Dokáže počuť v rozmedzí od 16 do približne 18 000 Hz. Niektorí jedinci sú citlivejší, iní menej. Napríklad zvuky pod 16 Hz, takzvaný infrazvuk počujú len slony a ultrazvukom, nad 20 000 Hz sa dorozumievajú netopiere či delfíni. Šírku spektra, v ktorom počujete si môžete skúsiť napríklad tu:

Zápal stredného ucha

Veľmi častou nepríjemnosťou je zápal stredného ucha. Najčastejšie postihuje deti, hlavne v prvom roku života. Väčšinu ľudí však toto ochorenie ešte raz za život čaká. Príčinou sú baktérie a zápal. Čím sa takýto zápal prejavuje? Ide hlavne o horúčky, bolesti hlavy, dočasne slabší sluch.

Ako sa zápalu vyvarovať? Hlavne si dajte pozor na niektoré alergény. Ide o kravské mlieko, vajcia či čokoládu. S jedlom súvisí aj príjem cukrov. Mali by ste ho o čosi znížiť, pretože priveľa cukru hrá infekcií do nôty. A ďalej si treba dať pozor na dýchacie cesty. Prevenciou je odstránenie nosovej mandle, v prípade, že vám spôsobuje problémy. A dajte si pozor aj na nádchu, hlavne počas zápalu stredného ucha. Kvapky či spreje do nosa vám uľavia, no vypestujete si na nich závislosť a zápalu neprispievajú.


Mohlo by vás zaujať: Chcete počuť ako zamlada? Starajte sa o svoj sluch ešte dnes!


Hučanie v ušiach

Hučanie v ušiach je jednou z najotravnejších vecí, aké vás môžu postihnúť. Ani zďaleka nie je príjemné zaspávať za sústavného šušťania, nemožnosť vychutnať si chvíľku ticha. Aj za toto môže ucho. Kedy sa hučanie v ušiach môže prejaviť? Hlavne pri poškodení nervového systému, chrbtice. Rovnako pri chorobách sluchového nervu či nádorových ochoreniach. Hučanie tak môže byť aj predzvesťou niečoho vážnejšieho, určite ho nepodceňujte. 

Jedným zo spôsobov liečby je liečba podľa Jastreboffa, ktorej základom je nevystavovať sa tichu. Aj doma, keď si môžete dopriať pokoj by ste mali mať vždy nejaký ruch v pozadí. Napríklad relaxačnú hudbu, CD so zvukom prírody, alebo napríklad televíziu. Samozrejme, sú aj iné spôsoby liečby, no táto je jednoznačne najzaujímavejšia. Zároveň každý deň budete musieť pár hodín počúvať šum zo širokopásmového generátoru šumu. Takáto liečba si vyžaduje pevnú vôľu a nezriedka trvá aj dva roky, ale výsledky sa dostavia. Prestanete šum v ušiach vnímať, akoby ho váš mozog odstránil. Veď počas dňa nevnímate mnoho zvukov. Napríklad taký tikot hodiniek, prípadne ak bývate pri železničnej stanici tak si na hluk tiež zvyknete. On tam je stále. Rovnako aj šum. Ale mozog ho už nevníma.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


S hygienou to nepreháňajte

Mnoho ľudí si dodnes svoje uši zle čistí. Klasické vatové tyčinky sú najpopulárnejšie a zároveň aj najmenej vhodné. Zatlačia maz dovnútra ucha. Iste, nejakú časť dostanú preč, no zvyšok sa usadzuje vnútri. Rovnako nesprávna je aj prehnaná starostlivosť o svoje uši. Dôkladné očistenie stačí vykonať  raz za týždeň. A ako si ich efektívne čistiť?

Na zápalku dajte kúsok vaty. Jej konce by však mali byť uvoľnené. A tieto konce namočte do nejakého oleja. Môže to byť dokonca aj obyčajný olivový olej z kuchyne. Ucho si totiž samo produkuje maz a nejaký by tam mal ostať. Ak všetok odstránite, nie je to dobré. Niektoré nečistoty vyberiete a olejovou časťou zvlhčíte ucho. Vhodné sú ajsviečky na čistenie uší. Roztok maz v uchu rozpustí a podtlakom sa dostane von.

Sluch si určite chráňte, nevystavujte sa nadmerne hlučnému prostrediu. Ak máte citlivé uši a pri hlasitých prejavoch pociťujete bolesti, navštívte lekára a vyhľadávajte tiché prostredie. Sluch máte len jeden a o to viac si ho treba vážiť.


Ako sa staráte o zdravie svojich uší? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, youtube, David
Odporúčame