Účinné, ale nebezpečné: Ktoré bielkovinové diéty vás môžu aj zabiť?

mäso

photl.com

V túžbe po štíhlej postave už každý z nás zrejme vyskúšal nejakú „zaručenú“ diétu, aby sa k želanému efektu dopracoval čo najrýchlejšie. Vedeli ste však, že niektoré typy stravovacích režimov sú z dlhodobého hľadiska priam životu nebezpečné? Varovný prst dvíha tím vedcov zo Švédska a Grécka. Podľa ich štúdie totiž nerovnováha na tanieri zvyšuje riziko infarktu aj náhlej cievnej mozgovej príhody. Ktoré diéty vášmu zdraviu v tomto smere uškodia najviac?

Najpopulárnejšie diéty na čiernej listine

Medzi najobľúbenejšie diéty na svete patria tie, ktorých výsledok sa dostaví čo najskôr, no človek nepociťuje prílišný hlad. Tieto kritériá dokonale spĺňajú programy na báze vysokého príjmu bielkovín. Je známe, že aj celebrity najčastejšie holdujú práve Atkinsonovej diéte, ktorá v prvej fáze povoľuje príjem výhradne proteínov. Sacharidy v podobe ryže, cestovín, či zemiakov sú absolútnym tabu. Na podobnom princípe pracuje tiež Dukanova diéta, ktorej zásady dokonca vyšli v knižnej podobe a vďaka nej schudlo viac než 15 miliónov ľudí. Tá v prvej, takzvanej útočnej fáze rovnako odporúča jesť výhradne bielkoviny a zaručuje najväčší úbytok kilogramov. Podľa odborníkov však takéto stravovacie režimy môžu narobiť viac škody ako osohu.


Mohlo by vás zaujímať: Diéta pre milovníkov zemiakov: Recept starých materí funguje aj dnes!


Čo všetko nám hrozí?

Prieskum, ktorý uskutočnili švédsko-grécki odborníci, trval dlhých 15 rokov. Za tento čas vyhodnocovali zdravotné zmeny u 43400 žien vo veku 30 až 49 rokov. Tie, ktoré mali nízky príjem karbohydrátov a vysoký príjem proteínov, boli o 28% náchylnejšie na srdcový infarkt a mŕtvicu – ochorenia srdcovo-cievneho systému, ktoré sú časté v čoraz nižšej vekovej kategórii. Riziko malo stúpajúcu tendenciu, pokiaľ ženy uprednostňovali na tanieri bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso) pred rastlinnými. „Tí, ktorí chcú zhodiť prebytočné kilá, by sa nemali vrhať do populárnych chudnúcich programov ako Atkinsonova diéta a LCHF (nízky obsah karbohydrátov, vysoký obsah tuku) a nechať sa zaslepiť krátkodobými účinkami,“ vysvetlil profesor Hans-Olov Adami z inštitútu Karolinska Institute. „Človek musí myslieť aj na dlhodobý vplyv na zdravie,“ dodal Adami.


Mohlo by vás zaujímať: Cvičíte, ale chudnutie stále nikde? Vyskúšajte L-karnitín!


Čo radí dietologička?

Hoci proteíny majú v našom jedálnom lístku nezastupiteľné postavenie, netreba to s nimi preháňať. „Zbavte sa pocitu, že si musíte vybrať medzi karbohydrátmi a bielkovinami. Uprednostnite zmes všetkých skupín potravín pred úplným vylúčením jednej z nich. To vám pomôže zostať zdravými zvonku aj zvnútra,“ odporúča Victoria Taylor z britskej nadácie pre srdcové ochorenia British Heart Foundation. A ako by malo podľa nej vyzerať ideálne zloženie našej potravy? „Snažte sa zahrnúť „chudé“ bielkoviny a nízkotučné mliečne výrobky, celozrnné karbohydráty a tie s vysokým podielom vlákniny. Je vhodné jesť takisto veľa ovocia a zeleniny s malým množstvom zdravých tukov,“ radí spomínaná dietologička. Tajomstvo totiž spočíva v rovnováhe: „Užívanie si všetkého s mierou je pre vaše srdce a štíhlu líniu ďaleko lepšie, ako keby ste sa upli na prísnu diétu.“

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame