Účinný liek aj nepríjemný bolehlav: Aké tajomstvá v sebe ukrýva slivovica?

slivovica

modrystrom.sk

Kadiaľ tečie, tadiaľ lieči. Aj s takýmto úslovím sa môžeme stretnúť v súvislosti s destilátom, ktorého pitie je rozšírené na celom Slovensku aj v susedných Čechách. No zatiaľ čo domáci gazdovia na dobrú pálenku nedajú dopustiť, odborníci upozorňujú, že jej účinky sú preceňované. Čo teda môžete od fľaše so slivovicou očakávať? Prvoradá je kvalita, ale aj striedmosť. V opačnom prípade sa zobudíte s poriadnou „opicou“.

Destilácia nie je výdobytkom modernej doby

Alkohol sa získava z prírodných zdrojov kvasením, pálením, varením a kombináciou týchto spôsobov. Najbežnejšou formou prípravy je práve alkoholové kvasenie prírodných látok, ktoré sú bohaté na sacharidy: zemiakov, obilia, cukrovej repy, cukrovej trstiny a rôzneho ovocia. Počiatky pitia alkoholických nápojov treba hľadať u obyvateľov úrodného polmesiaca (Egypt, Mezopotámia, Sýria) či v starovekej Číne. Niektorí odborníci však zastávajú názor, že alkohol je starší ako samotné ľudstvo. V prírode totiž ku kvaseniu plodov a listov rastlín dochádza samovoľne, a teda predkovia človeka sa s alkoholom v tej či onej podobe stretávali už pred miliónmi rokov.

Staroveké národy poznali výlučne nízkopercentné alkoholické nápoje (vína, piva, medoviny). Keďže sa ale v našich podmienkach hroznu a obiliu príliš nedarilo, pri výrobe alkoholu boli použité lesné plody či ovocie zo sadov. Tradícia pestovania ovocných drevín sa pritom datuje už od čias Veľkomoravskej ríše, čiže okolo 9. storočia. Značnú podporu dostali ovocinári až od Márie Terézie, keď sa po roku 1750 na jej podnet zakladali výsadbové škôlky a v rámci prevádzok na spracovanie ovocia nechýbali pálenice.


Mohlo by vás zaujímať: Aj alkohol treba vedieť vyberať: Rozoznajte kvalitu, ktorá vám ulahodí!


Slivovica ako liek

Hoci slivovicu poznajú v každom kúte Slovenska, osobité postavenie mala odjakživa na myjavských kopaniciach a na Morave. V týchto končinách sa totiž s ľuďmi spájala už krátko po príchode na svet. Potierala sa ňou pupočníková šnúra, ale aj ďasná detí, keď sa im prerezávali zúbky. Ak pobolievali uši alebo oči, slivovica sa nakvapkala priamo do nich. Pôsobila tiež ako univerzálna prírodná medicína aj pri prechladnutí, bolestiach hrdla či dokonca brucha. Pri takmer každom neduhu bolo potrebné jediné – vypáliť červíka za pomoci štamprlíka. Na zdravotné a preventívne účely staršie ročníky slivovicu využívajú dodnes. „Každé ráno vypijem poldeci kvalitnej domácej slivky. Robí mi to dobre na trávenie a čistí krv. A keď ma zuby rozbolia, hneď si ústa vypláchnem práve slivovicou,“ chváli sa Moravák Dušan (62).

Rozhodujúca je kvalita

Pýtate sa, ako odlíšite kvalitný destilát od tých, ktoré radíme do kategórie „patoky“? Dobrá slivovica je číra, bez zákalu a už na prvé priloženie k nosu príjemne rozvoniava – cítiť z nej predovšetkým ovocie. Keď pohárik prevrátite do seba, slivovica by mala hladko prejsť dole hrdlom bez toho, aby vás pálila. Ak vás po nej navyše nestrasie, vtedy sa môžete spoľahnúť, že pijete vypálený „liek“. Vo všeobecnosti platí, že čím je slivovica staršia, tým je lepšia. Najväčšiu hodnotu majú preto fľaše, ktoré sú odležané aj päť a viac rokov. Najväčší pôžitok z jej pitia dosiahnete, ak si ju doprajete vychladenú na 16 – 18°C.


Mohlo by vás zaujímať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Najlepšia je domáca

Na našom trhu existuje niekoľko overených značiek slivovice s ochrannou známkou. Za takýto alkohol častokrát v ozdobnej fľaši si však musíme poriadne priplatiť. Existujú aj lacnejšie náhrady, tie však obsahujú lieh s arómou, sacharidmi a farbivami. Po čistom ovocí v nich nenájdete ani stopy. Aj preto ľudia na vidieku ešte stále časť úrody sliviek odkladajú a slivovicu si vypália sami. V tomto smere sa však obráťte na pálenicu s dobrými referenciami, v ktorej boli spokojní aj vaši známi. Hotový produkt si väčšina Slovákov necháva nariediť so silou 50-53 percent.


Čo si o slivovici myslíte vy? Máte nejakú radu pre ostatných čitateľov, ako si vybrať tú najlepšiu? Podeľte sa v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži.

Zdroj: modrystrom.sk, balkanskidom.com, Johnny
Odporúčame