Účinný liek na psoriázu? Aj vaša koža potrebuje dovolenku, doprajte si more

Plávanie

gettyimages

A nie len tá. Rovnako čas bez stresu a pobyt na slniečku, ktoré letná dovolenka prináša, pomáhajú psoriatikom pri liečbe. Vplývajú pozitívne na ložiská na koži a zmierňuje prejavy psoriázy. Zistite, na čo počas pobytu klásť najväčší dôraz.

Chráňte sa pred slnkom

Prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave Mária Šimaljaková tvrdí, že aj slnečné lúče zlepšujú zdravotný stav u väčšiny pacientov, treba si ich však užívať s mierou, aby sa pokožka nespálila. Pri pobyte na slnku sa psoriatici musia natierať opaľovacími krémami. Tie nepôsobia na ložiská nepriaznivo, práve naopak, je nevyhnutné ich používať, a to podľa typu pokožky – čím bledšia pokožka, tým je potrebnejší silnejší faktor ochrany kože.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Hudba v kruhu: Marc Ribot (USA)

Stavte na Mŕtve more

Jedným z najväčších dôvodov prímorskej dovolenky je aj pre pokožku psoriatikov morská voda. Najpriaznivejším je Mŕtve more, ktoré má až 33 percentnú slanosť vody. Prevažujú v ňom horečnaté soli a má vysoký výskyt selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu psoriatika.

Pacienti, ktorí si takéto účinky vyskúšali doslova na vlastnej koži, na morskú vodu nedajú dopustiť. „Zlú skúsenosť s kúpaním sa v mori nemám, práve naopak, pôsobí na moju kožu veľmi príjemne,“ hovorí psoriatik Pavol. „Skôr sa stretávam s tým, že sa ma ľudia pýtajú, že čo to mám na nohách, či ma to nebolí a či, keď idem do bazéna, sa to náhodou neprenáša,“ dodal Peter. Psoriáza však nie je prenosná.

Obuv a čiapku vyberajte dôsledne

Samostatnou kapitolou u tých, ktorí majú psoriázu dlaní a chodidiel, je obuv. Odporúčajú sa pre nich topánky z prírodných materiálov, pretože sú šetrnejšie k pokožke. Syntetické látky môžu dráždiť kožu a spôsobiť tak vznik ložiska psoriázy. Dôležitá je aj pokrývka na hlavu, ktorá ju chráni pre úpalom.

Pani doktorka Šimaljaková tvrdí, že špeciálny dôraz na výber čiapky si musia dať pacienti, ktorí majú psoriázu vo vlasatej časti hlavy. Pokrývka by mala tieniť hlavu pred slnečnými lúčmi, zároveň však aby im nedráždila ložiská. Dovolenku pri mori treba vždy prediskutovať so svojím ošetrujúcim dermatológom, pretože niektoré formy ochorenia môžu podľa lekárky reagovať zhoršením stavu pokožky.

Mohlo by vás zaujať: Proti psoriáze a iným kožným ochoreniam rybičkami: Ako táto terapia vyzerá?

Ako si uľaviť po dovolenke?

Pri ľahších formách ochorenia pomôžu zmesi na báze byliniek:

  • pupalkový olej
  • olej boráku lekárskeho
  • krémy s aloe vera
  • masti a krémy s nechtíkom lekárskym
  • odvar v primeranej dávke z nasledujúcich rastlín: lopúch, pestrec mariánsky, štiavec kučeravý, červená ďatelina, hrozno a smilax lekársky – denne však pre istotu nevypite viac než dve šálky tohto prírodného zázraku

Čo v boji s psoriázou najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Katka, TASR, gettyimages
Odporúčame