Účinný štít proti rakovine kože: Vyberte si ten správny prípravok na opaľovanie

Opaľovanie

thinkstockphotos.com

Ak sa chystáte na dovolenku, na opaľovací krém by ste rozhodne nemali zabudnúť. Je jedno, či budete tráviť letné chvíle pri mori, v kopcoch alebo záhradke. Existuje niekoľko desiatok druhov a rozhodnúť sa, ktorý je ten správny je niekedy naozaj ťažké. Pravda je taká, že vysokým faktorom nikdy nič nepokazíte. Ochráni vašu pokožku pred spálením a škodlivým UV žiarením. Správnu výšku faktora viete určíte najmä podľa toho, aký ste fototyp.

Rozhoduje fototyp

Čudujete sa, že niekto sa prvý deň na slnku rýchlo spáli a iný zase pekne zhnedne? Na svedomí to má práve fototyp. Existujú štyri a sú rozdelené podľa farby vlasov, očí, odtieňa pokožky a na základe jej citlivosti. Na Slovensku sú najbežnejšie fototypy dva a tri.

  • Fototyp 1 – Máte veľmi svetlú pleť posiatu pehami, oči zelené či modré, vlasy svetlé alebo ryšavé. Vaša pokožka sa vždy na slnku spáli. Je to kvôli nedostatku pigmentu. Nezabúdajte sa pravidelne natierať opaľovacím krémom a to aj v situáciách, keď idete len nakúpiť alebo do práce. Vždy používajte najvyšší ochranný faktor a vyhýbajte sa priamemu slnku.
  • Fototyp 2 – Máte svetlú pleť, oči zelené, modré alebo sivé a farbu vlasov blond prípadne špinavý blond. Vaša pokožka rýchlo sčervená. Mali by ste používať ochranný faktor 30+ a dať čas tomu, aby ste sa opálili pekne do hneda. Každý deň si postupne doprajte pár hodín na slnku a pár hodín len v tieni. Nevystavujte sa priamemu slnku príliš dlho, hrozia vám nepekné pigmentové fľaky.
  • Fototyp 3 – Vaša pokožka je olivová a ani cez zimu nezbledne. Máte zelené alebo hnedé oči a vaše vlasy majú odtieň tmavej blond prípadne sú bledohnedé. Ak vaša pokožka trochu sčervená, nezvykne páliť a rýchlo zhnedne. Do mesta vám stačí ochranný faktor 20+, ale pri mori, kde sú slnečné lúče silnejšie, používajte faktor 30+.
  • Fototyp 4 – Nikdy sa nespálite a vaša pokožka zhnedne už po prvom opaľovaní. Oči máte hnedé, rovnako aj vlasy. Do tejto skupiny patria aj ženy s čiernymi vlasmi. Napriek tomu, že vám spálenie nehrozí, pokožku si krémujte s ochranným faktorom 10+, inak rýchlo zostarne.

Mohlo by vás zaujímať: Používate opaľovací krém naozaj správne? Presvedčte sa hneď teraz


Ako sa delia faktory opaľovacích krémov?

Dobré opaľovacie krémy by mali pokožku chrániť pred UV žiarením, spálením od slnka a voľnými radikálmi. Každé jedno spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože a preto dbajte na kvalitu prípravkov. Čím vyšší ochranný faktor, tým lepšie. Vďaka nemu si predĺžite pôžitok z opaľovania.

Faktory sa delia na:

  • nízka ochrana (faktor 6 – 10)
  • stredná ochrana (faktor 15 – 25)
  • vysoká ochrana (faktor 30 – 50)
  • veľmi vysoká ochrana (faktor 50 +)

Mohlo by vás zaujímať: Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?


Čo by mal dobrý opaľovací krém obsahovať?

Dôležitú ochranu pred UVA a UVB žiarením predstavuje oxid zinočnatý a dioxid titaničitý. Ďalej by ste v opaľovacích krémoch mali hľadať slnečnicový olej, lecitín, kokosový olej, glycerín, jojobový olej, aloe vera, či včelí vosk.

Vyhnite sa však krémom s vysokým obsahom chemických látok. Medzi ne patrí napríklad dioxybenzón a oxybenzón. Môžu sa vstrebať do krvného obehu a nepriaznivo vplývať na zdravie. Taktiež preferujte olejovú formu alebo krémy. Opaľovacie spreje z času na čas obsahujú toxíny, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia a ľahko ich môžete vdýchnuť.


Aké účinné opaľovacie prípravky používate najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame