Máte doma šváby? S našimi tipmi sa ich zbavíte, niektoré pasce nájdete aj v kuchyni

Šváby v kuchyni

Šváby prinášajú do našich domov pocit nezvaných návštevníkov a tiež sú prenášačmi rôznych chorôb (Zdroj: GettyImages)

Ruku na srdce, asi nikto sa nepoteší, keď objaví vo vlastnej domácnosti šváby či iný lezúci hmyz. Bohužiaľ, nejde len o problémy minulosti. Aj dnes sa nám z času na čas premnožia a je potrebné vyhľadať pomoc odborníkov. Ešte pred agresívnym zásahom profesionálov však vyskúšajte rôzne spôsoby, ktoré pomôžu sa zbaviť sa švábov raz a navždy.

V čom sú šváby tak nepríjemné? Okrem toho, že prinášajú do našich domov pocit nezvaných návštevníkov, prenášajú tiež choroby. Najčastejšie ich priťahujú zvyšky jedla, špeciálne sladkého a tiež vlhko a teplo. V bytovkách sa k vám vedia dostať aj od susedov a preto je dobré vedieť, čo proti nim zaberá.

Hmyz, ktorý si rýchlo zvykne

Boj so švábmi je systematickou operáciou. Jeden zásah pravdepodobne nepomôže. Tento hmyz si totiž pomerne rýchlo zvyká na prostriedky, ktoré proti nemu používame. Začať treba od základov a to od pravidelného a dôkladného upratovania celého bytu. Striekanie sprejov proti hmyzu už dnes nestačí. Usmrtí možno pár jedincov, nerieši však problém ako celok.

Gél proti švábom

Jeden z prostriedkov, ktorý môžete nájsť v obchodoch je gél proti švábom. Potrieme ním miesta, kde sa najčastejšie vyskytujú. Sú to zvyčajne prahy dverí, tmavé skrine, priestory pod chladničkou či práčkou, ale aj rámy starých obrazov.

Pri využívaní podobných prostriedkov dávajte pozor na deti a domáce zvieratá, keďže by im mohli uškodiť. Ako v prípade škodcov býva zvykom, aplikovať ich treba pravidelne počas niekoľkých týždňov, keďže jednorázová akcia pravdepodobne nebude úspešná. Bonusom je, že niektoré gély nainfikujú švába látkou, ktorú postupne prenáša aj medzi jeho súkmeňovcov.


Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Lepiaca pasca

Lepiaca pasca je ďalším častým nástrojom proti švábom. Jej výhoda oproti gélu je, že neobsahuje škodlivé látky a je tak bezpečná pre ľudí aj domáce zvieratá. Pasca obsahuje zmes špeciálnych granúl, ktoré vábia hmyz. Ten sa následne na ňu prilepí. Najlepšie je postaviť ju na miesta, kde ste si všimli prítomnosť švábov. Vydrží až dva mesiace.

Kyselina boritá a cukor

Kyselinu boritú môžete dostať v predajniach s chemickým tovarom. Ide o prášok, ktorý je určený na dezinfekciu a je veľmi účinný aj proti švábom. Stačí ho zmiešať v rovnakom pomere s cukrom a nasypať na miestach, v ktorých sa vyskytuje hmyz. Výhodou je, že kyselina boritá neohrozuje zdravie ľudí ani domácich zvierat.


Mohlo by vás zaujímať: 16 babských rád, ako zatočiť s mravcami: Za pokus určite stoja


Kyselina boritá a žĺtok

Keďže táto kyselina sa často nachádza aj v prostriedkoch na boj proti hmyzu, je jasné, že existujú aj ďalšie recepty s ňou. Ďalším z nich je zmiešanie žĺtka s približne 50 g kyseliny. Vytvorí sa hustá pasta, z ktorej vytvarujete malé guľôčky. Umiestnite ich do rohov miestností. Tieto domáce granule by mali byť účinné už po niekoľkých týždňoch.

Elektromagnetický odpudzovač

Tento vynález kúpite v domácich potrebách za približne desať eur. Odpudzovač jednoducho zapojíte do zástrčky a vyžarované elektromagnetické pole by malo usmrtiť hmyz v okolí. Dôvodom je frekvencia, ktorá vyvoláva v hmyze pocit ohrozenia. Ako to však pri podobných elektrických zariadeniach býva zvykom, nie vždy sú stopercentne účinné. Za pokus však nič nedáte.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame