Udržte kvety vo váze čerstvé čo najdlhšie: Poradíme vám, ako na to!

Kvety

sxc.hu

Rozvoňajú celú miestnosť, dodajú jej zvláštne čaro a sú skvelým doplnkom interiéru. Kvety vedia vždy potešiť každú citlivú dušu. O to viac, ak sú vo váze čerstvé a to po celý dlhý čas. Ako však docieliť, aby vydržali svieže čo najdlhšie? Poradíme vám triky profesionálov.

Kvety treba narezávať ráno

Pamätajte na to, že kvety treba pred tým, ako ich dáte do vázy narezať. Nie je to však také jednoduché. Profesionáli sa riadia niekoľkými zásadami, vďaka ktorým vyzerajú ich kvety dlho ako čerstvo odtrhnuté:

  • plocha rezu by mala byť čo najväčšia, kvety sa preto zrežú šikmo, v čo najväčšom možnom uhle
  • rezať by sa mali ráno, pretože vtedy je ich dužina nasiaknutá najväčším množstvom šťavy, prípadne až večer, ale nikdy nie cez deň, pretože vtedy na ne pôsobia živiny, ktoré zabezpečujú ich sviežosť
  • čerstvo zrezané kvety sa majú ihneď ponoriť do vody, aby sa neuzavreli cievy, ktoré ich zásobujú vodou, alebo by sa mali rezať priamo vo vode
  • stonka sa zrezáva každý deň
  • používajte radšej nôž, ako nožnice

Vodu vymieňajte každý deň

Ak chcete, aby bola vaša kytica čerstvých kvetov čo najdlhšie krásna, svieža a voňavá, pamätajte na to, že každý deň potrebujú čerstvú vodu. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že voda by mala siahať asi do 2/3 výšky kvetov. Vhodné je aj odstrániť prebytočné listy, pretože cez ne sa voda zbytočne odparuje. Teplota vody by mala byť vlažná, pretože studená voda kvetom tiež nerobí najlepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Dôležitá je aj poloha ich umiestnenia

Aj dôkladná a pedantná starostlivosť môže poľahky zlyhať, ak majú kvety vo váze zlé umiestnenie. Váza s kyticou čerstvých kvetov nikdy nepatrí na ostré slnko, do prievanu a v období vykurovania ani blízko ku radiátoru. Každé zlé umiestnenie totiž značne skracuje životnosť kvetov.

Vädnúce kvety rýchlo vyhoďte

Ak máte zmiešanú kyticu a niektoré kvety už začali vädnúť, rýchlo kyticu rozviažte a vädnúce kvety vyhoďte do koša. Z nich sa totiž do vody vyplavuje etylén, ktorý spôsobuje predčasné vädnutie ostatných kvetín. Následne treba samozrejme vymeniť aj vodu vo váze. Ak by ste nechali vädnúce kvety spoločne s ostatnými, do dvoch dní vám zvädne celá kytica, z ktorej ste sa mohli ešte nejaký ten čas potešiť. Tulipány, ľalie a narcisy nepatria do vázy spoločne s ostatnými kvetmi – vylučujú totiž látky, ktoré iným kvetom škodia.


Mohlo by vás zaujímať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Pridajte im výživu

V mnohých kvetinárstvach je už zvykom, že vám ku kytičke pribalia aj výživu na kvety. Túto stačí vysypať do vázy s čerstvou vodou a vy si môžete byť istí, že kytica, ktorú do nej potom vložíte, vydrží dlhšie krásna a voňavá. Ak by vám však takýto balíček výživy v kvetinárstve nepribalili, nezúfajte. Pomôcť vydržať im čo najdlhšie môžete aj pomocou cukru, kamenca či soli. Niektoré gazdinky pridávajú do vody dokonca kúsok aspirínu, ktorý taktiež predĺži ich životnosť.

Pozor na teplotné rozdiely

Už aj v tomto období by ste mali dávať pozor na zmenu teploty. Kvetom nerobí dobre prudká zmena teplôt, a preto by sa mali po príchode z chladnejšieho vonkajšieho vzduchu nechať zabalené aspoň pol hodinu v papieri, aby sa aklimatizovali na vyššiu teplotu. Pri mínusových teplotách by ste si mali dávať pozor na to, aby ste kyticu niesli po vonku čo najkratšie – môže sa totiž stať, že citlivejšie kvety zamrznú.


Máte nejaký tip na starostlivosť o kvety? Ktoré vám vydržia najdlhšie? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame