Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!

zubár

sxc.hu

Svieži dych a zuby ako perličky sa dnes v súvislosti s pestovaním vlastného imidžu považujú takpovediac za samozrejmosť. Dokonalý úsmev však nie je len záležitosťou udržiavaného zovňajšku. Nedostatočná ústna hygiena totiž môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zistite, čo všetko vám hrozí a ako sa strašiaku menom paradentóza vyhýbať. Zdravý chrup máme všetci, bohužiaľ, len jeden.

Nepríjemná štatistika

To, že zubní lekári ako najčastejší problém svojich pacientov riešia zubný kaz, zrejme nikoho neprekvapí. Len málokto však vie, že hneď za ním nasleduje paradentóza, ktorá je druhým najrozšírenejším ochorením chrupu. Tá má niekoľko štádií a dokáže v ústach narobiť poriadnu šarapatu – od bolestí, cez zápaly až po desivé vypadávanie zubov.

Ach, tie baktérie…

Len na máloktorých miestach sa nachádza také množstvo a toľko druhov mikroorganizmov ako práve v ústnej dutine. Sliznica úst je totiž pre baktérie hotovou živnou pôdou. Tie sa vo forme zubného povlaku zachytávajú na sklovine, kde účinkujú dvojakým spôsobom – poškodzujú ďasná a zároveň narúšajú kalciové a fosfátové štruktúry zubu. Pri nesprávnom, respektíve nedostatočnom čistení zapríčiňujú opuchnuté, citlivé a krvácajúce ďasná. Časom však ochorenie postupuje a napadá závesný aparát zubu. Výsledkom je oslabené zakotvenie zubov, ktoré môže skončiť ich vypadnutím.


Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Faktory, ktoré sa na paradentóze najviac podieľajú

Na vzniku paradentózy má najväčšie „zásluhy“ predovšetkým zanedbaná dentálna hygiena:

  • nesprávna technika čistenia zubov
  • usadený zubný kameň
  • nepoužívanie pomôcok na čistenie zubov – medzizubnej kefky, dentálnej nite,…
  • zanedbávanie návštevy stomatológa – ignorovanie povinnej prehliadky, neliečený zubný kaz

Okrem spomínaných faktorov má na problémy s ďasnami a vypadávaním zubov vplyv tiež zloženie jedálneho lístka a správne fungovanie metabolizmu. Tak ako pri väčšine ochorení, dôležitú úlohu zohráva pravidelné fajčenie a holdovanie alkoholu. Pomerne významný podiel na vzniku paradentózy sa však pripisuje aj nadmernému stresu.

 Ako paradentóze predchádzať?

Alfou a omegou zdravého chrupu je poctivá starostlivosť o ústnu dutinu – správna zubná kefka (menená každé 2 mesiace), pasta s dostatočným množstvom fluoridov, používanie adekvátnych pomôcok. Pozornosť však treba sústrediť aj na vyváženú stravu s dostatkom minerálnych látok, vitamínov a kalcia. Dodržiavajte tiež pitný režim, nakoľko voda redukuje počet mikroorganizmov v ústach. Ak sa u vás začnú objavovať príznaky podráždených či zapálených ďasien, nezabúdajte na čistenie zubov po každom jedle. Pomôcť by mohla tiež jemná masáž ďasien a špeciálne antibakteriálne ústne vody či pasty. V prípade krvácajúcich ďasien však bezodkladne navštívte svojho zubára alebo aspoň dentálnu hygieničku.


Mohlo by vás zaujímať: Zuby ako perličky? Pozor, bielenie nie je vhodné pre každého!


Odstrašujúci priebeh

Aj keď tým najhorším možným scenárom paradentózy je vypadávanie zubov, ani ďalšie sprievodné prejavy nie sú najpríjemnejšie. Jedným z nich je nepretržitá bolesť, ktorá sa prejaví pri každom hryze či prežúvaní. Pomerne častá je tiež extrémna citlivosť na studené či horúce jedlá. Zmieriť sa pacienti takisto musia s nepríjemným zápachom z úst, čo v kontakte s ľuďmi nie je príliš akceptovateľné. To často vedie k spoločenskej izolácii a môže vyústiť v psychické problémy. Strašiakom je takisto preniknutie paradentózy až do kostí – čeľusti alebo sánky. Z ústnej dutiny sa však baktérie prostredníctvom drobných raniek môžu dostať aj do krvného obehu a nepríjemným spôsobom ovplyvniť priebeh ďalších ochorení.

Tabu pre „trávu“

Ak si chcete udržať ďasná zdravé čo najdlhšie, rozhodne nikdy nezačínajte ani len s mäkkými drogami. Radia to novozélandskí vedci, podľa ktorých fajčenie hašiša vážne poškodzuje ďasná, čo môže mať za následok vypadávanie zubov. Paradentóza sa vyskytla u 40 percent ľudí, z ktorých väčšina užívala uvedenú drogu. U tých, ktorí hašiš fajčia len príležitostne, alebo sa tejto droge úplne vyhýbajú, sa ochorenie ďasien vyskytlo oveľa zriedkavejšie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame