V staršom veku sú cvičenia a pohyb obzvlášť dôležité. Všetky časti tela majú určitú funkciu a ak ich posilňujete správnymi cvikmi, starnú pomalšie. Ak ich však zanedbávate, stáva sa organizmus náchylný k ochoreniam, chradnutiu a starnutiu. Ideálny spôsob, ako si udržať vitalitu sú silové cvičenia. Vďaka nim dokážete robiť veci, ktoré vaši rovesníci už nezvládnu.
Prečo cvičiť?
Mladí ľudia cvičia preto, aby vyzerali dobre. U starších je to najmä o zdraví a kondičke. Veľká časť vašej sily sa stráca medzi tridsiatym a päťdesiatym rokom života. Ak aj vy pociťujete, že vystúpiť z auta alebo priniesť nákup domov je ťažšie, ako kedysi, nastal čas na tréning. Muži aj ženy v staršom veku môžu znova nadobudnúť stratenú silu vďaka silovým cvičeniam.
Vymoženosti modernej doby vám škodia
Ľudské telo má vyše šesťsto svalov a je stvorené na to, aby sa hýbalo. Nedostatok pohybu sa môže negatívne odraziť na jeho zdravotnom stave. Bránia v ňom aj zdanlivo banálne veci, pri ktorých si to často ani neuvedomujete. Ide hlavne o vymoženosti dnešnej doby, ktoré nám uľahčujú život.
Kedysi ste kvôli prepínaniu televízie museli vstať z kresla. Dnes stačí stlačiť tlačidlo na ovládači. Takisto sú preč časy, keď ste na otvorenie garáže museli vystúpiť z auta. Aj tú už viete ovládať na diaľku. Všetky tieto veci síce šetria čas, no oberajú vaše telo o pohyb. Keďže tieto vymoženosti používate denne, značne urýchľujú proces straty svalovej hmoty a sily súvisiacej s vekom.
Mohlo by vás zaujímať: Posilňovanie je vhodné aj po štyridsiatke: Ako začať a na čo si dať pozor?
Čo je silový tréning?
Silový tréning je definovaný ako použitie progresívnych metód rezistencie na zvýšenie schopnosti človeka vyvíjať alebo odolávať sile. V praxi medzi ne patria napríklad drepy, dvíhanie činiek, vytláčanie závažia nohami, upažovanie v stoji s malými činkami, príťahy činky k brade a mnoho ďalších. Jednoducho, sú to cviky, pri ktorých používate svoje silu.
Ako na to?
Telo nikdy nepreťažujte a silovo cvičte maximálne trikrát do týždňa, vždy s istým odstupom. Ideálne napríklad v pondelok, stredu, piatok a cvikom venovať vždy aspoň jednu hodinu. V pondelok sa venujte vrchnej časti tela, v stredu spodku a v piatok sa vráťte k cvikom zo začiatku týždňa.
Cviky sa však oplatí konzultovať s osobným trénerom v posilňovni alebo so skúsenejším známym. On vám odporučí, aké cviky sú pre vás vhodné a v akých sériách ich vykonávať.
Ak cvičíte jogu alebo pravidelne beháte, nemusíte sa týchto koníčkov vzdať. Silové tréningy môžete vykonávať aj popri iných športoch. Ich výhodou je, že sa opäť budete cítiť vitálne a plný sily.
Mohlo by vás zaujímať: Makáte na sebe v posilke a nevidíte žiaden progres? Tu sú dôvody!
Čo sa deje s telom keď necvičíte?
Podľa výskumov ľudia, ktorí nevykonávajú silové tréningy, strácajú okolo 40% svojej svalovej hmoty a 50% sily. A to už do šesťdesiatky. Táto strata nie je bezvýznamná. Môže byť zodpovedná za obmedzenie zručností či zhoršiť už existujúce zdravotné problémy. Telo môže byť oslabené natoľko, že aj jednoduché každodenné činnosti začnú spôsobovať problémy. Vtedy nastal čas zamyslieť sa nad vylepšením kondície pravidelným cvičením.
Cvičíte aj po päťdesiatke? Na aké cviky nedáte dopustiť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na