Úľava a relax menom masáž? V týchto prípadoch sa jej radšej vyhnite!

masáž

sxc.hu

Vyhľadávate aj vy úľavu pri stuhnutom svalstve práve na masérskom stole? Zrejme patríte k ľuďom, na ktorých masáže pôsobia blahodarne a prinášajú im želaný pôžitok. Vedeli ste však, že masírovanie pri viacerých zdravotných stavoch môže pre vás predstavovať riziko? Nie je pritom reč o neodborne odvedených masážach, ale o možných komplikáciách v otázkach vášho zdravia. Zistite, ako na svojom tele nenarobiť viac škody než úžitku a kedy šikovné ruky maséra radšej nevyhľadávať.

Priaznivé účinky masáží sú neodškriepiteľné

Masírovanie je dôležitou súčasťou fyzioterapie, ktorá vďaka mechanickým pohybom cielene dráždi svalstvo, cievy a periférnu nervovú sústavu. Nejde pritom o výdobytok modernej doby – prvé historické zmienky pochádzajú zo starovekého Grécka a Ríma, ale aj Číny a krajín úrodného polmesiaca. V dnešných časoch masáže často kraľujú zoznamu úkonov, ktoré prinášajú úľavu pri problémoch s pohybových ústrojenstvom. Napomáhajú totiž pri stuhnutosti, natiahnutí či presilení svalových vlákien. Zároveň však majú svoje nezastupiteľné miesto pri regenerácii tela, a preto zvyčajne nechýbajú v ponuke relax centier a kúpeľných zariadení.


Mohlo by vás zaujímať: Blahodarné masáže: Prinášajú relaxáciu a tlmia bolesti


Ani masáže sa nevyhýbajú rôznym poverám

Pred negatívnym vplyvom masáží niektoré informácie zverejnené na internete varujú predovšetkým onkologických pacientov. Podľa týchto tvrdení masírovanie uľahčuje prestup rakovinových buniek do lymfatického systému alebo urýchľuje metabolizmus, a tým prispieva k rozširovaniu rakoviny. Licencovaná masážna terapeutka Kathleen Clayton z New Yorku však hovorí, že ide o bohapustý mýtus: „Ak už rakovinu máte vo svojom orgánovom systéme, masážami nedocielite jej bujnenie.“ Našťastie, v tomto smere prebehlo už viacero rozsiahlych štúdií, ktoré priniesli zaujímavé poznatky. Tie sa navyše neustále dopĺňajú, preto ani táto oblasť fyzioterapie nezostáva pozadu. „Pred rokmi medicínska literatúra vystríhala pred masážami po operácii. Teraz je masáž bežnou súčasťou pooperačnej starostlivosti, ktorá pomáha redukovať napätie a bolesť,“ porovnáva Dr. Brent A. Bauer z Mayo Clinic.


Mohlo by vás zaujímať: Vzrušujúca tantrická masáž: Uvoľní vaše sexuálne napätie!


Kedy treba byť obozretný?

Opatrnosť s masážami treba zvýšiť na miestach, ktoré sú postihnuté zápalom, metastázami alebo čerstvými jazvami. Ak, napríklad, žena trpí rakovinou prsníka, masérka by sa mala vyhýbať priamemu tlaku na poprsie a priľahlé lymfatické uzliny. Dôkladne však návštevu zvážte aj pri nasledovných zdravotných ťažkostiach:

  • arterioskleróza (kôrnatenie tepien) – v pokročilých štádiách môže dôjsť k vypudeniu krvných zrazenín a trombov
  • autoimunitné ochorenia (lupus, reumatická artritída) – nebezpečné sú zápalové štádia, kedy koža môže byť na dotyk bolestivá
  • kardiovaskulárne problémy – nie sú vhodné zahrievacie masáže, kedy môže dôjsť k náhlemu poklesu krvného tlaku
  • hlboká žilová trombóza – je absolútnou kontraindikáciou masáže, nakoľko by sa krvná zrazenina mohla uvoľniť a putovať do pľúc
  • diabetes – treba sa vyhýbať masírovaniu miest aplikácie inzulínu – masáž môže urýchliť jeho metabolizmus
  • herpes – postihnuté miesta sú na dotyk nielen bolestivé, no infekcia by sa z pľuzgierov mohla preniesť na maséra
  • AIDS/HIV – masáže sú v poriadku, treba však upozorniť maséra, aby použil rukavice
  • nízka hladina trombocytov – ak máte nedostatok krvných doštičiek a trpíte poruchami zrážanlivosti krvi, masáž musí byť naozaj veľmi jemná. Inak sa vám na tele vytvoria modriny a hematómy.
  • osteoporóza – v ťažkých štádiách by vplyvom tlaku maséra mohlo dôjsť k zlomenine kosti
  • kŕčové žily – varixy môžu vplyvom masáže začať pobolievať, s vydutinami žíl, ktoré sú viditeľné na pokožke by sa navyše vôbec nemalo manipulovať

Ako masáže vplývajú na vaše zdravie? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame