Uľaví pri zápche a skrášli vlasy i pokožku: Aj také účinky má ricínový olej

Esenciálny olej

thinkstockphotos.com

Vypadávajú vám vlasy? Máte problémy so zahojením jazvy alebo trpíte akútnou zápchou? Vyskúšajte jeden z najpoužívanejších liekov na prečistenie tráviaceho traktu. Hojivé a upokojujúce účinky ricínového oleja sa dodnes využívajú v potravinárskom, kozmetickom a farmaceutickom priemysle.

V malom množstve sluha, vo veľkom pán

Na dva metre vysokej rastline pochádzajúcej z Afriky sa v tropických a subtropických oblastiach pestujú fľakaté ricínové bobule.Jednoročná rastlina sa dá dopestovať aj v našich zemepisných podmienkach.Ak sa ho rozhodnete vysadiť, dajte si pozor na nebezpečné semená obsahujúce jedovatý proteín. Už 5 semien dokáže deťom vážne podráždiť tráviaci trakt. Pre dospelých je jedovatých 15 až 20 semien. V minulosti ich užívali pre intenzívne laxatívne účinky. Kvôli ich toxicite sa ale od ich použitia postupne upustilo a nahradil ich olej, ktorý sa z nich lisuje. Aj dnes sa pri zbere bobúľ zaznamenávajú vážne nežiaduce účinky. Preto sa vedci pokúšajú geneticky upraviť ricín upraviť tak, aby zamedzili tvorbe jedovatého proteínu. Ricínový olej lisovaný za tepla už jedovatý proteín neobsahuje a môže sa bezpečne užívať v odporúčaných dávkach.


Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej sa vám zíde každý deň: Pre krajšiu pleť aj vlasy či proti mykózam


Ricínový olej v histórii

V minulosti verili, že ricínový olej lieči množstvo ochorení. Preháňadlo pomohlo vyčistiť žalúdok a tak zbavilo telo choroboplodných látok. Tu podľa vtedajších (a neraz aj dnešných) názorov sídlili príčiny väčšiny chorôb. Ako formu trestu ho využívalo množstvo rodičov. Deti ich poslúchali pod hrozbou užitia tohto preháňadla. Na poníženie protivníkov ho vo fašistickom Taliansku používali za vlády Benita Mussoliniho. Po vysokých dávkach ricínového oleja politický disidenti umierali na dehydratáciu spôsobenú hnačkami.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka pre deti je maximálne 5 ml.Dospelý môžu užiť 5 až 15 ml oleja denne. Neodporúča sa užiť vyššiu dávku, pretože by mohla spôsobiť vracanie, nevoľnosť a koliku. Časté užívanie ricínového oleja môže mať opačný účinok a spôsobiť zápchu. Rovnako sa neodporúča kombinovať ho s liekmi proti parazitom. Pri pravidelnom užívaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Jemné a zároveň účinne preháňadlo

Okamžité vyprázdňovacie účinky ricínového oleja sa dnes využívajú, keď chceme z tela dostať nežiaduce látky, toxíny a nebezpečné žieraviny. Už v malej dávke dokáže účinne bojovať so zápchou. Upokojujúco a bez dráždivých účinkov pomáha vyprázdniť tráviaci trakt v priebehu 2 – 8 hodín. Mastný olej črevám dodáva stratenú peristaltiku, bez zbytočných bolestí sa žalúdok vyprázdni. Preto ho môžu konzumovať všetky vekové kategórie.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom


Balzam na pokožku

Zápalové ochorenia, popáleniny alebo suchá a stvrdnutá pokožka chodidiel? Tie vás už s ricínovým olejom nemusia trápiť.Na poškodenú pleť pôsobí upokojujúco a vďaka hojivým účinkom pomáha rýchlejšiemu vyliečeniu.

Pri pravidelnom ošetrení pomôže:

  • bojovať s akné
  • vyživiť suchú a poškodenú pokožku
  • odstrániť plesne a infekcie
  • zbaviť pleť stareckých škvŕn, vrásoka jaziev
  • pleti vrátiť stratenú elasticitu a vyrovnať jej tón
  • upokojiť popálenú pokožku
  • zahriaty obklad z ricínového oleja prinesie úľavu pri artritíde,  dne, osteoporóze a reume

Mohlo by vás zaujať: Amarantový olej: Bojovník proti vráskam, únave i gynekologickým problémom


Zabraňuje vypadávaním vlasov a chĺpkov

Podporte rast svojich vlasov. Ricínový olej im dodá stratenú pevnosť a pružnosť a zároveň   jemnosť a lesk. Hydratáciou a ošetrením vlasovej pokožky zníži tvorbu lupín a ak ho použijete na mihalnice a obočie pomôže vám zvýšiť ich hustotu dodaním chýbajúcich živín.

Od motorových olejov po parfumy

V dnešnom priemysle sa tento olej využíva aj pri výrobe mydiel, mazív, hydraulických a brzdových kvapalín, vosku, leštidiel. V kozmetike a medicíne sa z neho vyrábajú liečivá, parfumy a šampóny a potravinárstve sa využíva ako ochucovadlo a konzervant.

Antibakteriálne, antimykotické a antivírusové účinky ricínového oleja sa využívajú pri ošetrovaní pokožky


Používate ricínový olej? Aké s ním máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame