Uľavte svojim svalom: Od bolesti vám pomôže nechtík aj chren

Zranenie

thinkstockphotos.com

Typické bolesti svalov nastávajú už len pri vyššej fyzickej aktivite, kde sa sťažujeme na tzv. svalovku. To všetko je normálna vec a každý vie, že po pár dňoch to vždy prejde. Čo ale robiť, ak bolesť svalov neustupuje, prípadne je väčšia ako inokedy?

Pri neustálej bolesti svalov je príčinou zrejme natrhnutie svalu či dokonca jeho zápal. Tieto dva problémy patria medzi tie relatívne bežné. Nie úplne častým prípadom sú aj ochorenia ako svalový reumatizmus, svalové kŕče, svalová dystrofia či svalová horúčka.

Príčinou natrhnutia svalov býva náhly pád na už narušené svalstvo či preťaženie svalstva.

Zápal šliach a svalov tiež nie je veľmi príjemný a často vzniká v dôsledku náhleho zvýšenia aktivity svalov, ich nedostatočného zahriatia pred záťažou, či dlhodobé preťažovanie určitej svalovej skupiny.

Čo robiť pri zápale a bolesti svalov/šliach

  • prijímať dostatok tekutín
  • podporovať prekrvenie pomocou polarizovaného svetla
  • obmedzenie aktivít, ktoré namáhajú príslušné svaly a šľachy
  • rehabilitačné cvičenie, preťahovanie príslušných svalov

Pri akútnom probléme treba navštíviť lekára, ktorý pacientovi predpíše lieky na zmiernenie napríjemných pocitov. Zápaly svalov a šliach sa vám podarí vyliečiť aj za pár týždňov. Nie je to však také jednoduché. Ak nechcete, aby sa problém opakoval, je potrebné sa šetriť a vyhýbať sa akémukoľvek zaťažovaniu postihnutej oblasti. Inak sa zápaly môžu opakovať a prejsť do chronicity.


Mohlo by vás zaujímať: Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť? 


Teplo či chlad?

Terapeutické účinky majú teplé obklady, ktoré tlmia bolesť a prinášajú krátkodobú úľavu. Odporúčaný je aj horúci kúpeľ stuhnutého či preťaženého svalu. Na akútny problém, napríklad natrhnutú šľachu, je možné priložiť aj studený obklad. Do určitej miery tak zabrániť opuchu aj zápalu. Čím je obklad studenší, tým kratšie by mal trvať.

Na liečenie zápalov, najmä dlhodobejších, je taktiež dôležitá konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Medzi tieto potraviny patria mastné ryby (makrela, losos, sardinky), ľanové semienka či vlašské orechy.

Pár jednoduchých trikov

Pri akútnych bolestiach svalov a šliach používali naši predkovia niekoľko domácich receptúr. To či zaberali alebo nie, si môžete vyskúšať sami.

Chren

Prírodný prostriedok, ktorý sa skvelo vysporiada s reumatizmom, omrzlinami, so zápalmi svalov a s opuchmi. Vďaka siliciam, ktoré obsahuje, inteznívne prehrieva pokožku a pôsobí na uložené tkanivá. Tým zlepšuje ich prekrvenie a urýchľuje hojenie a regeneráciu. Čerstvé listy priložte na postihnuté miesto. Následne ho obviažte obväzom a nechajte pôsobiť celú noc. Dobre pôsobí aj zábal z koreňa, ktorý je rozmixovaný na kašu. Pozor! Môže avšak dôjsť k reakcii s pokožkou, preto ho prv vyskúšajte len na malej ploche.


Mohlo by vás zaujímať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Kurkuma

Začnite si koreniť jedlo týmto indickým korením. Kurkuma totiž odbúrava bolesti. Stačí aj 1/4 čajovej lyžice korenia denne. Výborne to dochutí ryžu, mäso či zeleninu.

Čerešne a višne

Višne a čerešne sú známe tým, že bojujú proti zápalom. Potvrdzuje to aj štúdia vedcov z Oregon Health & Science University, ktorí skúmali protizápalový efekt višňového džúsu na bežcoch na dlhé trate. Zistili, že pravidelné pitie višňového džúsu minimalizuje bolesť svalov po takomto výkone. Preto neváhajte a zaraďte višne či džús z nich do svojho jedálnička. 

Nechtíkové obklady

Nechtík lekársky je liečivejší ako sa môže zdať. Látky, ktoré obsahuje, liečia pomliaždeniny, výrony, natiahnuté šľachy, preleženiny aj opuchy. Pripraviť si môžete aj domáci nechtíkový olej.

Štyri hrste listov, stoniek aj kvetov narežte a ponorte do pol litra rozohriateho slnečnicového alebo olivového oleja. Chvíľu povarte a odstavte. Nechajte cez noc prikryté oddychovať a na druhý deň prefiltrujte olej do čistej nádoby. Ideálne je, ak mate čerstvú rastlinu, ale skúsiť to môžete aj so sušeným nechtíkom. Prípadne si dočasne pomôžte s prípravkom z lekárne.

Svaly sú veľmi zradné, preto nezabúdajte na prevenciu. Najdôležitejším faktorom je totiž poriadne rozcvičenie a pohyb samotný. Pravidelnou pohybovou aktivitou vaše svaly dokážu získať pružnosť, vytrvalosť a pevnosť. 


Aké účinné prípravky pri bolestiach svalov najviac pomohli vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Diana
Odporúčame