Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!

hadka

internet

Pred očami máte červené záblesky a ste pripravený sa o svoju pravdu doslova pobiť? Zadržte! Aj hádanie sa totiž je tak trochu umenie a má zásady, ktoré by ste mali dodržiavať. Len vtedy totiž môže priniesť úžitok a nie škodu…

Nehádajte sa pre hlúposti

Američania majú pekný výraz ,,pick your battles“, teda vyberajte si svoje bitky. Hádať sa pre hlúposti nemá cenu – vaša partnerka alebo partner si alebo zvykne a bude vás ignorovať, alebo to nevydrží a opustí vás. Patríte medzi chronických hádačov? Možno vám v živote chýbajú nové podnety a adrenalín si zvyšujete týmto nie najlepším spôsobom. Premyslite si, čo by ste chceli zmeniť a choďte si za tým.

Papier bolesť nevymaže

Partner nie protivník

To, že má niekto iný názor ešte neznamená, že musí byť ďalšiu polhodinu váš nepriateľ na život a na smrť. Naopak, ak chcete hádkou niečo dosiahnuť, berte váš proťajšok ako partnera, nie ako protivníka. Veď cieľom vás oboch by malo byť situáciu vyriešiť, preto nechajte rozprávať aj druhú stranu a skúste sa vžiť aj do jej pocitov. Možno celú situáciu budete brať trochu inak.

Pravdivý príbeh: Môj muž má dieťa s dcérinou kamarátkou!

Prestávka môže pomôcť

Stratil jeden z vás nervy a cítite, že sa háda vymkla spod kontroly? Dajte si na pár (desiatok) minút pauzu. Obaja tak budete mať možnosť sa upokojiť a možno celú situáciu tak trocha premyslieť. ,,Keď vidím, že moja žena ju už z hádky mimo a pomaly nevie čo hovorí, tak je poviem ´Idem na 20 minúť do kuchyne. Potom sa stretneme v obývačke a skúsime to vyriešiť.´ Nie vždy to v hádke dokážem spraviť, ale keď áno, vždy to dobre dopadne,“ hovorí Peter (48).

Toto vás čaká, keď zbalíte o polovicu mladšiu ženu!

Nevyťahujte minulosť

Začne hádka pre zábudlivosť pri vypínaní počítača a skončí pri nevýhodnom nákupe spred dvoch rokov? Presne to je vec, ktorej sa treba pri efektívnom hádaní vyvarovať. Najskôr si premyslite, o čo vám vlastne ide a nevyhadzujte na oči bez rozmýšľania jednu vec za druhou. Čo vlastne chcete hádkou dosiahnuť? Ide vám o to, aby bola vaša polovička čistotnejšia, šetrnejšia alebo pozornejšia? Sústreďte sa len na túto misiu  a ak chcete ilustrovať jeho nedostatky príkladmi, vyberajte len tie, ktoré sa udiali v súčasnosti a nie pred rokom a pol.

Pravdivý príbeh: Mladšia žena ma nezbalila, zostal som verný

Formulujte svoje očakávania

Ak nepoviete, o čo vám vlastne ide, len ťažko sa niečo zmení. Preto jasne vyslovte, čo by ste od partnera chceli a predostrite svoje argumenty, prečo by to tak malo byť. „Neznášam hádky so svojou ženou. Začínajú znenazdania a neraz ani neviem prečo. Kým pochopím, čo ju nahnevalo a čo odo mňa vlastne chce neraz prejde aj niekoľko hodín,“ zveruje sa Karol (45).

Bozky v manželstve: Nezabúdate na ne?

Pripravte sa aj na ústup

Nikto nie je neomylný – ani vy. Môže sa stať, že ste v čase hádky nemali všetky informácie, alebo ste niečo zle pochopili. Preto musíte byť pripravený aj na to, že napriek hnevu by hádka mala skončiť vaším ospravedlnením. Ak máte ten pocit, nepotláčajte ho len pre urazenú hrdosť a radšej rýchlo situáciu upokojte.

Zdroj: internet, Dora
Odporúčame