Umývačky riadu: Ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás?

Umývaćka riadu

thinkstockphotos.com

Umývačky riadu sa v poslednej dobe stali nevyhnutnou súčasťou modernej domácnosti a svoju popularitu postupne získavajú aj na Slovensku. Niet sa čomu čudovať, keďže ušetríte nielen elektrinu a vodu, ale aj čas a vaše ruky. Uvažujete nad kúpou umývačky riadu aj vy? V súčasnosti je na trhu mnoho značiek a typov umývačiek riadu, čo pre bežného spotrebiteľa spôsobuje dilemu pri výbere. Skôr než vytiahnete peňaženku, sipreto skúste odpovedať na niekoľko otázok.

Vstavaná alebo voľne stojaca

Vstavaná umývačka riadu je prispôsobená na zabudovanie do kuchynskej linky. Rozvody a aj predné dvierka sú urobené tak, aby sa spotrebič dal doslova schovať do pekného dizajnu kuchynskej linky, a teda zostal takpovediac vaším malým tajomstvom. Nevýhodou však bývajú vyššie ceny.

Voľne stojaca umývačka je uspôsobená tak, že ju stačí umiestniť do akéhokoľvek priestoru v kuchyni, kde máte prístup k rozvodu vody a odpadu. Horná doska sa dá zvyčajne odmontovať a umývačka komfortne zasunúť pod dosku kuchynskej linky, no dvierka zostávajú v pôvodnom stave, a teda zostanú viditeľné.


Mohlo by vás zaujať: Nová umývačka riadu: Toto všetko si treba všímať pri jej nákupe


Akú veľkú umývačku potrebujem?

Ak chcete vybrať tú najvhodnejšiu umývačku riadu práve pre vás, skúste sa pouvažovať koľko členov má vaša domácnosť, či zvyknete variť často, prípadne akým množstvom riadu vaša domácnosť disponuje. V prvom rade sa však zmerajte aký veľký priestor môžete na umiestnenie spotrebiča obetovať. Umývačky riadu sa totiž delia do troch veľkostných kategórii:

  • 60-centimetrov široké: Do takejto umývačky sa zmestí dvanásť až štrnásť súprav riadu, pričom jedna sada zahŕňa hlboký, plytký a dezertný tanier, šálku, pohár i príbor. Napriek tomu, že sa vám to môže zdať veľa, mali by ste si uvedomiť, že okrem pohárov a tanierov budete pravdepodobne chcieť umývať aj hrnce a panvice, ktoré sa do väčšieho typu bez problémov zmestia. Pokiaľ teda máte dostatok miesta, skúste uvažovať vo veľkom.
  • 45-centimetrov široké: Umývačka v tomto rozmere pojme osem až deväť súprav a ak disponujete menším priestorom alebo ju plánujete používať len v dvojčlennej domácnosti, toto je tá správna veľkosť práve pre vás.
  • Stolné umývačky riadu: Ak viete, že miesto na umývačku rozhodne nemáte, ale napriek tomu ste sa rozhodli, že ju musíte mať, sústreďte sa na tento typ. Zmestí sa do nej síce minimálne množstvo riadu, a teda štyri súpravy, no môžete ju komfortne umiestniť na kuchynskú linku.

Spotreba vody poteší

Byť moderný je skvelé, ale základom pre každú slovenskú domácnosť je určite spotreba. Umývačky riadu sa s ohľadom na spotrebu hodnotia od A+ až po G, ktoré je najmenej úsporné. Na trhu nájdete aj spotrebiče s označením A++ a A+++, no faktom zostáva, že rozdiely medzi A-čkovými typmi sú minimálne, čo sa o cene nedá povedať.

Rovnako sa známkuje aj kvalita umývania a sušenia, no nemusíte sa báť veľkých rozdielov pri bežnom používaní. Výrazné odchýlky sa dajú pozorovať až pri poriadne znečistenom riade.

Čo sa týka spotreby vody, pohybuje sa od 11 do 18 litrov na jeden cyklus, čo je v porovnaní s ručným umývaním jednoznačná úspora s ohľadom na množstvo riadu, ktoré sa do nej zmestí. Ani lacnejšie typy s vyššou spotrebou by však nemali presiahnuť spotrebu 25 litrov.


Mohlo by vás zaujať: Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!


Ako na príbory?

Nedostatky v umývaní sa prejavia najčastejšie práve na príboroch. Neraz možno z košíka vytiahnuť nedokonalo umytý nôž či vidličku, najmä ak je v ňom príborov dosť veľa. Východiskom je akási zásuvka na príbory v najvyššej časti umývačky. Príbory sú vďaka nej naozaj umyté lepšie. Ak však patríte medzi milovníkov vína a tento druh pohárov často umývate v umývačke, overte si, či sa vám do priečinka na poháre zmestia. Príborník nad ňou totiž môže ukrojiť do výšky dosť veľký priestor. Výsledkom je, že vysoké poháre ako tie vínové či poháre na šampanské budete musieť umývať ručne.

Hlučnosť tiež zaváži

Pokiaľ plánujete umývačku používať najmä večer, pri výbere dbajte aj na hlučnosť, a to nielen kvôli susedom. Nechcete predsa pri zaspávaní počúvať hluk z kuchyne. Bežné modely sa pohybujú na hranici 50 dB, no ak sa rozhodnete zainvestovať, nájdete aj umývačky, ktoré nepresiahnu hodnotu 44 dB.

Zapájajte s odborníkom

Zapojenie umývačky sa niekomu môže zdať pomerne jednoduché, radšej si však predsa len zavolejte odborníka. Nevhodne pripojená umývačka môže napríklad nepríjemne zapáchať – a to je vec, ktorej by ste sa určite radi vyhli.


Máte vlastné skúsenosti s používaním umývačky riadu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame