Unikátny spôsob, ako dosiahnuť pokoj, silu aj zdravie: O čo ide a ako začať?

Meditácia

gettyimages

Žijeme v uponáhľanej dobe a zdá sa, že nemáme ani poriadne čas spomaliť. Potrebu konečne vypnúť, vystúpiť aspoň na chvíľu z každodenného kolotoča povinností a nájsť si čas pre seba máme všetci rovnakú.

Riešením môže byť pravidelná meditácia. V skutočnosti nám prinesie viac času, pretože s jej pomocou sa naša myseľ stane pokojnejšou a koncentrovanejšou. Na to, aby ste s ňou začali, pritom nemusíte byť žiadny mních ani jogín. Je to úplne jednoduché a s našimi tipmi to hravo zvládnete.

Odkiaľ sa vzala?

Meditácia pochádza z latinského slova meditatio – rozjímať. Nie je presne objasnené, kedy a ako vznikla. Na základe archeologických nálezov sa predpokladá, že jej korene siahajú až do počiatku ľudskej civilizácie – do čias lovcov a zberačov, ktorí sa snažili prežiť. Najbližšie k jej dnešnému chápaniu, teda ako spôsobu duchovného spoznávania sa, má meditácia na východe. Súvisí s budhizmom, ktorý ako spôsob duchovnej cesty pred vyše 2 600 rokmi šíril jeho zakladateľ Budha. Jeho forma je populárna dodnes.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Hlavný zmysel

Veľa ľudí si myslí, že meditovanie je výhradne záležitosťou jogy. Niektorí sa domnievajú, že predstavuje únik z bežného života, pred našimi trápeniami či od reality. V skutočnosti je to pravý opak. Meditácia znamená zastaviť sa a pozrieť sa tvárou v tvár realite. Preskúmať svoju myseľ otvorene a úprimne bez toho, aby sme čokoľvek popierali. Jej cieľom je vidieť veci také, aké sú.

Je to technika, pomocou ktorej sa človek učí kontrolovať svoje myšlienky, rozumieť svojim pocitom a spoznávať samého seba. Meditovaním trénujeme myseľ podobne, ako cvičením trénujeme telo. Učíme sa „vypnúť“ a čerpať energiu z prítomného okamihu. Možno ju vnímať ako prostriedok, ako sa cítiť lepšie a ako vnímať každodenné situácie zdravým spôsobom.

Celý zástup výhod

Aj vám sa zdá čudné len tak sedieť a nič nerobiť? Nemyslieť na nič rozumné? Potom sa pozrite, čo dokáže urobiť meditácia s vaším telom. Kto pravidelne medituje:

  • posilňuje imunitný systém, zriedkavejšie prechladne a trpí menej na infekcie
  • znižuje svoj krvný tlak
  • môže pozitívne ovplyvniť hodnoty cholesterolu a očistiť zúžené cievy od usadenín
  • znižuje hladinu kortizolu, môže znížiť riziko depresií, úzkosti a stresu, a to aj z dlhodobého hľadiska
  • zvyšuje hladinu serotonínu, priaznivo ovplyvňuje náladu a správanie
  • buduje emocionálnu stabilitu, prebúdza v sebe pozitívne emócie a pocity
  • znižuje subjektívne vnímanie bolesti
  • môže predchádzať neurologických chorobám a rakovine
  • zvyšuje produktivitu, zlepšuje pamäť, kreatívnosť, pozornosť a sebakontrolu
  • môže sa zbaviť škodlivých zlozvykov a závislostí, fajčenia, alkoholu či dokonca drog
  • lepšie spí

Mohlo by vás zaujať: 6 cvičení na pevnú vôľu: Robte ich každý deň a budete silnejší

Ako na to v 3 krokoch

  1. Pohodlne sa usaďte: Nájdite si miesto, kde sa cítite bezpečne, sadnite si a zatvorte oči.
  2. Opakujte: V duchu si opakujte stále tú istú melódiu, tú istú vetu, to isté slovo. Napríklad zázračnú formulku „IAMON“.
  3. Odmietajte: Keď vám napadne iná myšlienka – väčšinou do 10 sekúnd – odmietnite ju. Trvajte na slove „IAMON“ znovu a znovu. Takto sa môžete prepracovať až do spánku a ukončiť všetky tie dotieravé myšlienky vo svojej hlave. Čo vlastne znamená „IAMON“? Vôbec nič. Je to hlúposť a práve tak to má byť. Nezmyselný výraz bráni vášmu mozgu produkovať iné zbytočné myšlienky, ktoré vám ešte aj kazia náladu.

Aké máte s meditáciou skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame