Po narodení vnúčaťa môžu byť vzťahy medzi matkou a dcérou napäté: Takto si svoje puto znova posilníte

Matka

Vzťah matky a dcéry je niekedy náročný (Zdroj: GettyImages)

Príchod malého človiečika na svet je vo väčšine rodín očakávanou a radostnou udalosťou. Upevní nielen vzťah novopečených rodičov, ale posilní i medzigeneračné vzťahy. Samozrejme, všetko za ideálnych podmienok. Vaša dcéra alebo syn sa stal rodičom a vy im chcete pomôcť. Čo ak narazíte na nevôľu a nepochopenie svojej snahy a táto pomoc bude odmietnutá? Čo od vás napríklad dcéra nechce počuť a naopak, čo skutočne potrebuje?

Príchod malého človiečika na svet je vo väčšine rodín očakávanou a radostnou udalosťou. Upevní nielen vzťah novopečených rodičov, ale posilní i medzigeneračné vzťahy. Samozrejme, všetko za ideálnych podmienok. Vaša dcéra alebo syn sa stal rodičom a vy im chcete pomôcť. Čo ak narazíte na nevôľu a nepochopenie svojej snahy a táto pomoc bude odmietnutá? Čo od vás napríklad dcéra nechce počuť a naopak, čo skutočne potrebuje?

Vzťah matky a dcéry

Vzťah medzi matkou a dcérou prechádza počas výchovy v útlom veku, školských čias a dospelosti viacerými búrlivými etapami. Dcéry majú v istých obdobiach tendenciu vymaniť sa spod vplyvu vlastných matiek a rásť osobnostne iným smerom. Akoby si chceli vyskúšať, aké to je byť inou, ako vlastná matka. V závislosti od toho, ako ste tieto situácie spoločne zvládli, môžete dnes jednoducho zhodnotiť kvalitu vzťahu s vašou dospelou dcérou.

Ak sa vám bez problémov zdôverí so všetkými radosťami a starosťami ako najlepšej kamarátke, tak ste vyhrali. No v prípade, že sa o jej problémoch napríklad dozvedáte od iných ľudí, vznikla medzi vami bariéra, ktorú bude náročné odstrániť a pravdou je, že by ste sa nemali spoliehať ani na to, že malé vnúčatko dokáže zmazať všetky rozdielnosti a dávne krivdy.


Mohlo by vás zaujímať: Prvé vnúča na svete: Užite si ho a pomôžte rodinným vzťahom zároveň


Informácií je viac

Narodilo sa bábätko a veľa vecí sa teraz zmení. Určite sa vám hlavou prehnali spomienky na vlastný pôrod a zotavovanie, na prvé týždne s bábätkom a únavu, ktorú ste zahnali, pretože ste pre rodinu museli fungovať. Ak sa vyskytli ťažkosti, mali ste k dispozícii jednu knihu venovanú materstvu a starostlivosti o bábätko a rady starých mám. Teraz chcete v dobrej vôli odovzdať skúsenosti svojej dcére.

Avšak doba sa zmenila a dostupnosť informácií (overených, ale aj neoverených) spôsobuje, že dcéry rady od svojim mám prestali brať vážne. Ba priam sa im až vyhýbajú a bojkotujú ich. Možno to znie ako zveličovanie, no existuje veľké množstvo diskusných fór, kde sa dcéry sťažujú na prehnaný záujem a nevyžiadané rady o výchove. No i naopak – staré mamy, babky pociťujú istý smútok, že dcéry ich dobré úmysly odmietajú.

Ako upevniť vzťah?

O upevnení vzťahu rozhodne vaša blízkosť – nielen vzťahová, ale i geografická. Inak budete budovať vzťahy s dcérou, ktorá býva v rovnakom meste ako vy a inak s dcérou, ktorá možno žije v inej krajine a váš kontakt je obmedzený na pár sviatkov v roku a komunikáciu cez telefón alebo internet.

Doprajte jej oddych

Prvé týždne po pôrode bývajú veľmi náročné. Sprevádzajú ich zdravotné ťažkosti a zotavovanie, prudké hormonálne výkyvy a na emócie je silné zžívanie sa s malým bábätkom, ktorému nerozumie nikto, okrem samotnej matky. Ak máte možnosť, navrhnite dcére, že prvé týždne prežijete spolu (rešpektujúc názor jej partnera alebo manžela). Argumentujte tým, že bude mať navarené, upratané a môže si oddýchnuť a pospať. Odmietnutie nepovažujte za urážku. Aktuálne sa razí trend, pri ktorom by bábätko malo byť počas prvých týždňov života v kontakte iba s rodičmi, čo znamená žiadne návštevy, oslavy, cestovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina pripravila ženu o vlasy aj sviežosť v tvári: Dcéra ju zobrala do parády, vdýchla jej čaro


Nekritizujte

Sama má v hlave chaos. Nevie, ako často bábätko kúpať, prečo plače, či treba používať taký krém alebo úplne inú mastičku. Má obavy z očkovania, drobček nechce spať, nechce byť v kočíku…

Spomínate, aké to bolo u vás? To, čo môžete urobiť, je počúvať a uistiť ju, že je dobrou snaživou matkou. Spomeňte svoje úsmevné a náročnejšie zážitky, odľahčite situáciu a dajte jej najavo, že vám na nej záleží. Niekedy majú totiž novopečené mamičky pocit, že ”sú vzduch”. Všetok záujem okolia a rodiny sa točí iba okolo bábätka, nevšímajúc si, že žena prechádza emočne vypätým obdobím, ktoré môže vyústiť do popôrodnej depresie.

Pomôžte jej s chodom domácnosti

Tento bod sa týka predovšetkým starých mám, ktoré bývajú nablízko a zahrňuje všetky aktivity, ktoré vám dcéra odobrí. Môžete navrhnúť, že raz za týždeň prídete na dve hodiny upratať základné veci (dajte však pozor, aby ste sa vyhli reorganizácii vecí podľa seba a neporiadok radšej nekomentujte). Alebo jej donesiete hotový nedeľný obed, plech s jej obľúbeným koláčom, vezmete vnúčatko v kočíku na prechádzku a ona zatiaľ stihne kaderníčku. Sú to síce maličkosti, no pokiaľ nie sú ponúkané nátlakom a príliš často, nájdu v nich pozitíva obidve strany.

Nerobte to, o čo nemá záujem

Vybrúsiť ostré hrany chvíľu potrvá. Vy a dcéra ste dve odlišné osoby aj osobnosti. Predstavy o výchove a starostlivosti sa za dve až tri dekády v spoločnosti veľmi zmenili a vzniklo niekoľko alternatívnych trendov, ktoré sa považujú za rovnocenné k tej “klasickej” výchove, ktorú ste praktizovali vy. Hoci ste už babkou, buďte i naďalej matkou svojej dospelej dcére, ktorá vás občas bude potrebovať rovnako, ako keď mala 5 rokov – chce sa pritúliť, pofúkať boliestky a od vás počuť, že všetko bude dobré.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, gettyimages, Lucia
Odporúčame