Upleťte si korbáč vlastnými silami: Podľa tohto návodu to určite zvládnete

Veľká noc

sita

Chystáte sa na Veľkonočný pondelok navštíviť svojich príbuzných a priateľov? V tom prípade by vám nemal chýbať korbáč, ktorým vyšibete dámy vo svojom okolí. Hoci je tento symbol Veľkej noci v mestských stánkoch a obchodoch ľahko dostupný, hviezdou budete práve s takým, ktorý si vyrobíte sami. A ak k tejto aktivite prizvete aj vašich najmenších, zaručene sa nudiť nebudete. Poradíme vám, ako si jednoduchý korbáč upletiete vlastnoručne v pohodlí domova.

Základom je kvalitné prútie

Tak ako hotový korbáč, aj prúty potrebné na jeho výrobu ponúkajú predajcovia na trhoch či v blízkosti supermarketov. Pre lepší pocit a pohyb na čerstvom vzduchu sa však radšej vyberte do prírody a nazbierajte si vlastné. Zamerajte sa na bielu vŕbu, ktorá rastie v blízkosti vodných tokov. Vyberajte prúty, ktoré nie sú ani vysušené, ale zároveň nemajú žiadne púčiky. Základom totiž je, aby boli dostatočne ohybné a aby sa vám pri práci nelámali. Čím dlhšie prúty nazbierate, s tým väčším a kvalitnejším výsledkom sa budete môcť pochváliť. Na základný korbáč vám postačí 9 prútov, pre istotu si však z prechádzky doneste aj nejaké do zásoby.

Tip: Po tom, čo sa vrátite s prútím z prírody, namočte ho aspoň na polhodinku do vody. Bude sa vám s ním jednoduchšie manipulovať a znížite jeho lámavosť.


Mohlo by vás zaujať: Veľká noc doma a v zahraničí: Zvyky, o ktorých ste zrejme ani netušili


Začíname rukoväťou

Keď máte vybraných 8 pružných a dostatočne dlhých prútov, vyberte si deviaty, ktorým zvyšok spojíte do jedného celku prostredníctvom rúčky. Postačia vám na to tri jednoduché kroky:

1. Prút určený na rukoväť na konci orežte, čím ho stenčíte na polovicu.

2. Vložte ho doprostred ôsmych prútov a urobte prvý závit smerom k orezaným koncom.
3. Druhý závit urobte na opačnú stranu v smere, ktorým budete pliesť korbáč. Takto pokračujte, pokiaľ vám vystačí dĺžka prútu. Rukoväť ukončíte podobne, ako ste ju začali – zapletením deviateho prútu medzi ostatné tak, aby sa nevyvliekol. Ak niekde vytŕča, záhradníckymi nožnicami ho odstrihnite.

Mohlo by vás zaujať: Zvládnite návrat do sedla v pohode: Dajte svoj bicykel do formy!


Zapleťte si prúty ako vianočku

Medzi najjednoduchšie a najrýchlejšie spôsoby pletenia korbáčov patrí práve ten, ktorý je určený pre 8 prútov. Poproste niekoho, aby vám rozpracovaný korbáč pevne chytil za dokončenú rukoväť vo výške, ktorá vám vyhovuje. Osem prútov si rozdeľte na polovicu po štyri, aby sa vám s nimi lepšie narábalo. Prvý prút sprava preložte zvrchu ponad 5 nasledovných prútov, vložte ho pod druhý prút zľava a spodkom vráťte na pravú stranu. To isté v zrkadlovom prevedení urobte na ľavej strane. Takto pokračujte, pokiaľ vám vystačí dĺžka prútov.

Ukončenie

Ľahkým, ale účinným riešením ukončenia zapleteného korbáča je jeho koniec pevne previazať silnejším motúzom. Trčiace prúty odstrihnite a špagát zamaskujte farebnou stužkou. Čím dlhší korbáč máte, tým viac stužiek použite. Prípadne túto povinnosť prenechajte vyšibaným dievčatám. Želáme vám veľa spokojných, zdravých a krásnych dám, ktoré vás odmenia dostatočným množstvom vajíčok či svojich pochúťok.


Máte vlastný tip či zlepšovák na pletenie korbáča? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: sita, SITA, YouTube, YouTube, Johnny
Odporúčame