Upratovanie príbytku podľa feng šuej: Základom je rešpekt k veciam a triedenie

Feng šuej

unsplash.com/Dan Gold

Filozofický systém feng šuej je mimoriadne populárny v celej Ázii. Ľudia si na základe týchto pravidiel dokonca zariaďujú či zveľaďujú príbytky. A hoci feng šuej pochádza z Číny, špeciálne si ho k srdcu zobrali v Japonsku, kde sa ním riadia pri upratovaní. Do domácnosti sa tak podľa nich vkradne pozitívna energia, ktorá je ideálnym doplnkom k čistému príbytku a rešpektu k veciam.

Zhora nadol

Upratovanie smerom zhoda nadol nie je ničím výnimočným a dáva zmysel. Prach z vyššie postavených vecí padá na tie, ktoré sú nižšie, až postupne dopadá na zem, kde sa ho jednoduchšie zbavíme. Feng šuej berie do úvahy funkciu gravitácie. Pri upratovaní tak začnite povrchom skríň, pokračujte cez stôl a ďalší nábytok až k zemi.

Od rohu k dverám

Potom, čo prach a nečistoty pristanú na zemi, je čas na zametanie. V tomto prípade feng šuej radí začať v rohu miestnosti, ktorý je čo najďalej od vchodu a s metlou sa postupne presúvať k dverám. Práve ich okolie je najpoužívanejšou časťou miestnosti. Prach sa tak víri a zbiera v rohoch, no paradoxne ide o čistejšie časti domácnosti, ako vstup do miestnosti.

Podľa feng šuej je dôležité čistiť aj miesta, na ktoré zvyčajne zabúdame. Zametáme tak prach aj spod postele či iných ťažšie dostupných priestorov. Súvisí to s tým, že v mnohých ázijských kultúrach je podlaha často využívaná. Na zemi sa stoluje, často je obsypaná rôznymi vankúšmi.


Mohlo by vás zaujímať: Ospevované feng shui: Čo to vlastne je a ako funguje?


Život bez mopu

Podľa feng šuej je podlaha našou minulosťou i základom, preto by sme jej mali venovať pozornosť. Mimochodom, v Japonsku sa na čistenie podlahy po zametaní nevyužíva mop. Japonci veria, že mop sa dá jednoducho nahradiť handrami a metlou, nevidia tak dôvod na to, aby vlastnili ďalšiu vec.

Minimalizmus

Japonská bytová kultúra je teda založená na minimalizme a pravidelnom využívaní vecí. Tým sa znižuje šanca na to, že niektorá z vecí bude špinavá a zaprášená kvôli tomu, že sa nepoužíva. Pri upratovaní sa tak tiež triedia veci.

Vnútro úložných priestorov, napríklad šuplíkov sa čistí tak, že najskôr všetky veci vyberieme von, rozložíme a dôkladne prezrieme. Tých, ktoré už nepotrebujeme a nevyužívame, sa jednoducho zbavíme. Pravidlo by malo byť také, že to, čo sme nepoužili viac ako 6 mesiacov, by sa malo z nášho príbytku porúčať.

Po tomto rozhodnutí môžeme čistiť ukladacie priestory. Podľa feng šuej je toto čistenie mimoriadne dôležité, v šuplíkoch a podobne by nemali zostať žiadne zvyšky vecí, napríklad staré papiere a už vôbec nie prach. Potom môžeme do priestorov vrátiť predmety.


Mohlo by vás zaujímať: Vytvorte si spokojný domov: Pomôžu vám v tom zásady feng shui


Rešpekt k veciam

Japonci sa riadia konceptom, ktorý sa nazýva MA. V ňom ide o to, že každý predmet si zaslúži svoj priestor a tiež byť využívaný. Takéto triedenie vecí teda umožňuje veciam napĺňať svoju funkciu a dobre nám slúžiť.

S rešpektom k predmetom súvisí aj ich údržba. Preto by sme pri čistení nemali využívať agresívne čistiace prostriedky a ani spôsoby, keďže by mohli zničiť ich povrch, špeciálne keď ide o drevo či kožu. Predmety je tak potrebné opatrovať s citom.

Keď už spomíname čistiace prostriedky, tým sa v Ázii radi vyhýbajú. Japonci, špeciálne tí, ktorí sa snažia žiť v čo najužšom kontakte s prírodou tak využívajú na čistenie vecí ocot a sódu. Tie poslúžia v kuchyni, kúpeľni a tiež na silne znečistené veci.

0905115896


Riadite sa pri upratovaní filozofiou feng šuej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com/Dan Gold, unsplash.com/Dan Gold, Filip
Odporúčame