Upratovanie rýchlo a bez starostí: Dajte na overené babské rady a čisto máte raz-dva!

Upratovanie rýchlo a bez starostí (Zdroj gettyimages)

Vianoce sú predo dvermi a vy ste ešte nezačali s veľkým upratovaním? Nasledujúce triky vám ušetria nielen čas, ale aj vašu peňaženku. Pripravte si handričky a prachovky, začíname!

Chystáte sa upratovať? Nasledujúce triky vám ušetria nielen čas, ale aj vašu peňaženku. Mnohé z nich sú rokmi overené babské rady, ktoré nájdu svoje využitie v nejednej domácnosti. Pripravte si handričky a prachovky, začíname!

Kuchyňa bez jedinej škvrnky

Začnite chladničkou, z ktorej najprv vyhoďte všetky potraviny po dátume spotreby. Vnútro starostlivo vytrite handričkou, poličky vložte do horúcej saponátovej vody a na pleseň použite chlórový prostriedok na bielenie. Na čistenie si môžete pripraviť pastu z jedlej sódy, ktorú rozriedite v rovnakom pomere vo vode. Táto zmes vyčistí tiež odpadkový kôš, odstráni pripáleniny a dodá lesk chrómovým a hliníkovým plochám.

Na odstraňovanie pachov a škvŕn z doštičky na krájanie vyskúšajte obyčajný ocot, no rovnako účinná je aj kombinácia citrónovej šťavy so soľou. Nezabúdajte, že v kuchyni je viac baktérií ako na toalete, preto pravidelne perte a meňte špongie.


Mohlo by vás zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Čistučká kúpeľňa

Namiesto drahých čistiacich prostriedkov môžete použiť kuchynskú soľ, ktorá je riešením na vodný kameň. Môžete ňou vyčistiť záchodovú misu a rovnaký efekt má aj potravinárska kyselina citrónová, ktorá okrem iného dodá lesk vášmu sprchovaciemu kútu. Keď sme pri hygiene, oplachujte sprchovacie závesy po každom kúpeli horúcou vodou, aby ste predišli vzniku plesní.

Ak už vznikli, odstráňte ich alebo vymeňte záves za nový. Zaschnutú špinu na vodovodnej batérii zlikviduje aj novinka, ktorú naše staré mamy nepoznali, no vy ju môžete vyskúšať – 3D mikroaktívna handra. Poradí aj s prachom na suchých či hladných povrchoch.

Pri upchanom odtoku sa vyhýbajte agresívnym prípravkom, ktoré môžu zničiť vaše potrubie. Namiesto toho nasypte do nádoby s vriacou vodou hrnček sódy bikarbóny a soli a roztok nalejte do vašej sprchy či umývadla. Pri práci s chemickými prípravkami myslite na svoje zdravie a vždy používajte rukavice.

Relaxujte v upratanej obývačke

Ak máte za sebou obligátne vysávanie a z poličiek ste utreli prach, pokračujte ošetrením dreveného nábytku. Pripravte si veľký hrniec s horúcou vodou, nastrúhajte doň včelí vosk a miešajte, dokiaľ sa nerozpustí. Môžete siahnuť aj po levanduľovom oleji, ktorý drevo krásne rozvonia.

Pre jasnejšie farby vášho koberca je najlepšia vlhká soľ, ktorá dá zbohom zažratej špine a po jej dôkladnom povysávaní bude behúň opäť žiariť.

Natiahnite sa na koženej sedačke, ktorú nádherne oživí vyšľahaný bielok z vajíčka. Naneste ho na pohovku, nechajte vyschnúť a opatrne vyleštite.

Aby si susedky nezgustli na vašich špinavých oknách, použite na sklo a rámy najprv saponát, pokračujte octovou vodou a v závere vyleštite oblok starými novinami. Tie nielenže odstraňujú chĺpky a lepšie pijú vodu, ale zároveň nezanechávajú žiadne šmuhy a nečistoty.

Poriadok bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.

5 praktických rád na záver

  • na prilepenú žuvačku na koberci položte kocku ľadu, ktorá stvrdne a lepšie sa odstráni, ak ju máte na oblečení, strčte odev do mrazničky
  • na veľmi pripálenú žehličku položte na dosku noviny, nasypte kuchynskú soľ a opatrne prechádzajte horúcim spotrebičom
  • na odolné škvrny vyskúšajte penu na holenie
  • rozliaty vosk na koberci zohrejte fénom a keď zmäkne, prežehlite cez pijavý papier alebo noviny
  • strieborný príbor vyčistíte tak, že ho vložíte na 5-10 minút do horúcej vody, v ktorej sa predtým varili zemiaky

Ktoré ďalšie rady vám výrazne pomohli pri upratovaní? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii

Zdroj: photl.com, photl.com, Viera
Odporúčame