Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?

Pri urieknutí pociťujeme silnú nevoľnosť

Pri urieknutí pociťujeme silnú nevoľnosť (Zdroj: GettyImages)

Stalo sa už aj vám, že na vás medzi ľuďmi doľahla náhla slabosť bez zjavnej príčiny? Existujú ľudia, ktorí takýmito stavmi trpia bez toho, aby boli chorí. Nevoľnosť dokonca nemôžu nijako ovplyvniť a neraz ich celkom vyradí z pracovného kolotoča či iných povinností počas dňa. Ľudoví liečitelia a spiritualisti sú presvedčení, že ide o urieknutie, kedy nám prudké zhoršenie zdravia spôsobí pohľad druhej osoby. Je možné, že oči ukrývajú takúto silu? Ako sa urieknutia zbaviť, prípadne mu predchádzať?

Urieknutie sa spomína najmä v súvislosti s malými deťmi, ktorých mamičky nad podobnými poverami len mávajú rukou a nepripisujú im nijaký význam. Staršia generácia sa hovorí o tomto jave s o niečo väčším rešpektom.

Povera verzus skúsenosť

„Keď som bola ešte dieťa, chodila som občas zo školy so silnými bolesťami hlavy, bolo mi na zvracanie, točil sa so mnou celý svet. Rovnakými stavmi si potom neskôr prechádzala aj moja dcéra. Našťastie, obe sme z toho ako keby vyrástli a dnes tieto problémy už nepociťujeme. Rozhodne však na urieknutie verím,“ zaspomínala si 58-ročná pani Helena. Podobných prípadov je pritom zaručene viac a skúsenosti našej čitateľky nie sú ojedinelé.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muža skolí chrípka, trpí viac ako žena: A podľa vedcov oprávnene


Ako urieknutie vlastne vzniká?

Hovorí sa, že urieknutie vôbec nemusí byť úmyselné. Stojí za ním dlhý, skúmavý, uhrančivý, prenikavý a niekedy až nenávistný pohľad druhej osoby. Tá môže prechovávať negatívne emócie ako zlosť, závisť, žiarlivosť a hnev voči vám, prípadne iným osobám. Urieknuť vás teda môže niekto, koho vôbec nepoznáte a nič zlé ste mu neurobili. Zväčša len stojíte v nesprávny čas na nesprávnom mieste a pohľad nabitý negatívnymi vibráciami na vás spočinie celkom náhodne. Stavu, ktorý nasleduje, sa hovorí aj „mať z očí“ alebo „mať porobené“

Ako sa urieknutie prejavuje?

Urieknutie je špecifické náhlou slabosťou, ktorá sa objaví z ničoho nič za plného zdravia. Príznaky sú však veľmi nepríjemné a častokrát doslova pripomínajú kolapsový stav. Patrí medzi ne:

  • ostrá bolesť hlavy – buď v jednom mieste alebo rozlievajúca sa po celej hlave ako pri migréne
  • závraty – malátnosť, točenie hlavy, ktoré sprevádza silná potreba ľahnúť si, tma pred očami
  • nauzea – nutkanie na vracanie
  • zvonenie v ušiach
  • únava – znížený pracovný výkon, neschopnosť sústrediť sa
  • tráviace ťažkosti – hnačka, vracanie

Mohlo by vás zaujímať: Chlieb, ktorý vydrží bez plesne 60 dní: Už čoskoro môže byť realitou


Aká je prvá pomoc?

Zbierky ľudových múdrostí a povier tvrdia, že na urieknutie je moderná medicína prikrátka. Medzi metódami na odstránenie urieknutia dominuje poutieranie tváre použitou spodnou bielizňou (nohavičkami). U malých detí predstavuje alternatívu ocikaná plienka. Naše staré mamy však takisto hádzali zhorené zápalky alebo uhlíky do studenej vody a recitovali pritom rôzne odklínadlá. Takto pripravenou vodou sa poumývali a trochu si odpili.

Existuje účinná prevencia?

V snahe predchádzať urieknutiu dávajú mamičky svojim bábätkám do kočíka niečo červené. Preto ak sa aj vy vyberiete na prechádzku s vnúčaťom, nezabudnite na hračky, ozdoby do vlasov alebo náramok práve v tejto farbe. Červená je totiž veľmi výrazná a značne priťahuje našu pozornosť. Pri kontakte s okolím padne pohľad druhej osoby najskôr na niečo červené a až potom na nás, čím sa urieknutiu dá zamedziť.

Zdroj: plnielanu.sk, sxc.hu, Emma
Odporúčame