Urologička: Muži sú prekvapení, keď ma vidia. Vtipkujem, že ženy majú tenšie prsty

MUDr. Katarína Topoliová (zdroj: ProCare)

Mnohí muži nechodia k urológovi, lebo sa boja vyšetrenia cez konečník. Kedy treba urológia navštíviť a je urológ iba lekárom mužov? Aký je život s jedným semenníkom, čo je to mužská menopauza a môže cyklistika vplývať na mužské zdravie? Lekárka Katarína Topoliová z urologickej ambulancie Polikliniky ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave zároveň v rozhovore prezradí, prečo majú Škandinávci zvýšené riziko karcinómu prostaty a ako v tom celom pomáhajú varené paradajky.

Som štyridsiatnik a musím sa priznať, že ešte nikdy som nebol na urologickej prehliadke. Ako veľký je to problém?

Štyridsiatka je práve ten vek, keď sa pacienti prvýkrát zamýšľajú nad tým, či navštíviť urológa. Pokiaľ v rodine nemáte onkologické ochorenie, najmä rakovinu prostaty, tak urológa po štyridsiatke ešte vyhľadať nemusíte. Po päťdesiatke by ste však za ním už rozhodne ísť mali. 

Čo je vlastne náplň práce urológa?

Urológ je lekár, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení močového ústrojenstva, ale aj ochoreniami mužských pohlavných orgánov. Urológ nie je len ambulantný lekár, ako si mnohí myslia. Podstatnú časť svojho dňa trávime na klinike, kde hlavne operujeme pacientov, ktorých diagnostikujeme v ambulanciách. Sú to najmä operácie, ktoré sa týkajú nádorových ochorení obličiek, močového mechúra, prostaty a semenníkov. A tiež nenádorové ochorenia, ako ochorenie zväčšenej prostaty, ktoré je v urologických ambulanciách veľmi časté. Ďalej sú to ochorenia semenníkov a okolia semenníkov ako hydrokéla, varikokéla alebo menšie operácie často pre zúženú predkožku – obriezky, teda frenuloplastiky.

Z tohto by sme si mohli myslieť, že urológ sa venuje len mužským pacientom. Ale je to naozaj tak?

Nie, urológ sa venuje aj ženám. Sú to hlavne pacientky, ktoré prichádzajú s opakovanými infekciami močových ciest, kde už praktický lekár využil už všetky možnosti liečby, ktoré mal. A tak odoslal pacientku k nám. Alebo sú to pacientky, ktoré trpia únikom moču, kamienkami v obličkách či močovodoch, prípadne nádorovými ochoreniami.

Zdroj: ProCare

Čo je signál, ktorý nám napovie, že treba navštíviť urológa?

V ambulanciách sa stretávame s pacientmi rôznych vekových kategórií. Vo veku od 18 do 40 rokov pacienti prichádzajú najmä s problémami infekcií – infekcie prostaty, zápaly semenníkov, zápaly močového mechúra. Časté sú u týchto pacientov tiež sexuálne prenosné choroby – chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy, ktoré sú nájdené u ich partneriek a prídu s výmenným lístkom od praktického lekára, že chcú vyšetriť a preliečiť takúto infekciu. Aj v tejto mladej vekovej kategórii máme pacientov, ktorí majú problémy s erekciami. A nesmiem vynechať ani nádorové ochorenia semenníkov, ktoré postihujú najmä vekovú kategóriu 15 až 45 rokov.

Asi od štyridsiatky po päťdesiatku sú to pacienti, u ktorých sa začnú prejavovať prvé príznaky a problémy s močením – môže to byť časté nočné močenie, častejšie močenie v priebehu dňa, urgentné močenie, pocit neúplného vymočenia. No a vo vekovej kategórii po štyridsiatke máme i isté spektrum pacientov, ktorí už majú deti a majú záujem o vazektómiu, čiže sterilizáciu.

Po päťdesiatom roku života sú to klasické preventívne prehliadky, kedy praktický lekár dá pacientovi výmenný lístok na preventívku. Čiže pacientov po päťdesiatom roku v pravidelných intervaloch vyšetrujeme a pokiaľ je potrebná liečba, tak liečime. 

Ako prebieha urologické vyšetrenie? 

Chcem zdôrazniť, že vyšetrenie u urológa nie je bolestivé. Mnohí muži nechodia k urológovi preto, že sa boja vyšetrenia prostaty per rectum, teda cez konečník. Urologické vyšetrenie v našej ambulancii prebieha tak, že pacientovi najprv dáme dotazník, spýtame sa ho pár otázok na prelomenie ľadov, aby trošku pookrial. Následne sa zameriavame najmä na kvalitu močenia, či je dostatočné, či sú spokojní s jeho kvalitou, či je prítomné nočné močenie. Potom pacient podstúpi urologické vyšetrenie ultrazvukom – vyšetrujeme oblasť obličiek, močového mechúra, semenníkov. A nakoniec vyšetrujeme pacienta cez konečník prstom, ukazovákom. Toto je nepríjemné vyšetrenie, ale mnohí, ktorí ho podstúpia a majú obavy, nakoniec priznajú, že to nebolo také strašné ani bolestivé. Súčasťou urologického vyšetrenia je vyšetrenie onkomarkerov – onkomarker je prostatický špecifický antigén, ktorý nám napovie, či muž má alebo nemá karcinóm prostaty. Zisťuje sa z odberu krvi. A odoberáme aj moč na vyšetrenie, či nie je prítomná infekcia alebo krv.

Už ste naznačili, že niektorí muži môžu mať psychickú zábranu, musia prekonať pocit hanby. Ako sa vy snažíte spraviť vyšetrenie pre pacienta psychicky ľahšie stráviteľným?

Už keď pacienti vstúpia do ambulancie, sú prekvapení, že som žena. Snažím sa preto zavtipkovať už na túto tému – nech to pacienti so mnou aspoň skúsia, nech sa posadia a keď sa im vyšetrenie nebude páčiť, môžu v ktorejkoľvek chvíli vstať a odisť. To je moment, kedy si povedia – tak to skúsim – a sadnú si. Keď sa začneme detailnejšie rozprávať, tak mnohí skončia pri tom, že sa boja vyšetrenia cez konečník. Na to mám tiež jeden trik – ako žena mám tenší prst, ukazovák, ako moji mužskí kolegovia. A to sa pacientom páči, takže skúsia vyšetrenie a mnohí konštatujú, že to skutočne nie je také strašné. 

Z toho by sa dalo usúdiť, že ak urologické vyšetrenie, tak jednoznačne u urologičky…

(smiech) Áno, ale musím povedať, že mám veľmi veľa šikovných mužských kolegov, ktorých vyšetrenia sú, samozrejme, kvalitné. 

Máte aj ďalšie triky?

Som otvorený človek a nemám problém rozprávať sa s pacientmi aj na témy ako erekcia či poruchy libida. To sú témy, o ktorých pacienti nezačnú hovoriť sami od seba. Ale keď ich vyzvem, sú prekvapení, že konečne niekto otvoril ich problém, chytia sa a nemajú zábrany ďalej o tom rozprávať. Najmä keď vidia nádej, že im bude poskytnutá pomoc, že im môžeme dať nejaké lieky a uľaví sa im. 

Zdroj: ProCare

V novembri sa niekoľko lekárov v sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare mesiac neoholilo. Zapájali sa do medzinárodného hnutia Movember a chceli tak upozorniť na dve onkodiagnózy, rakovina prostaty a rakovina semenníkov. Ako vážne sú tieto ochorenia? 

Karcinóm prostaty je naozaj veľmi vážnou diagnózou. Avšak, keď sa odhalí včas, čo je aj hlavnou myšlienkou prevencií, teda keď sa nádor podchytí čo najskôr, dalo by sa povedať „v zárodku“, kedy je lokalizovaný len na orgáne – na prostate alebo na semenníku, vtedy vieme zasiahnuť operačne. A tým pádom vieme pacienta úplne vyliečiť! Takže diagnóza je to závažná, avšak vyliečiteľná.

Koho sa najviac môže týkať rakovina semenníkov?

Rakovina semenníkov sa týka mladých pacientov vo veku 15 až 45 rokov. Pacienti, ktorí k nám prichádzajú, si zväčša nahmatajú na semenníku malú hrčku. Akonáhle vyhľadajú odbornú lekársku pomoc, tak súčasťou vyšetrenia je vyšetrenie z krvi na zistenie onkomarkerov. Vyšetrujeme tiež semenníky pohmatom, najprv vyšetrujeme zdravý semenník, potom ten postihnutý. Akonáhle nahmatáme rezistenciu, teda spomenutú hrčku, tak spozornieme. Samotnú diagnózu si definitívne potvrdíme sonografom, či je v semenníku prítomné ložisko. Akonáhle diagnostikujeme nádor semenníka, proces je už veľmi rýchly. Pacientom diagnózu oznámime veľmi citlivo, lebo mnohokrát ide o veľmi mladých ľudí. Potom im dáme možnosť, aby si pred samotným operačným výkonom, ktorý spočíva v odstránení semenníka, išli dať zamraziť spermie. Ide o takzvanú kryoprezerváciu. Ak ju podstúpia, je možné ešte v ten deň, prípadne na druhý deň ísť na kliniku, kde im nádor, respektíve celý semenník vyberieme.

Aké môžu byť hlavné sprievodné znaky, okrem hrčky na semenníku, ktoré by mohli signalizovať, že je problém a treba vyhľadať odborníka?

Nádor semenníka je veľmi nepríjemný v tom, že sa proste zjaví. Nemá nejaké vyvolávajúce faktory ako bolesť či ťahanie v oblasti mieška. Mnohí prídu, keď je to v začiatku, lebo si nájdu tvrdú nebolestivú hrčku. To je niečo, čo môže pacient sám odhaliť vďaka samovyšetreniu semenníkov. Aspoň raz za mesiac by si pod sprchou mali pacienti prehmatať pravý aj ľavý semenník a porovnať ich. Pretože oni sami si ich poznajú najlepšie a vedia odhadnúť, či je tam nejaká zdurenina, nejaké zväčšenie, niečo, čo nie je v poriadku. Akonáhle niečo v poriadku nie je, treba prísť za urológom. A radšej aj viackrát, než by mali podceniť takúto vážnu diagnózu. 

Liečba spočíva v chirurgickom odstránení semenníka. Aký je život s jedným semenníkom? 

Samotný proces vybratia semenníka je veľmi rýchly. Po ňom ešte pacient podstúpi CT, aby sa zistilo, či v bruchu alebo v hrudníku nemá zväčšené lymfatické uzliny, či nádor ostal lokalizovaný iba na semenník alebo sa rozšíril aj do iných orgánov. Pacienti si mnohokrát ani nestihnú uvedomiť, čo sa s nimi deje. A až keď podstúpia všetky tieto procesy, tak až v pokoji doma si uvedomia, že žijú iba s jedným semenníkom. Vyhľadajú teda po istom čase opäť urológa s požiadavkou, či by bolo možné nahradiť chýbajúci semenník „protézkou“. Po stránke kozmetickej naozaj máme možnosť týmto pacientom pomôcť a implantujeme im takzvané protézy do oblasti chýbajúceho semenníka. Život s jedným semenníkom neovplyvňuje mužov natoľko, aby nemohli mať deti, môžu ich mať. Alebo majú aj spomenutú poistku, že si dajú spermie vopred zamraziť.

Aká je v tomto prípade úspešnosť liečby? 

Úspešnosť liečby je veľmi vysoká, pokiaľ prídu včas. Ak prídu v pokročilejšom štádiu a ložisko je rozšírené na oblasti lymfatických uzlín, stále nám pacienti veľmi dobre reagujú na rádioterapiu alebo chemoterapiu. Toto ochorenie je vyliečiteľné, to je veľmi dôležité povedať.

Rakovina prostaty sa naopak týka starších pacientov. Aký je sprievodný jav tohto ochorenia?

Rakovina prostaty je zákerná v tom, že samotné rakovinové bunky sa začínajú tvoriť na periférii prostaty. Keď si predstavíme prostatu ako vlašský orech, tak rakovinové bunky sa začnú tvoriť v tom puzdre, na okraji. Rastú veľmi pomaly, tým sú typické. Kým sa zväčšia natoľko, aby sme ich vyhmatali cez konečník ako tvrdú hrčku alebo kým nádor prerastie do močovej rúry, je to u mnohých veľmi dlhý proces. Ako prvotné signály môžu mať problémy s močením, teda časté močenie v priebehu dňa, urgencie, nutkanie na močenie, pocit neúplného vymočenia sa, tlak na močovú rúru. Samotná kvalita močenia je u mnohých pacientov zlá, kvôli tomu prvýkrát vyhľadávajú urológa. Môže to byť aj krv v moči alebo v ejakuláte. V horšom prípade už prídu s bolesťami z metastáz, napríklad v kostiach. Alebo s problémami s dýchaním, ak sú ložiská rozšírené v pľúcach. To už je horší variant, tým pacientom ťažšie pomôžeme. Preto je dôležitá prevencia do 50. roka. Dokáže podchytiť ešte maličké ložiská a pacienti sú ľahšie liečiteľní. Máme viac možností, ako ich vyliečiť.

Ktoré skupiny mužov sú rizikové?

Všeobecne je rizikový faktor vek. Pacienti po 60. až 65. roku života majú zvýšené riziko karcinómu prostaty. Tiež genetika. Ak máte priameho príbuzného s karcinómom prostaty, tak je dva a pol až trikrát vyššie riziko vzniku karcinómu prostaty. Môže to byť aj rasa. Napríklad u Afroameričanov sa popísalo zvýšené riziko karcinómu prostaty, tiež u Škandinávcov, ktorí majú málo vitamínu D. Naopak u Aziatov, ktorí majú zdravý životný štýl, sa karcinóm prostaty vyskytuje menej. Pacienti s obezitou majú vyššiu náchylnosť.

Existuje nejaká účinná forma prevencie okrem samotných preventívnych prehliadok?

Čo môže pacient ovplyvniť, je redukcia karcinogénnych látok. Takže nemal by fajčiť, mal by dbať o telo. Veľmi dôležitá je životospráva. Mal by redukovať živočíšne tuky, pridať veľa zeleniny, ovocia. Hovorí sa, že paradajky vo varenej podobe pôsobia veľmi ochranne na prostatu pre zložku lykopén. Tiež ryby a vitamín D pôsobia blahodarne a v prevencii sú úspešné.

Mnohí pacienti prídu do urologickej ambulancie s problémom s močením. Čo je to však norma močenia?

Možno majú iba taký pocit, ak sedia v kancelárii a chodia viac ako ich kolegovia. Preto pacientom v našej ambulancii dáme vždy denník močenia, aby si zaznamenávali koľkokrát chodia močiť. Dokonca ak majú možnosť, odporúčame im kúpiť si skúmavku alebo nádobku na meranie, koľko mililitrov sú schopní vymočiť. Za dennú normu močenia sa považuje štyrikrát vymočenie väčšieho objemu 500 ml, alebo sedemkrát vymočenie menšieho objemu 200 ml. Výsledok je, že ak prijmem dva litre, tak tie dva litre aj vymočím. Pokiaľ nám pacienti prídu s dôkazom, že močia viac ako 10 či 15-krát denne, je to naozaj problém. Táto diagnóza sa volá hyperaktívny močový mechúr. Pacientom s ňou vieme pomôcť liekmi na upokojenie močového mechúra. Intervaly medzi močeniami sa predĺžia.

Zdroj: ProCare

Môže oblečenie vplývať na zdravie prostaty alebo semenníkov? 

Samotné oblečenie nemá zásadný vplyv na zväčšenie ani rakovinu prostaty. Na semenníkoch obopnutých tesným oblečením sa nemôže vytvoriť ani nádor semenníka, ale u niektorých pacientov s predispozíciou na vznik varikokély, čo je kŕčová žila alebo rozšírená žila, ktorá sa nachádza okolo semenníka, môže mať oblečenie vplyv.

Takže tesné rifle neodporúčate?

Nie je to v princípe problém, nemajú vplyv na samotný vznik rakoviny či už prostaty alebo semenníkov, skôr môže pánom spôsobovať diskomfort. Potom k nám chodia s tým, že ich pobolieva v oblasti mieška, čo je tiež veľmi nepríjemná diagnóza. Po vylúčení zápalu, nádoru a žily alebo tekutiny okolo semenníka im nemáme ako poskytnúť liek na zmiernenie ich ťažkostí, jedine analgetiká. Takže áno, odporúčame v takomto prípade nenosiť tesné oblečenie.

Má častá cyklistika takisto negatívny vplyv na činnosť urologických orgánov?

Hovorí sa, že cyklistika môže mať vplyv na vznik rakoviny semenníka. Samotný Lance Armstrong, ako viete, mal tiež nádor semenníka. Ale napríklad s erekciou súvis určite nemá.

Čo je to mužská menopauza a ako sa prejavuje?

Mužská menopauza znamená pokles testosterónu u muža. Prejavuje sa jednak fyzickými, psychickými ťažkosťami a tiež poruchou libida a poruchou erekcie. Po 30. roku života už prirodzene klesá hladina testosterónu, avšak po 50. roku je to ešte výraznejšie. Muž, ktorý príde do ambulancie, je často skleslý, bez života, badať na ňom fyzické známky, obezitu alebo uňho došlo k strate vlasov. Potrebuje trocha povzbudiť do života. Vieme mu pomôcť aplikáciou testosterónu za podmienky, že jeho hladina testosterónu je v krvi nízka. Inak testosterón u týchto pánov neaplikujeme.

Patrí mužská menopauza k novým trendom vývoja chorobnosti alebo je to niečo, čo má svoj charakteristický prejav a nemení sa? 

Samotná andropauza sa týka vyšších vekových skupín. V ojedinelých prípadoch má problém aj mladšia populácia. Máme pacientov aj po štyridsiatke, ktorí prichádzajú s poruchou libida. Mnohí páni nás zase navštevujú s tým, že sa cítia nevýkonní, že majú problémy s erekciou. Stretávame sa so športovcami, ktorí vo zvýšenej miere navštevujú fitnescentrá. Cítia sa skleslí, bez života.  Mnohokrát sa zistí, že testosterón je úplne v poriadku a odporúčame im zvoľniť v rámci cvičenia.

Všetky diagnózy, o ktorých sme sa bavili, môžu veľmi významne a citlivo ovplyvňovať sebavedomie muža. Musíte byť pri práci aj psychológom?

Ako lekár sa stále cítim v dominantnej pozícii, muž je v submisívnejšej, keďže idem zasahovať do jeho intímnych častí. V diskusii s pacientom máme ako lekári vždy navrch. Psychológom sme v momente, keď musíme pacientom oznámiť závažné rakovinové diagnózy alebo riešime intímne záležitosti ako porucha erekcie a libida. Vtedy nastupuje dlhší rozhovor, ktorý môže v urologickej ambulancii trvať polhodinu aj hodinu. Diskutujeme, čo je príčina poruchy libida alebo erekcie. Tieto dlhé diskusie sú pre pacienta vo výsledku prospešné. Pomocnú ruku im vedia podať aj psychológovia, s ktorými v našich ambulanciách úzko spolupracujeme.  

Aké je to pre Vás navracať mužom sebavedomie?

Stále ma teší, keď do ambulancie prídu pacienti, ktorí ožili, vrátila sa im mužnosť a dokážu fungovať aj bez podporných tabletiek na erekciu. U mladšej mužskej populácie je viagra mnohokrát iba na rozbeh, pokiaľ majú problém v intímnych oblastiach. To sa bavíme o tridsiatnikoch, štyridsiatnikoch, ktorí majú trebárs ťažšie obdobie v práci alebo zažili neúspech s nejakou slečnou. V tomto prípade je viagra na posilnenie sebavedomia. Samozrejme, nechceme, aby mladá populácia brala takéto lieky, tie si necháme rezervované pre vyššie vekové kategórie.






Zdroj: PR článok
Odporúčame