Urýchlite hojenie drobných rán a popálenín: Ide to aj bez mastí z lekárne

prst

Thinkstock.com

Občas sa nám podarí spôsobiť si drobnú ranu, popáleninu, či odreninu. Hoci vo väčšine prípadov nie sú pre naše zdravie rizikom, najlepšie je hneď poranenie ošetriť, aby ste predišli prípadnej infekcii. Zápal môže totiž proces hojenia spomaliť. Viete, ako hojenie rán, odrenín a popálenín urýchliť?

Živiny a hojenie rán

Pre hojenie rán sú dôležité hlavne vitamíny C a E, ktoré sú významnými antioxidantmi. Vitamín C je bohato zastúpený napríklad v bobuľovitom ovocí, citrusových plodoch, v jahodách, či v kivi. Čo sa týka zeleniny, céčko sa nachádza v kapuste, brokolici, ružičkovom keli, špenáte atď. Bohatým zdrojom éčka sú celozrnné obilniny, rozličné semená a panenské oleje. Dôležité sú tiež proteíny, ktoré urýchľujú obnovu tkanív a podporujú tvorbu kolagénu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v zdraví a kráse pokožky. Bielkoviny sa nachádzajú v mäse, mliečnych výrobkoch, vajíčkach, ale aj v orechoch či strukovinách.


Mohlo by vás zaujať: Popálili ste sa pri varení? Po chladení môžete nasadiť tieto prírodné zbrane


Pomocníci zo sveta rastlín

Pomoc pri poraneniach ponúkajú aj liečivé rastliny. V prípade potreby môžete siahnuť po aloe vera, rumančeku pravom, nechtíku lekárskom, či skorocele kopijovitom. Na opuchliny, spáleniny od slnka či popraskanú kožu na nohách, je výbornou voľbou kostihoj lekársky. Rastliny sa využívajú najmä vo forme obkladu, ale k dispozícii sú aj preparáty z nich vyrobené. Praktické sú tiež krémy, gély či tinktúry. Masti, obklady a tinktúry si môžete pokojne pripraviť v pohodlí domova a v prípade potreby ich máte ihneď k dispozícii. Ako na to?

  • Masť z nechtíka lekárskeho

V žiadnej domácnosti by nemala chýbať masť z nechtíka lekárskeho. Na prípravu potrebujeme 250 gramov bravčovej masti a 2-3 hrste kvetov nechtíka. Najskôr masť na ohni roztopíme, potom do nej pridáme kvety nechtíka (niekto používa okrem kvetov aj nakrájané stonky a listy). Všetko premiešame a privedieme do varu, potom necháme vychladnúť 24 hodín. Následne sa masť prihreje a precedí do nádob, z ktorých sa bude používať. Podobným spôsobom možno pripraviť aj masť z kamiliek, ktorá je tiež výbornou pomocníčkou pri hojení rán.

  • Obklad a čaj z alchemilky lekárskej

Alchemilka lekárska je známa najmä ako bylinka vhodná pre ženy, pretože zmierňuje rozličné gynekologické ťažkosti. Lenže je aj výbornou pomocníčkou pri hnisavých ranách. Na tento účel sa používa vnútorne i zvonku. Čaj je potrebné piť 2-3 razy denne. Na obklad sa využíva čerstvá bylina, ktorá sa rozdrví v mažiari a kaša sa nanesie na ranu.

  • Čaj z kapsičky pastierskej

Kapsička pastierska pomáha pri krvácajúcich ranách. Naše staré matere na tento účel využívali najmä čaj. Ten sa pripraví z čajovej lyžičky byliny, ktorá sa zaleje vriacou vodou a nechá sa krátko lúhovať. Čaj sa odporúča piť 2-3 razy denne.

  • Veronika lekárska na zapálené rany

Obklad sa pripravuje z kopcovitej čajovej lyžičky veroniky lekárskej. Tá sa zaleje štvrť litrom horúcej vody, nechá sa krátko odstáť. Po precedení sa používa na umývanie zapálených rán.

  • Cesnak medvedí

Na urýchlenie hojenia rán sa využívajú rozdrvené listy cesnaku medvedieho, ale aj šťava z tejto jarnej byliny. Šťava sa pravidelne natiera na postihnuté miesto.

  • Šalvia lekárska

Šalvia lekárska je tiež spoľahlivou pomocníčkou pri hojení rán, odrenín a popálenín. Najúčinnejšia je vo forme obkladu, ktorý sa pripraví z 3 čajových lyžičiek byliny a štvrť litra vody. Nechá sa lúhovať dovtedy, kým nie je odvar vlažný.


Mohlo by vás zaujať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Čo poviete na babské rady?

V niektorých prípadoch môžu úľavu priniesť aj babské rady, aj keď odborníci ich vo väčšine prípadov neodporúčajú. Ak si neviete poradiť s povrchovými rankami, drobnými popáleninami či odreninami, môžete vyskúšať včelí med, najlepšie od lokálnych včelárov. Med disponuje antibakteriálnymi účinkami, a tak urýchli proces hojenia. Stačí postihnuté miesto okolo rany potrieť medom, zakryť obväzom a nechať dostatočne dlho pôsobiť.

Na popáleniny sa využíva podľa babských rád napríklad ako prvá pomoc vaječný bielok, ktorý sa nanesie na plátno a následne priloží na popáleninu. Na drobné popáleniny je vhodný tiež esenciálny olej z levandule lekárskej, ale využíva sa aj olivový olej.


Využili ste už pri popáleninách pomoc niektorých zo spomínaných prostriedkov? Ktoré z babských rád sa vám už v praxi úspešne osvedčili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame