Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!

práčka

sxc.hu

Keď vyberáme opratú bielizeň z práčky, zvyčajne je všetko čisté a nasiaknuté vôňou z aviváže. Ak si však nedáme pozor, po čase sa môže do tohto účinného domáceho pomocníka nasťahovať nepríjemný zápach stuchliny či dokonca vlhké mapy v podobe plesne. Stalo sa niečo podobné aj vám a neviete si s tým rady? Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa tohto problému rýchlo a efektívne zbaviť a ako by mala vyzerať správna údržba každej automatickej práčky.

Šetrný program sa vždy nevypláca

Zakúpili ste si novší model práčky, ktorý sľubuje, že všetko dočista vyperie už pri 30 či dokonca 15 °C? Na prvý pohľad síce môže ísť o značnú úsporu energie, no k takýmto programom je potrebné zakúpiť aj špeciálne pracie prášky či gély, ktoré sa rozpúšťajú pri nízkych teplotách. V opačnom prípade riskujete, že stopy prášku zostanú na opratom oblečení a v podobe usadenín aj v rôznych častiach práčky vrátane násypky. Následne vám chýba už len krôčik od toho, aby sedimenty začali nepríjemne zapáchať.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa soli, tvrdé mäso či pripálený obed: Ako zachrániť katastrofy pri varení?


Kameňom úrazu tmavá bielizeň

So zápachom práčky je úzko spojené predovšetkým tmavé oblečenie či ponožky. Tie zvykneme prať zvyčajne maximálne na štyridsiatke, aby bielizeň zbytočne nevybledla. Práve čierne farbivo, ktoré sa pri praní do vody uvoľňuje, však spôsobuje, že z práčky sa začne šíriť nevábny puch. Dôvodom môže byť aj to, že na tmavé oblečenie sa nachytá viac nečistôt, kým ho operieme, pretože špinu tak veľmi nevidieť. „Mám doma štyroch chlapov – manžela a troch dospelých synov, takže cez víkend sa u nás práčka nezastaví. Keďže im väčšinou periem tmavé oblečenie, všimla som si, že akosi prestalo voňať, bez ohľadu na to, koľko aviváže použijem. Mám obavy, že podobne začne smrdieť aj várka s bielou bielizňou,“ posťažovala sa nám čitateľka Magdaléna (48).

Pozor na nevypustenú kalnú vodu

Práčka a vôbec celá kúpeľňa môže začať zapáchať aj v prípade, ak ju dlhší čas nepoužijeme. Príčinou sú zvyšky vody v hadici v závislosti od inštalácie práčky. Vtedy je potrebné vypustiť túto vodu cez filter alebo pred novou várkou bielizne najskôr spustiť práčku naprázdno – na program plákania.

Drobnosti vždy spolu

Ak vás smrad doženie až k tomu, že zavoláte opravára, ľahko sa môže stať, že vám z práčky vytiahne ponožku, plátennú vreckovku či tango-nohavičky. Malé kúsky bielizne je vhodné nahádzať do vrecka na pranie zo sieťoviny, aby sa počas cyklu nezapatrošili tam, kde nemajú čo robiť. Stuchnuté členkové či silonkové ponožky v útrobách práčky dokážu poriadne znepríjemniť život.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


Kde všade sa môže usídliť pleseň?

Považujete odvetranie bubna práčky za samozrejmosť? V tom prípade zbystrite pozornosť. Okrem dvierok je potrebné nechať pootvorenú aj násypku. Práve tam totiž zostávajú zvyšky prášku a aviváže, ktoré môžu vo vlhkom prostredí veľmi rýchlo splesnivieť. Pravidelne čistiť a kontrolovať treba tiež tesnenie v okolí dvierok. Stačí, ak sa v ňom vytvorí malá škárka a baktérie majú vydláždenú cestu.

Aká je prvá pomoc pri zápachu?

Vypustite prebytočnú usadenú vodu, dôkladne vyčistite násypku aj tesnenia a poproste zručného manžela, aby z práčky zhodil plechy a popozeral, či v nej neobjaví zatúlané kúsky bielizne. Potom násypku naplňte kyselinou citrónovou v prášku, prípadne prilejte aj trochu octu a nechajte cyklus práčky prebehnúť naprázdno pri 90 °C aspoň dvakrát. Táto kombinácia by mala spotrebič zbaviť vodného kameňa aj všetkých usadených nečistôt. Môžete použiť tiež špecializované prostriedky na čistenie práčok – 200 gramové balenie vašu peňaženku odľahčí o približne štyri eurá. Pri údržbe práčky sa mnohým gazdinkám osvedčili aj klasické tablety do umývačky riadu.

Ako zápachu predchádzať?

  • ideálne je, ak máte práčku a násypku neustále otvorenú a odvetranú – nielen krátko po skončení prania
  • používajte vrecká na pranie pre drobnú bielizeň
  • myslite na zvyšky vody zadržanej v hadici
  • aspoň raz za pol roka vyčistite práčku kyselinou citrónovou alebo octom
  • pri praní na nízkych teplotách používajte pracie prostriedky na to určené
  • pravidelne striedajte cykly aj pri vysokých teplotách – utierky, kvalitné osušky a posteľné obliečky deväťdesiatku znesú

Máte skúsenosti s tým, ako sa zbaviť zápachu z práčky? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame