Uštipnutie hmyzom patrí k letu: Ako sa mu vyhýbať a čo má robiť uštipnutý alergik?

Hmyz

wikipedia.org

Večerné posedenie na terase s priateľmi, letnú turistiku, vodné radovánky, či príjemnú opekačku s priateľmi v lese vám môže razom pokaziť aj nenápadný a obyčajný hmyz. Včela, osa, sršeň, ale aj komár, či ovad. Uštipnutie každého z nich vás môže vyjsť poriadne draho v prípade, že trpíte alergiou na uštipnutie. Ako sa chrániť a čo robiť po uštipnutí?

Nie je hmyz, ako hmyz

MUDr. Daniela Šafčáková z imunoalergologickej ambulancie v Košiciach vysvetľuje rozdiely medzi hryzúcim a bodajúcim hmyzom: Je rozdiel medzi  hryzúcim  hmyzom, čo sú komáre, ktoré vyvolávajú hlavne lokálnu reakciu, pričom celkové  reakcie  sú  výnimočné. Naopak bodajúci hmyz  vyvoláva  najčastejšie veľké celkové  reakcie – patria sem osy, včely, sršne, aj niektoré  mravce.“ Komáre a ovady teda patria do kategórie hryzúceho hmyzu, cicajúceho krv. V  mieste vpichu nezostáva nijaké žihadlo a reakcia vzniká v dôsledku uštipnutia a kontaktu vášho tela so slinami hmyzu. Pri bodavom hmyze je však riziko o niečo vyššie. Žihadlo, ktoré zostane v tele, alebo vás pichne, totiž obsahuje jed, ktorý môže následne spôsobiť miestnu, alebo celkovú alergickú reakciu. Vek pritom nehrá nijakú rolu.


Mohlo by vás zaujať: Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!


Čo je po uštipnutí hmyzom normálne?

Paniku nemusíte robiť, ak:

  • nie ste alergik,
  • miesto iba lokálne napuchne,
  • mierne sčervenie,
  • svrbí.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

  • ak trpíte život ohrozujúcimi alergiami na uštipnutie hmyzom,
  • ak vás bodajúci hmyz uštipne do krku,
  • miesto vpichu sa zapáli, bolí a pretrváva niekoľko hodín, prípadne sa priebeh zhoršuje,
  • došlo ku opuchu slizníc, úst,
  • postihnutý je malátny, zvracia, má hnačku, či sťažené dýchanie.

Pozor na agresívne osy

Komáre a ovady sú nebezpečné najmä vo večerných hodinách, obvykle však nespôsobujú silné a život ohrozujúce reakcie (ovad je však pri alergii na uštipnutie hmyzom tiež nebezpečný). Včely nie sú agresívne a nezaútočia bez dôvodu, ale len vtedy, keď sa cítia ohrozené. Iná reč však už nastáva pri osách. Tie sú nebezpečenstvom aj za bieleho dňa, najmä vtedy, keď sa nachádzate v blízkosti rozvoniavajúceho jedla. Osa je od prírody agresívny tvor a neradno sa s ňou zahrávať. Na rozdiel od včely, ktorá môže pichnúť len raz a potom zomiera, osy môžu bodať neobmedzene. A zvyknú to robiť aj bez príčiny, preto sa od nich držte radšej čo najďalej.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


U alergika môže byť bodnutie život ohrozujúce

Ak však nepatríte medzi alergikov, uštipnutie akýmkoľvek hmyzom môže byť pre vás nanajvýš nepríjemné, no nemôže vás ohroziť na živote. Všeobecne je rozdiel medzi nealergikom a alergikom v odpovedi na uštipnutie. U nealergika je zvyčajná  len  výrazná lokálna reakcia  s opuchom v mieste žihadla. U alergika dochádza k rozvoju celkovej alergickej reakcie, ktorá  sa svojim rozsahom znásobuje  po  opakovanom bodnutí,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Šafčáková.

Čo robiť po uštipnutí?

Podľa imunoalergologičky MUDr. Daniely Šafčákovej je dôležité najmä:  „Vybrať  žihadlo  do 20  sekúnd, po tejto dobe už to nemá  význam, pretože jed je vpravený. Miesto je potrebné lokálne ošetriť ľadom a použiť antihistaminikum, pretože ostatné nemá význam.“ Ak sa u vás prejavila alergická reakcia, alebo ste alergik, vyhľadajte lekársku pomoc. Po uštipnutí komárom, ktoré sprevádza bežná reakcia organizmu je vhodné miesto natrieť napríklad aj chladivým gélom, či použiť prírodné pomôcky, ako ocot, alebo krúžok cibule.

Na čo si dať pozor?

Odborníčka na alergie upozorňuje, že neexistuje 100% ochrana pre uštipnutím a preto treba dodržiavať aspoň základné zásady ochrany pred uštipnutím: „Minimalizovať kontakt s hmyzom, vyhnúť sa jasným farbám, nepoužívať výrazne voňavú kozmetiku, nechodiť bosý, taktiež jedlo priťahuje osy. Alergickej reakcii nepredídeme ani preventívnym podávaním antihistaminík, môžeme tým len zmierniť reakciu, jej následky a priebeh.“


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kde zvýšiť pozornosť?

  • pozor na  pikniky v prírode a grilovanie vo vonkajšom prostredí – rozvoniavajúce jedlo priťahuje osy,
  • hmyz sa neraz nachádza aj v blízkosti kontajnerov, košov a nemajte pri sebe prezreté ovocie,
  • aj pot priťahuje osy, ak môžete, vyhýbajte sa prílišnému spoteniu,
  • vyhýbajte sa miestam, kde by sa mohli nachádzať osie hniezda – živé ploty, staré krovinaté porasty, opustené domy, či povaly,
  • pozor aj pri kvetinových záhonoch a trhaní kvetov na lúkach,
  • hmyz priťahuje výrazné a čierne oblečenie, najmenej príťažlivé je preň biela, zelená a hnedá farba,
  • nechodievajte bosý,
  • používajte ochranné repelenty,
  • pozor na sladené nápoje, nenechávajte ich otvorené, pretože by ste mohli vypiť nápoj aj s osou, no to isté platí aj pri jedení. V lete sa pred konzumáciou vždy pozrite na to, čo idete jesť a skontrolujte, či na ňom nesedí osa,
  • nezabíjajte osy, ani včely v blízkosti hniezda, pretože vás napadnú ďalšie.

Máte skúsenosti s alergiou na uštipnutie hmyzom? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Oliver
Odporúčame