Útočí na váš vzťah rutina? Zasiahnite, kým je čas a udržte si šťastie

Muž

thinkstockphotos.com

I v tom najharmonickejšom manželskom zväzku to môže začať po dlhom čase škrípať. Rutina a vymiznutie romantiky zabili už nejedno manželstvo. Len ľúbiť svoju polovičku nestačí, na udržaní vzťahu treba pracovať. Nie je totiž nič horšie, ako ustrnúť v jednom štádiu a nepohnúť sa z neho ďalej. Nevrátite síce čas do doby, keď ste boli čerstvo zamilovaní alebo mladomanželia, no iskru môžete rozpáliť i po dlhých rokoch.

Žijete s vaším partnerom niekoľko rokov a máte pocit, že všetko vo vašom živote sa dá predvídať. Poznáte jeden druhého, návyky, priateľov, rodinu i záľuby. Práve moment, keď má jeden vo vzťahu pocit, že už nemá na tom druhom v každodennom kolobehu čo objavovať a spoznávať, býva zlomový. Vtedy často prichádza ako prvé riešenie rozvod.

Kríza vás môže posilniť

Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2013 ukončilo rozvodom až 10 964 manželstiev a priemerná dĺžka trvania takéhoto manželstva je približne 15 rokov. Ako najčastejší dôvod na ukončenie manželstva muži i ženy uvádzali rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Rozvody pritom častejšie iniciujú ženy, podali viac než polovicu všetkých žiadostí o rozvod. Ten možno vyzerá ako najjednoduchšia cesta von z nefungujúceho vzťahu, z ktorého sa vytratila láska, no nie je tomu tak. Kríza ešte neznamená, že všetkému musí byť koniec.  Pri troche snahy z vašej i partnerovej strany dokážete zachrániť i krachujúci vzťah.


Mohlo by vás zaujať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Spomeňte si na romantiku

To, že po určitom čase obaja nabehnete na istý režim, ktorý sa stále opakuje, býva normálne. Je pohodlné stále chodiť do tých istých podnikov a navštevovať rovnakých priateľov. Práve rutina však môže byť skrytým zabijakom vášho vzťahu. Kupuje vám partner každé výročie a narodeniny kvety, no i tak máte pocit, že to už nie je ono? Chce to zmenu! Presvedčte partnera, aby ste sa vybrali na miesta, ktoré ste ešte nikdy nevideli, doprajte si dovolenku alebo aspoň wellness víkend, počas ktorého sa budete venovať len sami sebe.

Vneste do vzťahu čerstvý vánok

Aby sa pocit všednosti a nudy už nevrátil, pokračujte v netradičných spoločných aktivitách aj po návrate. Nájdite si nový, nezvyčajný koníček a vyskúšajte ho spolu, ak ste to predtým nerobili, začnite chodiť do divadla alebo kina. Vniesť do vášho vzťahu trochu zaľúbenosti však dokážu i úplné maličkosti ako sú gestá, slová a dotyky. Oslovovali ste sa doteraz s vašou polovičku iba krstným menom? Vymyslite si navzájom nové, nežné prezývky. Dotýkajte sa na miestach, kde ste to predtým nerobili, alebo sa znovu  začnite držať na ulici za ruky a uvidíte, aké divy to narobí. Malé gestá a prejavy lásky a pozornosti znovu prinesú to, čo ste už dávno považovali za stratené v nenávratne.


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Okoreňte svoj život v posteli

Práve sex je jednou z oblastí, kde to po mnohých rokoch strávených spolu začne škrípať. I tu však existuje obrovské množstvo spôsobov, ako oživiť váš vzťah. Zmeňte svoje doterajšie návyky – spávate v neforemnom flanelovom pyžame s argumentom, že je predsa teplé a pohodlné? Preč s ním! Váš partner isto ocení, keď si z času na čas oblečiete sexi spodnú bielizeň alebo sa zahaľte len do obľúbeného parfumu alebo šperkov. Samozrejme, i páni môžu prekvapiť svoju partnerku, napríklad romantickými lupienkami ruží s vychladenou fľašou šampanského alebo raňajkami až do postele.

Beh na dlhú trať

To, že udržať zdravý a fungujúci vzťah je námaha, vám potvrdí nejeden manželský pár. Skutočnú lásku a šťastie totiž nájdete vo vzájomnom počúvaní sa, dôvere, empatii a schopnosti stáť jeden pri druhom aj počas náročných chvíľ. Dôležité je spoločne zabudnúť na stres a starosti a nezabudnúť na prejavy lásky aj po rokoch.


Ako sa s rutinou vo vašom vzťahu snažíte najčastejšie bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame