„Utopili“ ste svoj mobil? Poradíme vám, ako ho rýchlo zachrániť

Muž s mobilom

freedigitalphotos.net

Kto z nás si vie predstaviť v dnešnej dobe život bez mobilného telefónu? Asi nikto. Ide o nevyhnutnosť, vďaka ktorej ostávame v kontakte so známymi, s rodinou, ale aj s celým svetom. Jeho strata pre mnohých znamená hotovú katastrofu. No čo keď nás postihne niečo iné ako strata? Čo ak nám napríklad padne do vody?

Len chvíľa nepozornosti…

…a váš mobil môže skončiť vo vani, kaluži či snehovom záveji. Nič z toho mu príliš nepomôže a je potrebné vysušiť ho. Niektoré lacnejšie telefóny už z rozpočtu veľa neukroja a kúpiť si nový býva často pohodlnejšie, no dnes sa cení čosi iné. Informácie, kontakty či správy, ktoré v telefóne máte. Takže ako sa zachovať, keď vás takáto nepríjemnosť postihne?


Mohlo by vás zaujať: Desatoro pre lepšiu výdrž batérie v mobile: Predĺži život aj tej vašej


Správny postup

  1. Hneď ho vyberte

Je jedno, či z čírej horskej bystriny alebo zo zapáchajúcej žumpy. Svoj mobil vyberte z mokrého prostredia čím skôr. Pokiaľ je telefón vo vode menej ako 10 sekúnd, vaše šance na jeho prežitie sa rapídne zvyšujú.

  1. Zatraste ním

S mobilom začnite triasť, aby sa z neho dostalo čo najväčšie množstvo vody. Samozrejme odoberte všetky možné kryty, vyberte aj batériu. Pokiaľ je telefón extrémne mokrý, tak ho osušte s vreckovkou.

  1. Vyberte, čo treba

Vyberte SIM kartu a pamäťovú kartu, aj keď sa im najskôr nič nestane, mali by byť v suchu.

  1. Radiátor alebo fén? Skôr nie

Mnoho ľudí dáva telefón na radiátor. Vo veľkom počte prípadov to pomôže, nemusí však vždy. Sušenie radiátorom či fénom odborníci neodporúčajú, no napriek tomu ide o veľmi používané metódy.

  1. Do ryže s ním

Rozobratý telefón dajte na 1-2 dni do nádoby s látkou, ktorá má schopnosť pohlcovať vlhkosť. Takou je napríklad klasická ryža, prípadne polystyrénové guľôčky.


Mohlo by vás zaujať: Otravujú vás neustále telefonáty s ponukami? Takto sa im môžete vyhnúť


V servise zaplatíte

Pokiaľ nič nepomohlo, mali by ste sa obrátiť na servis. Počítajte však, že za opravu si zaplatíte. Pri vlhkej nehode a páde mobilu do vody totiž o záruku prichádzate. Nemusíte sa báť ani toho, keď je po zapnutí displej zvláštnej farby. Hlavne pri dotykových displejoch. Tie sú na vlhkosť obzvlášť náchylné a po zapnutí telefónu môžete vidieť len jednofarebnú obrazovku. Nemajte strach, po pár hodinách by sa to mohlo zlepšiť. Potom príde ďalšie sklamanie. Displej už bude na prvý pohľad vyzerať normálne, avšak nebude reagovať. To sa stáva z dôvodu vody pod displejom. Na prvý pohľad nebude javiť žiadne podozrivé známky, no funkčnosť bude nulová. Znova skúste vyčkať.

Čo by ste robiť nemali?

Nemali by ste používať fén. Dôvodom je silný prúd teplého vzduchu, ktorý môže telefón poškodiť. Aj keď sme spočiatku vytrepanie odporúčali, netreba to s ním preháňať. Rovnako by sa nemalo do telefónu fúkať. Voda sa môže dostať do častí telefónu, ktoré sú na poškodenie vodou náchylnejšie. A niektorí telefón len hrubo stláčajú, asi si myslia, že je to špongia, z ktorej dostanete vodu preč. Najlepšou obranou je aj v tomto prípade jednoznačne prevencia.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


Dá sa tomu aj zabrániť

Pokiaľ máte z podobnej nehody veľký strach, tak máme pre vás dobrú správu. Existuje riešenie. Kúpte si špeciálny vodeodolný kryt na mobil. Takéto kryty stoja len pár eur a ochránia váš telefón pre vodou. Prípadne si kúpte rovno telefón so zvýšenou odolnosťou. Tá je užitočná nielen pri takýchto nehodách, ale aj v prípade, že vám mobil padne na zem. Tieto prístroje majú totiž zvýšenú odolnosť voči pádu, mrazu a samozrejme aj vode. Nad takouto možnosťou by mal rozmýšľať asi každý vodoinštalatér.


Spadol vám už niekedy mobil do vody? Podarilo sa vám ho zachrániť? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame