Už je vám doma dlho? Domáce zvieratko môže pomôcť, je skvelým zdrojom radosti a sily

Foto: Gettyimages

Situácia, ktorá vo svete nastala nie je ani zďaleka jednoduchá. Zmenila životy mnohých, a každý sa s ňou vyrovnáva po svojom. Niektorí z nás chodia do prírody, iný sa zas začali naplno venovať športu. Užívame si pokoj, varíme chutné jedlá, čítame knihy či sa učíme nový jazyk. Skvelým pomocníkom však môže byť aj domáce zvieratko.

Mimoriadna situácia mení naše hodnoty 

Okrem toho, že máme toľko praktických pochybností, objavili sme v tejto dobe veľkú hodnotu vzťahu človeka a zvieraťa, aj preto, že sme viac doma a máme príležitosť viac sa venovať aj svojmu štvornohému priateľovi. „Sme v nútenej izolácii, v ovzduší strachu a dezorientácia. Zrazu sme zo dňa na deň nútení obmedziť medziľudský kontakt a naše zvyky,“ hovorí expertka na terapiu s pomocou zvierat.

Tento vzťah slúži ako duševné ochrana, ktorá je dôležitá najmä vo chvíľach krehkosti. Je to vzájomná spontánna, emotívna a úprimná závislosť, ktorá zvyšuje našu odolnosť. Podľa mnohých štúdií sa ukázalo, ako sú pre duševné zdravie dôležité kontakty s prírodou. Vzťah so zvieratami pre nás bude zásadný aj potom, čo sa zas vrátime k normálnemu životu.

Mať domáce zvieratko je výhra

Žiť s domácim zvieraťom v dome je veľká výhoda, predovšetkým v tejto historicky zvláštnej dobe.  Cítime sa tak menej sami, silnejší, užitočnejší. Psík či mačka nám dovoľuje lepšie čeliť tomu, čo sa okolo nás deje, a nie je zdrojom ďalších obáv. Taktiež môže ťažiť aj rodinný systém, každý člen rodiny má voči domácemu maznáčikovi svoje povinnosti.

S našimi štvornohými priateľmi sa krušné chvíle prežívajú oveľa lepšie. Napriek tomu, že s rodinou a priateľmi komunikujeme a hovoríme stále o koronavíruse, u zvieraťa sa to nestáva. So zvieraťom je vzťah bezprostredný, tu a teraz. Nemyslia na budúcnosť, ale na súčasnosť.

Pomôžte psíkom z útulku či susedovi

Pokiaľ doma žiadne zvieratko nemáte, zvážte možnosti vo vašom okolí. V mnohých útulkoch zvieratka túžia po novom domove, či aspoň dočasnej starostlivosti, teda si ich môžete zobrať domov na dlhšie obdobie. Prípadne, ak ma váš sused, kamarát alebo rodinný známy psíka, skúste sa s ním dohodnúť, či by ste ho nemohli venčiť alebo strážiť. Urobíte si dvojitú službu – pre vás bude čas strávený so psíkom potrebná psychohygiena, suseda zas odbremeníte od povinností.

Ochorenia sa báť nemusíte

Koronavírus sa šíri výhradne prenosom medzi ľuďmi alebo kontaktom s kontaminovanými predmetmi, bez aktívneho zapojenia zvierat. Situácia sa však rýchlo vyvíja, a je teda dobré neustále sledovať nové informácie od vedcov. Odporúča sa dodržiavať prísnu hygienu a umývať si ruky skôr, než sa nášho domáceho zvieraťa dotkneme, a tiež potom. Je zbytočné dožadovať sa testovania mačky či psa, aby sme zistili, či sú zdravé. Testy, ktoré sa robia na zvieratách, sú špecifické a neposkytujú žiadne informácie ohľadom nakazenia SARS-CoV-2.

Zdroj: ČTK
Odporúčame