Mnohí ju odmietajú, keďže sa o nej hovorí, že nie je zdravá. Na jednej strane sa neodporúča zvýšená konzumácia slaniny, ktorá obsahuje tuky, veľa soli a konzervačných látok, ak si ju doprajete s mierou, pokojne môže byť súčasťou vášho jedálnička. Dokonca má určité prospešné látky, vrátane vitamínu B1, vitamínu B2, vitamínu E a tiež minerálnych látok ako napr. vápnik, fosfor, železo a kyselina hyalurónová. Práve vďaka tomu ju možno využiť na vonkajšie použitie pri niektorých zdravotných neduhoch, ktoré vás trápia.
Koniec predsudkom o slanine! Z tejto lahodnej pochúťky môžete vyťažiť maximum pre svoje telo, stačí len objaviť jej silu. Už len fakt, že sa v nej skrývajú polynenasýtené mastné kyseliny, bez ktorých ľudský organizmus nedokáže fungovať no zároveň si ho nevie vytvoriť samé, stojí za vyskúšanie a jej zaradenie do domácej lekárničky. O pozitívach slaniny by vedeli rozprávať hlavne naše staré mamy a otcovia, táto potraviny totiž patrí medzi ľudové recepty pre zmiernenie bolesti a podporu hojenia, hoci je netradičnejšia.
Pomôže pri boľavom hrdle
Je dosť možné, že ste o tom už počuli. Naše staré mamy zvykli sem-tam spomenúť, ako dokáže slanina dokonale premastiť hrdlo. Nešiel pritom o žiadny nezmysel. Práve zvýšená mastnota je silnou stránkou a výhodou tejto potraviny, ktorú možno využiť pri bolestiach hrdla. Ak ich potrebujete zmierniť a túžite po veľkej úľave, priložte si plátky bielej neúdenej slaniny na hrdlo a nechajte pôsobiť.

Zmierni zápal v kĺboch
Je jedno, či ide o reumatické bolesti alebo vás trápia opuchy či modriny. Opäť stačí priložiť tenký plátok slaniny na postihnuté miesto a následne prikryť handričkou a zaviazať obväzom. Približne po 2 hodinách pôsobenia odstráňte a umyte si kožu vlažnou vodou. Práve tuky, pre ktoré si slaninu mnohí odopierajú, pomôžu, keďže majú hrejivý efekt a podporujú prekrvenie. Navyše, spolu so soľami sa vstrebávajú do pokožky, zmierňujú zápal a stiahnu opuchy.
Podporí vypnutú pleť
Ako už bolo spomenuté, slanina obsahuje kyselinu hyalurónovú. Každá žena vie, čo táto látka robí s pleťou a aká je účinná v boji proti vráskam. Vezmite si kúsok slaniny a masírujte si ním miesta na pleti, kde je väčšia tendencia na vznik známok starnutia. Hneď po masáži zistíte, aká je pleť odrazu hladšia a vypnutejšia.
Uľaví od bolesti zubov
Mnohí vedia, že nie je nič horšie, ako bolesť zubov vystreľujúca do celej tváre. Aj preto sa už starí Slovania poistili a mali po ruke účinnú zbraň, ak by sa náhodou ozval chrup. Používali slaninu, bielu a neúdenú, ktorú si priložili na miesto medzi ďasnom a lícom na postihnutej časti. Látky z mastnej pochúťky majú upokojujúce účinky na zuby a dokonca pôsobia priaznivo na paradontózu.
Dá do poriadku popraskané päty
Ak si neviete rady so suchou a popraskanou pokožkou na pätách alebo lakťoch, stavte na slaninu. Priložte si ju na postihnuté miesto, obaľte fóliou, dajte si na to ponožku a nechajte pôsobiť celú noc. Na druhý deň si stačí pokožku umyť a natrieť výživným krémom. Opäť sa prejavia účinky masti, resp. tukov, ktoré zmäkčia pokožku. Aby toho nebolo málo, soľ v slanine má dezinfekčný efekt. Ešte stále odmietate mastnú pochúťku?
Zdieľať na
Zdieľaní