Už ste odložili zimné šatstvo a obuv? Poradíme, ako sa o ne postarať

Šaty

gettyimages

Máte už zimné oblečenie a topánky uložené na ďalšiu sezónu? Ak nie, je najvyšší čas! V skriniach treba uvoľniť miesto jarným a letným odevom a o tie zimné sa postarať tak, aby vám o pár mesiacov opäť mohli poslúžiť.

Kvalitné „zazimovanie“ šatstva a obuvi je dôležité, podceniť sa ho rozhodne nevypláca. Inak sa vám ľahko môže stať, že keď na jeseň vytiahnete svoj obľúbený kabát zo šatníka, bude zatuchnutý, alebo na ňom objavíte nepekné škvrny. Prekvapenie vám môžu spôsobiť aj nevítaní návštevníci – mole, ktoré po sebe zanechajú spúšť v podobe dier na oblečení. Ako teda postupovať pri ukladaní šatstva?

Ukladajte len čistú bielizeň

Pred uskladnením treba všetko dôkladne vyprať podľa pokynov od výrobcov, ktoré sú uvedené na štítku oblečenia. Čo sa nehodí do práčky, dajte vyčistiť v čistiarni.

Dodržiavanie pokynov výrobcu je mimoriadne dôležité – zimné oblečenie často využíva tzv. funkčné materiály, ktoré mu dodávajú priedušnosť a zároveň nepremokavosť. Nevhodným praním môžete tieto jedinečné vlastnosti zničiť.

Problémom je v tomto prípadne najmä používanie aviváže. Úplne najvhodnejšie je siahnuť po špeciálnych pracích prípravkoch, ktoré sú určené práve na daný druh odevu, či už ide o vlnené alebo napríklad outdoorové oblečenie. Tak zabezpečíte, že sa oblečenie neznehodnotí, ale bude naopak chránené. Pred praním zatvorte všetky zipsy, oblečenie otočte naruby a skontrolujte obsah vreciek. Na pranie jemných a citlivých odevov použite pracie vrece.


Mohlo by vás zaujať: Jar je už tu: Uskladnite zimné veci rýchlo a prakticky


Potrebuje vzduch!

Aby sa dôkladne vypraté oblečenie nepokrčilo, nezatuchlo a nestalo sa obeťou škodcov, je potrebné ho správne uskladniť. Určite sa nesnažte natlačiť do skrine vedľa seba viacero zimných búnd a kabátov. Medzi jednotlivými kúskami oblečenia by mali zostať aspoň 10-centimetrové medzery.

Hoci zimné odevy zaberú pomerne veľa miesta, v žiadnom prípade ich nedávajte do vákuových vriec. Mali by visieť voľne, aby materiál mohol dýchať. Použiť môžete aj ochrannú fóliu alebo vak na oblečenie, dôkladne však skontrolujte, či sú čisté a suché.

Vrecia a boxy

Vlnené a bavlnené odevy starostlivo pokladajte do škatúľ alebo vriec, prípadne ich uložte do skrine na policu. Mimoriadne dobrú službu vám urobia predovšetkým plátnové a bavlnené vrecia na odevy, v igelitových by oblečenie mohlo zatuchnúť a papierové zasa priťahujú mole.

Ak sa rozhodnete pre škatule, pridajte do nich aj vrecúško na pohlcovanie vlhkosti, ktoré kúpite v každej drogérii. Pridať môžete aj voňavé vrecko, oblečenie tak zostane po celý čas svieže.


Mohlo by vás zaujať: Odstrániť mole zo šatníka je boj: Zbavte sa otravného hmyzu aj dier na oblečení


Pivnice a povaly len v krajnom prípade   

Ideálne je mať oblečenie uložené v byte, resp. v obytných priestoroch. Pivnice bývajú vlhké a plesnivé, a rovnako ako na povalách v nich môžete natrafiť na myši a ďalších škodcov. Ak však inú možnosť nemáte, oblečenie uložte do uzatvárateľných boxov, len tak zabránite tomu, aby sa k nemu dostali hlodavce. A nezabudnite do boxu pridať aj pohlcovač vlhkosti a vonnú zmes. Kým šatstvo uložíte do pivnice alebo na povalu, ubezpečte sa, že box je dôkladne zatvorený. 

Uskladnenie topánok

Topánky pred odložením dôkladne vyčistite, zvnútra nasprejujte dezinfekčným sprejom, nechajte vyschnúť, a vložte do nich tvrdé výplne, aby si zachovali tvar. Vhodné je aj ošetrenie obuvi špeciálnymi prípravkami, ak si to vyžaduje ich materiál. Potom topánky vložte do látkových vrecúšok alebo do škatúľ, ideálne aj spolu s pohlcovačom vlhkosti.

Náš tip: Do skrine môžete pridať vrecúško s levanduľou, klinčekmi či rozmarínom. Odpudzuje mole a váš šatník pekne prevonia. Počas uskladnenia by ste aspoň raz mali skontrolovať, v akom  stave odložené oblečenie je. Škatule a púzdra je vhodné na chvíľu nechať otvorené, aby šatstvo nezatuchlo a prevetralo sa.


Odložili ste už všetký zimné veci? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame