Užite si posledné jesenné týždne: Oživte svoju domácnosť prírodnými dekoráciami

listy

plnielanu.sk

Nielen jar, ale aj jeseň doslova hrá všetkými farbami. Lístie stromov teší oči odtieňmi žltej, červenej či hnedej a stáva s tak z neho ešte vďačnejšia dekorácia ako počas iných ročných období. Obohaťte svoj príbytok o lacné, ale efektné dekorácie a dodajte mu nádych jesene. Veď do adventu a vianočnej výzdoby máme pred sebou ešte niekoľko týždňov…

Najvďačnejším materiálom na jesennú dekoráciu je lístie. Nachádza sa skoro všade a o krásne sfarbené kúsky nie je núdza. Krášliť váš domov môžu tak čerstvo odtrhnuté konáre, z ktorých lístie ešte nestihlo opadať, alebo listy môžete vysušiť. Stačia vám na to dva hárky papiera, medzi ktoré list vložíte a následne ich zaťažíte ťažkou knihou.

Sušiť lístie môžete aj v mikrovlnnej rúre. Listy opäť vložíte medzi dva papiere a tie vsuniete do časopisu, ktorý dáte do mikrovlnnej rúry. Zväčša listy stačí takto sušiť asi štyri minúty. Po dvoch minútach však pre istotu časopis vyberte a skontrolujte, ako sa veci majú. Časopis vyberajte opatrne, môže byť horúci.


Mohlo by vás zaujať: Jeseň vo vašom príbytku: Ako zútulniť interiér počas farebnejších dní?


Lístie na mnoho spôsobov

Pri použití jesenného lístia  sa naozaj nekladie fantázia. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré stihnete vyskúšať ešte pred prvým snehom.

  • Kyticu živých kvetov vymeňte za kyticu z jesenného lístia.Jesenné dekorácie z lístia
  • Vylisovaný list zarámujte do lacného rámika a zaveste. Ešte efektnejší výsledok dosiahnete, keď vedľa seba zavesíte viacero listov v rôznych polohách.
  • Jesenný svietnik si ľahko vytvoríte rozhádzaním sušeného lístia v jeho okolí. Majte ho však na očiach, aby lístie nevzbĺklo, keď bude sviečka dohárať.
  • Vysušené lístie môžete dať tiež pod sklo na stolík.
  • Ak ste zručnejší, môžete si vyskúšať spraviť z jesenného lístia veniec, ktorým ozdobíte napríklad vaše vchodové dvere. Za dve-tri eurá kúpite v aranžérskom obchode podklad, na ktorý môžete postupne pripevňovať lístie.
  • Peknou dekoráciou sú aj vysušené listy (skôr stredné alebo malé) na prestretom stole. Môžete nimi ozdobiť prestieranie jednotlivých stolovníkov, alebo ich uložiť napríklad do stredu stola.

Mohlo by vás zaujať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


Vyskúšajte aj ďalšie jesenné motívy

Peknou dekoráciou sú aj makovice alebo vysušené obilné klasy. Ak máte sadu vázičiek, ktoré sa k sebe vzájomne hodia, do každej dajte jednu makovicu či klas. Vyniknú lepšie. Pekná je tiež kombinácia týchto dvoch rastlín v jednej váze.

Halloween je síce už za nami, v obchodoch však ešte vždy môžete nájsť tekvičky rôznych tvarov a farieb. Už en ony sami o sebe sú skvelou dekoráciou.   


Máte dobrý dekoračný tip? Podeľte sa oň aj s ostatnými čitateľmi v našej diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Viera
Odporúčame