Užívate kalcium v tabletkách? Pozor, zvyšuje riziko infarktu!

Mlieko

calciumrichfoods.net

Ste aj vy vychovávaní v tom, že zvýšený prísun vápnika prospieva vašim kostiam, nechtom, vlasom a zubom? Potom vás najnovšie zistenia vedcov asi poriadne šokujú. Ak totiž konzumujete vápnik v prevažnej miere vo forme výživových doplnkov, riskujete svoje zdravie. Prečo?

Na syntetický vápnik pozor

Nie všetko, čo sa blyští, je zlato. Toto príslovie istotne všetci poznáte. A nie len v tomto prípade platí dvojnásobne. Vedci totiž prišli na to, že priveľa syntetického kalcia môže spôsobovať vážne zdravotné riziká. Nielen, že vám hrozí zvýšené riziko obličkových kameňov, ale najmä srdcového infarktu. A to sa týka najmä chemicky vyrobených vitamínov. Už viackrát sa totiž verejnosť stretla s varovaniami pred vitamínovými doplnkami z krabičky. Okrem kalcia je tiež známe, že negatívne účinky má aj syntetický betakarotén, ktorý sa používa najmä ako ochrana pokožky pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na tabletky na spanie: Takto ohrozujú vaše zdravie


Varujú Nemci aj Švajčiari

Na riziko spojené s užívaním kalciového vitamínového doplnku upozorňujú nemeckí, ale aj švajčiarski vedci. Tí skúmali zvýšené riziko srdcového infarktu, ktoré má spôsobovať práve spomínaný výživový doplnok.

Pozorovania trvali jedenásť rokov a celkovo sa na nich zúčastnilo až 24 tisíc mužov a žien. Výskumníčka Sabine Rohmann z katedry chronických ochorení univerzity v Zürichu tvrdí: „Tí, ktorí užívali potravinové doplnky obsahujúce vápnik, mali o 86% vyššie riziko infarktu než tí, ktorí ich neužívali vôbec.“ Aj napriek tomu, že sa podarilo preukázať vzťah medzi užívaním kalciových doplnkov a infarktom, štúdia nepoukazuje priamo na príčinu, ani na následok. Výskum bol uverejnený v magazíne Heart.

Prečo užívame toľko kalcia?

Dôvody jeho užívania sú naozaj rôzne a líšia sa v závislosti od toho, aké problémy dotyčná osoba má a čo chce zmeniť. Vo väčšine prípadov sa však používa ako ochrana pred osteoporózou, ktorá je strašiakom žien, ale aj niektorých mužov a to najmä po 40-tke. Ako sa teda tomuto rozšírenému problému vyhnúť inou cestou?

Vedci upozorňujú na to, že pre odvrátenie osteoporózy, či iných problémov súvisiacich s nedostatkom kalcia, dokonca nie je vôbec potrebné užívať kalcium vo forme výživových doplnkov. Postačuje na to pestrá strava, zložená z mlieka, mliečnych výrobkov, orechov, zeleniny a ovocia. Dôležité je samozrejme nepodceniť pobyt na čerstvom vzduchu a tiež dostatočný pobyt na slnku.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemná osteoporóza: Môže ohrozovať aj vás?


Pevné kosti vďaka cvičeniu

Ak však chcete mať pevné kosti a nechcete trpieť osteoporózou, ktorá vie veľmi ľahko skomplikovať život ľuďom v staršej dospelosti a starobe, stavte najmä na pravidelný pohyb. To je totiž kľúč nielen ku pevnej kostre, ale aj ku zdraviu a vitalite v každom období života. Behajte, plávajte, bicyklujte, robte akýkoľvek šport, tancujte, cvičte, posilňujte svalstvo – len sa pravidelne, aspoň trikrát do týždňa hýbte. Vaše telo sa vám odvďačí tou najkrajšou odmenou – zdravím.


Užívate kalcium alebo nejaké iné syntetické vitamínové doplnky? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: calciumrichfoods.net, calciumrichfoods.net, Nela
Odporúčame