Užívate viac liekov súčasne? Pozor na fatálne chyby, osvojte si pravidlá

lieky

thinkstockphotos.com

Nezáleží na tom, či ste ledva prekročili prah štyridsiatky, alebo sa vám blíži deväťdesiatka, lieky treba užívať vždy opatrne. Predovšetkým však vtedy, ak máte brať nie jednu či dve, ale viac tabletiek naraz. Čím je človek starší, tým výraznejšie môžu byť škodlivé účinky užívaných liekov. Práve preto je nanajvýš nutná patričná obozretnosť. Aké pravidlá by ste mali v súvislosti s liečivami dodržiavať?

Lieky berte presne podľa predpisu

Lieky by ste mali užívať pravidelne a podľa presných inštrukcií vášho lekára. Rozhodne nevkladajte do úst liečivá, ktoré neboli predpísané pre vás. Nikdy totiž neviete, ako môžu zareagovať v spojení s vašimi ďalšími medikamentmi. Dôležité tiež je, aby ste svojvoľne neprestávali užívať tabletky, ktoré máte. A to ani v prípade, že sa váš zdravotný stav zlepšil, alebo sa vám zdajú neúčinné. Všetko prediskutujte najskôr so svojím ošetrujúcim doktorom. Dávkovanie liekov je totiž založené na klinických štúdiách a každý z nich sa vyznačuje jedinečnými vlastnosťami. Preto by ste si dávkovanie rozhodne nemali určovať sami podľa seba. Konzultáciu s lekárom urgentne vyhľadajte predovšetkým v prípade, ak sa u vás objavili nežiaduce účinky.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na falošné lieky: Môžu vážne ohrozovať vaše zdravie!


Veďte si zoznam liekov

Vytvorte si zoznam liekov, ktoré užívate a noste ho so sebou. Zoznam by mal obsahovať aj druhové názvy liekov, dávkovanie a aj dôvod, prečo ich užívate. Nezabudnite ho pravidelne obnovovať na základe nových pridaných či odobraných medikamentov. Tiež by ste mali zvážiť možnosť dať jeho kópiu niekomu blízkemu pre prípad núdzovej situácie.


Mohlo by vás zaujímať: Rozporuplné generiká: Vyskúšate lacnejší variant vášho lieku aj vy?


Informujte sa

Mnohí pacienti sa nepýtajú lekára, ako užívať lieky alebo sa nepriznajú, že celkom nepochopili jeho inštrukcie. Pri odchode z ambulancie by ste mali vedieť, aký liek užívate, ako často a akú dávku máte užívať. Nebojte sa opýtať na nežiaduce účinky, ale aj na to, aké potraviny či iné lieky máte pri ich užívaní vynechať. Mnoho informácií sa dozviete z príbalových letákov, prečítajte si ich pred samotnou konzumáciou. Niektoré medikamenty sa musia užívať nalačno, pretože sa tak rýchlejšie absorbujú do krvi, iné by sa nemali kombinovať s mliečnymi výrobkami alebo s grapefruitom či grapeftruitovým džúsom. Lekári tiež neodporúčajú kombinovať lieky s alkoholom. Pri užívaní mnohých liečiv by ste sa mali vyhýbať dlhodobému vystavovaniu slnečnému žiareniu a pobytu na slnku.


Mohlo by vás zaujímať: V domácnostiach máme tony liekov po záruke: Čo všetko nám ich užívaním hrozí?


Pri voľne predajných liekoch dbajte na rady lekárnika

Keď hnačka, kašeľ či nachladnutie netrvá dlho, zvykneme tieto zdravotné problémy zvládať bez lekára pomocou voľne dostupných prípravkov. V takom prípade by ste však mali dodržiavať rady lekárnika, ktorý vás informuje o dávkovaní. Nezabudnite ho upozorniť na ďalšie vami užívané lieky a nasledujte jeho pokyny.

Niekoľko rád navyše:

  • Aby ste si lieky náhodou nepoplietli, skontrolujte ich názvy nielen na krabičkách, ale aj na blistroch, z ktorých ich vyberáte.
  • Pri antibiotikách striktne dodržiavajte určený interval medzi jednotlivými dávkami a využívajte ich do konca predpísanej dávky. Je to dôležité na zachovanie efektívnosti lieku a zabráni sa tým vývoju odolnosti mikróbov voči účinnej látke.
  • Zabúdate, či ste ráno zjedli konkrétne tabletky? Využite plánovač liekov, na základe ktorého budete presne vedieť, či ste nejakú dávku vynechali a kedy k tomu došlo. A určite nezjete nič navyše. V prípade, že horšie vidíte, požiadajte príbuzného, aby vám všetko vopred pripravil. Pre zjednodušenie si pokojne napíšte priamo na blister skratku dňa nad danú tabletku a hneď vám bude jasné, či ste niečo opomenuli.
  • Zbavte sa starých zásob liekov. Do lekárne určite odneste krémy, masti aj tekutiny so zmeneným vzhľadom či vôňou, tabletky staršie ako dva roky alebo také, ktoré praskajú, prípadne zmenili farbu. Tiež sa takto zbavte aspirínových a paracetamolových tabletiek, ktoré páchnu po octe a jednoznačne aj všetky liečivá po uplynutí lehoty použiteľnosti.

Dodržiavate pri užívaní liekov striktné pokyny lekára či lekárnika? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame