V domácnostiach máme tony liekov po záruke: Čo všetko nám ich užívaním hrozí?

lieky

sxc.hu

Dátum spotreby spravidla určuje, do kedy je daný výrobok pre naše zdravie neškodný. Pri liekoch by sme sa však mali mať na pozore dvojnásobne. Chemické látky po uplynutí doby expirácie nielenže stratia svoju účinnosť, ale mnohé z nich nám navyše môžu uškodiť. Ako často by sme mali svoju lekárničku kontrolovať a ako s nepoužitým liečivom naložiť?

Alarmujúce štatistiky

Máte prehľad o vlastnej spotrebe liekov či liekov vašich rodičov? Podľa najnovšieho výskumu má vo svojej lekárničke medikamenty po záruke až 62% Britov. Štúdia, do ktorej sa zapojilo 5000 ľudí, ďalej odhalila, že až štvrtina Britov lieky po vypršaní doby expirácie vedome užíva. V priemere sa medzi ich uskladnenými liekmi v domácnosti nachádzajú viac než dva typy takých, ktorých dátum spotreby dávno uplynul. Vedci preto odhadujú, že preexpirované balenia liečiv sa len na britskej pôde pohybujú niekde okolo počtu 73 miliónov. Čo je však najsmutnejšie, až takmer desatina opýtaných respondentov  vôbec netuší, že aj lieky majú dátum spotreby.


Mohlo by vás zaujímať: Aspirín je skvelý proti infarktu aj rakovine: Môže však aj zabíjať!


Ktoré sú nebezpečné a ktoré nie?

Aj keď sa užívanie liekov po záruke vyslovene neodporúča, nie všetky z nich ohrozujú naše zdravie. Relatívne pokojní môžete byť predovšetkým pri voľnopredajných liekoch, ako sú tabletky proti bolesti, prášky proti nachladnutiu či živočíšne uhlie. Vo väčšine z nich totiž platí, že po uplynutí dátumu spotreby „len“ stratia svoj účinok. Váš zdravotný problém teda nevyriešia, uškodiť by však nemali. Celkom iná situácia však nastáva pri liekoch na predpis alebo pri očných kvapkách. „Tak ako potraviny, aj lieky po záruke vás môžu zmiasť a uškodiť vám. Obzvlášť opatrní by ste mali byť v súvislosti s očami a nosom alebo pri poraneniach. Tieto časti tela sú totiž výnimočne náchylné na zanesenie baktériami,“ vysvetľuje londýnska praktická lekárka Dr. Sarah Jarvis. A aké riziká lieky po záruke vlastne predstavujú? „Hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, čo lieky nerobia. Lieky proti záchvatom neúčinkujú, ľudia s astmou sa dusia, pretože ich inhalátor nefunguje a tehotenský test sa môže falošne javiť ako negatívny, pretože reagent na HCG je príliš starý,“ dopĺňa spomínaná doktorka.

Ako sa o lekárničku správne strať?

  • nevyhadzujte obaly ani príbalové letáky – aj keď škatuľky a papieriky zaberajú miesto, pri liekoch majú svoje opodstatnenie. Nájdete na nich dátum, do kedy môžete liečivo použiť, ale aj informáciu o dávkach a spôsoboch užívania. A to si predsa po istom čase nemôžete pamätať.
  • kontrolujte dátum expirácie – urobte tak minimálne dvakrát ročne. Lieky pred dátumom spotreby uložte navrch lekárničky, preexpirované lieky definitívne vyraďte.
  • lekárničku správne skladujte – na suchom mieste mimo zdroja tepla a ďaleko z dosahu zvedavých detí
  • nepoužité lieky nevyhadzujte ani nesplachujte – liečivá nepatria do smetí medzi ostatné odpadky ani do kanalizácie
  • lieky odneste do lekárne – alebo špeciálnych zberní, kde sa následne spália
  • pred každým užitím lieku skontrolujte, či neuplynul dátum spotreby

Mohlo by vás zaujímať: Cesta k štíhlej postave? Toto by ste o preháňadlách mali vedieť!


Náprava v nedohľadne?

Tony liekov, ktoré každoročne končia v našich spaľovniach nie sú zbytočne vyhodenými peniazmi len samotných pacientov, ale tiež zdravotníctva ako takého. Po vianočnom upratovaní alebo smrti svojich rodičov ľudia nosia do lekárne plné igelitky (nepoužitých liekov). Poučiť by sme sa mohli zo zahraničia, kde mnohí lekári predpisujú najskôr len istý počet tabletiek, aby zistili, či zaberajú. Naši lekári zatiaľ pacientov zásobujú rovno celým balením, prípadne aj viacerými baleniami naraz.


Už sa vám niekedy stalo, že ste užili liek po záruke? Ako často svoju lekárničku kontrolujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame