Nazrite do života vtáctva! V Košiciach nainštalovali smart búdky

vtáčia búdka na strome

V Košiciach rozmiestnili viac ako 100 búdok pre vtáky a netopiere (Zdroj: Freepik/user11766277)

V košickom mestskom parku umiestnili smart vtáčiu búdku, pomocou ktorej je možný náhľad do diania vo vnútri. Ornitológovia z nej navyše získajú aj ďalšie údaje zo senzorov. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák. Jedná sa o vyvrcholenie grantového projektu, v rámci ktorého v Košiciach pribudlo viac než 100 búdok pre vtáky a netopiere.

Projekt si dal za cieľ zvrátiť negatívny trend ubúdania početnosti druhov a tiež zlepšiť dostupnosť úkrytov a hniezdnych príležitostí. „Búdky monitorujeme, zbierame z nich dáta a vzorky, tie poskytujeme odborníkom a tí ich ďalej využívajú,“ uviedla riaditeľka SMsZ Marta Popríková. SMsZ a Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa snažia prostredníctvom Univerzitného vedeckého parku Technicom a občianskeho združenia (OZ) Novozem ponúknuť zaujímavú novinku spojenú s podporou rozvoja biodiverzity.

Inovatívnu smart vtáčiu búdku vytvorili šikovní študenti z Technicomu. Živý prenos z nej si môžete vyhľadať aj na webstránke makekosice.digital. V búdke sa meria teplota a vlhkosť, senzor pohybu upozorní administrátorov, že v nej nastal pohyb, a s pomocou zabudovanej kamery vyhotoví sériu fotografií s metaúdajmi. „Pripravujeme aj prepojenie s dátami z nami vytvorenej meteostanice v mestskom parku,“ povedal tvorca technického riešenia smart búdky Samuel Schnelly.

Porovnanie údajov z búdky a meteostanice môžu využiť aj vedci, ktorí skúmajú život a hniezdenie vtáctva. „Môže to priniesť zaujímavé zistenia o reakcii vtákov na zmeny v ich prostredí. Zároveň dáta spojíme aj s terénnym výskumom a počas zimného čistenia búdok z nich budeme odoberať vzorky, ktoré sa podrobia parazitologickému prieskumu a vyhodnotí sa aj zloženie hniezdnej výstelky,“ dodal ornitológ a odborný garant projektu z OZ Novozem Peter Krišovský.

V rámci projektu sa na rôznych miestach v Košiciach osadilo 75 búdok pre vtáky a 30 pre netopiere. Uskutočnili sa tiež ďalšie vzdelávacie aktivity a nakúpili nové ďalekohľady a endoskopické kamery. Tie pomáhajú nielen ornitológom, ale SMsZ ich využíva aj pri orezoch a výruboch s cieľom minimalizovať riziko ohrozenia vtáctva a netopierov. Projekt dostal nenávratnú podporu v rámci grantovej výzvy Nadácie Východoslovenskej energetiky (VSE) vo výške takmer 5000 eur. Vo výške viac ako 1000 eur bol dofinancovaný SMsZ.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte najznámejšie odrody viniča? Prečítajte si o nich a vyberte si to pravé víno!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame