Väčšia príťažlivosť, ale aj žiarlivosť: Na čo všetko vplýva ovulácia?

Žena

thinkstockphotos.com

Možno ste si aj vy niekedy všimli výrazné rozdiely v príťažlivosti jednotlivých žien. Zatiaľ čo jeden deň si ich ledva všimnete, druhý priam žiaria. Odpoveď je podľa vedcov jednoduchá – ovulácia. Rozdiel pritom vnímajú hlavne muži, ale konkurentky rozpoznávajú aj ženy.

Ženy s vysokou hladinou estradiolu, jedného zo ženských pohlavných hormónov estrogénov, majú väčšiu tendenciu vidieť sokyne v láske v ženách, ktoré sú práve v období ovulácie. Prečo je tomu tak? O tom vypovedá štúdia zverejnená na stránkach Biology Letters.

Počas ovulácie sú ženy príťažlivejšie

V dňoch ovulácie veľa drobných detailov prezrádza, že je žena v najplodnejšej fáze svojho menštruačného cyklu. Počas ovulácie sa mení spôsob chôdze a ženy sa v očiach mužov stávajú atraktívnejšie. Mení sa aj ich tvár: je viac zdobená rumencom a z pohľadu mužov je atraktívnejšia. Všetky tieto signály, ktoré sa vyvinuli počas evolúcie, podľa vedcov zrejme naznačujú partnerovi, že nastal najvhodnejší čas na reprodukčné účely. Uvedomujú si však ženy, kedy niektorá z nich prežíva obdobie ovulácie?


Mohlo by vás zaujať: Na manželstvo alebo skôr na flirt? Tvár napovie, na čo je ktorá žena súca


Ženy si rozdiel nevšimli…

Tím Janeka Lobmaiera z Bernskej univerzity sa pokúsil na túto otázku odpovedať. Vedci požiadali 160 žien, aby podľa fotografií iných žien, ktoré boli nadobudnuté ako v čase ovulácie, tak mimo nej, posudzovali ich tváre. V dotazníku mali odpovedať na otázku, či považujú tú či onú ženu na fotografii za atraktívnejšiu než na inej fotografii. Na rozdiel od mužov nepripisovali v Lobmaierovej štúdii ženy vo všeobecnosti žiadnu zvláštnu príťažlivosť svojim kolegyniam, ktoré prechádzali obdobím ovulácie. Podobný pokus na mužoch, bol už realizovaný v minulosti a muži v ňom vždy označili ženu fotografovanú v čase ovulácie za príťažlivejšiu.

…ale sokyne rozpoznali

V druhej fáze štúdie vedci vyzvali 60 žien, aby označili na fotografiách tie ženy, ktoré by považovali za potenciálne sokyne. Na fotografiách opäť boli ženy v čase ovulácie, teda vo svojom najplodnejšom období, aj mimo nej. Tentoraz Lobmaierov tím zistil zvláštnu súvislosť: ženy s vyššou hladinou estradiolu, ktoré sú potenciálne plodnejšie, označovali tie ženy, ktoré boli vyfotografované v čase ovulácie.


Mohlo by vás zaujať: Sebavedomie a príťažlivosť: Idú spolu ruka v ruke!


Príroda má navrch

Podľa Lobmaiera je možné toto vysvetlenie: ženy v čase ovulácie sú vnímané ženami s vyššou hladinou estradiolu ako väčšia hrozba. Estradiol by mohol pomáhať ženám rozoznávať iné ženy, ktoré sú ich sokyňami, pokiaľ ide o reprodukciu. Z hľadiska evolúcie, súdia vedci, to síce neprináša žiadny priamy zisk, ale ide o určitý nepriamy prínos pre ženy. ,,Ženy sa napríklad usilovne snažia, aby im nebol partner neverný, a to hlavne s tou ženou, s ktorou by mohol mať dieťa. Napokon, ako je tomu u zvierat, sa ukazuje, že muž je zrejme schopný rozoznať najvhodnejší čas pre oplodnenie a šíriť tak svoje gény, uvádza Lobmaier.


Veríte teóriám o vplyve ovulácie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Republica
Odporúčame