Väčšie a výraznejšie oči: Postačí vám len maskara a tipy na jej nanášanie

Mihalnice

thinkstockphotos.com

Asi každá žena túži po krásnych, dlhých a hustých mihalniciach, no len máloktorej ich príroda dopriala už pri narodení. S kvalitnou maskarou a správnym postupom líčenia môžu byť aj vaše mihalnice dokonalé. Vďaka nim môžete opticky zväčšiť svoje oči a pôsobiť aj o niečo mladšie.

Ten správny hrebienok

O tom, aký hrebienok si vybrať, rozhodujú vaše mihalnice. Posaďte sa pred zrkadlo a zhodnoťte, či sú jemné a krátke alebo husté, no svetlé. Na krátke a jemné mihalnice budete potrebovať kefku s kratšími štetinami, prípadne so zahnutou kefkou a „ostňami“ miesto klasických štetín. S veľkou kefkou s hustými štetinami by sa vám maskara nanášala omnoho ťažšie. Naopak, ak majú vaše mihalnice ideálnu dĺžku aj tvar, siahnite po kefkách s hustými štetinami.

Na zložení záleží

Kvalitné maskary by mali používať nielen dámy s citlivými očami. Nekvalitná (rovnako aj stará) maskara môže spôsobiť vážne zápaly očí. Zloženie maskary si skontrolujte najmä ak ste náchylná na alergie. Do riaseniek sa okrem rozomletých rybích šupín, ktoré jej dodajú perleťový vzhľad, pridáva aj meď. Tá je v iných kozmetických produktoch zakázaná, pretože môže u mnohých žien vyvolávať alergické reakcie. Ďalšími silnými alergénmi sú lanolín a prírodný vosk. Farebné pigmenty môžu takisto vyvolať alergiu. Najsilnejší z nich je fialový. Niektoré nekvalitné maskary je možné spoznať aj podľa silnej vône, ktorá má zakryť vysoký obsah chemických látok. Uprednostnite radšej maskary na prírodnej báze.


Mohlo by vás zaujať: Iskra a šarm aj vo vyššom veku: Ako starnúť a vyzerať stále na jednotku?


Pred jej použitím

Nikdy nepoužívajte maskaru staršiu ako 6 mesiacov (od prvého otvorenia flakónu). Hromadia sa v nej baktérie, ktorú vám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ak je vysušená a robia sa v nej hrudky, vyhoďte ju ešte skôr. Aplikátor maskary vyberajte krúživým pohybom po flakóne namiesto častého vyťahovania a zasúvania kefky do tuby. Vyhnete sa tak vytvoreniu hrudiek a zasychaniu špirály. Taktiež nikdy neutierajte prebytočnú farbu o okraj flakónu, aby ste mohli ju mohli dobre zavrieť a predišli tak jej vyschnutiu.  Aby riasenka nezlepovala mihalnice dokopy a aby sa na nich netvorili hrudky, je dobré kefku pravidelne umývať teplou vodou. Nezabudnite ju však nechať dobre vysušiť.

Zvláčňujte mihalnice

Nielen pleť, vlasy a nechty potrebujú hydratáciu. Ak na mihalnice nanesiete jemnú vrstvu olivového oleja alebo hydratačného krému, budú pevnejšie a odolnejšie.

Nebojte sa klieštikov

Vďaka klieštikom budú vaše mihalnice pekne vytočené a vaše oko bude vizuálne väčšie. Začnite pri koreni mihalníc, no buďte opatrná, aby ste si neprištipli kožu viečka. Zatlačte asi na 15 sekúnd, presuňte sa na koniec mihalníc a postup zopakujte. Ak chcete, aby vám riasy zostali vytočené čo najdlhšie, klieštiky pred použitím jemne nahrejte fénom na vlasy.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás unavené oči? Tieto triky vylepšia nielen výzor, ale aj zdravie!


Nanášanie

Pri nanášaní maskary na mihalnice začnite od spodných mihalníc. Vyhnete sa tak odtlačeným bodkám na horných viečkach alebo pod očami. Ak sa vám vytvárajú odtlačky aj pod spodnými mihalnicami, podložte si ich kúskom papiera. Keď nanášate maskaru na horné mihalnice, pozerajte sa priamo pred seba. Kefku alebo hrebienok umiestnite čo najbližšie ku korienkom mihalníc. Neťahajte ju po dĺžke mihalníc priamo, ale vytvárajte kefkou cik-cakový vzor. Nenanášajte veľa vrstiev maskary na seba. Miesto predĺženého efektu mihalníc sa začnú lepiť o seba a budú sa na nich vytvárať nepekné hrudky. Dve vrstvy by mali úplne stačiť.

Maskary sľubujúce bohatý objem rias, obsahujú omnoho viac farebných pigmentov, než ostatné. Sú teda hustejšie, no rýchlejšie vysychajú a často zanechávajú na mihalniciach veľa farby, ktorá ich zliepa dokopy. Prebytočnú farbu z mihalníc odstráňte starou ale vyčistenou kefkou z maskary.

Čo ešte treba vedieť?

  • Ak si chcete riasy viditeľnejšie predĺžiť, naneste farbu kefkou v zvislej polohe iba na končeky rias. Nechajte ju zaschnúť a druhú vrstvu aplikujte na celú dĺžku mihalníc.
  • Ak sú vaše oči ďalej od seba, stylisti odporúčajú naniesť viac vrstiev na mihalnice vo vnútornom kútiku oka, aby pôsobili prirodzenejšie.
  • Ak máte oči bližšie pri sebe, aplikujte viac vrstiev na mihalnice vo vonkajších kútikoch oka.

Mohlo by vás zaujať: Malý, ale účinný pomocník: Využite vazelínu pre krásu aj v domácnosti!


Nevynechávajte odličovanie

Farbou obalené mihalnice sa cez noc lámu a ničia omnoho viac ako nenalíčené mihalnice. Okrem toho, ak idete spať nalíčená, ohrozujete svoj zrak. Maskara v noci úplne vysychá a začína sa drobiť. Do očí sa vám tak dostanú kúsky maskary a polámaných rias a môžu poškriabať vašu rohovku. Ak sa maskara ťažko odličuje bežným odličovacím prostriedkom, použite na ňu mandľový, olivový alebo kokosový olej. Navlhčite nimi vatový tampón, priložte ho na oko, chvíľu podržte, aby sa farba rozpustila. Potom zotierajte zhora nadol. Použitím prírodných olejov navyše zabezpečíte mihalniciam potrebnú hydratáciu.


Aké skúsenosti máte s použitím maskary vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame