Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?

Muž

flickr.com

Každoročne zomiera na rakovinu množstvo ľudí. Niektorí by ale nemuseli, ak by dokázali včas rozoznať varovné signály tejto vážnej choroby a prišli by ku lekárovi oveľa skôr. Čo si teda na sebe všímať a kedy ísť ku lekárovi, pretože sa už môže jednať o vážne ochorenie?

Pri takom závažnom ochorení, akým je nepochybne aj rakovina, je dôležitá včasná diagnostika a okamžité začatie liečby. Rakovina je nekontrolovateľný rast a delenie buniek, pri ktorom vzniká nové tkanivo, nazývajúce sa nádor. Ten môže byť nezhubný (benígny), alebo zhubný (malígny). Nezhubný nádor nevytvára metastázy a nepreniká do krvného riečišťa, zatiaľ čo zhubné nádory sa šíria z miesta vzniku ďalej do tela a poškodzujú zdravé tkanivá.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerné mlieko: Spôsobuje rakovinu prostaty?


Radšej hamovať ako banovať

Väčšina nádorových ochorení sa prejavuje varovnými signálmi. Avšak stáva sa, že ľudia tieto signály podceňujú a prídu k lekárovi až vtedy, keď už je príliš neskoro. Aj keď varovné signály nemusia vždy zákonite znamenať, že máte rakovinu, je lepšie zájsť za odborníkom aby váš zdravotný stav posúdil a vyjadril sa k nemu. Ako príklad môže poslúžiť melanóm. Ak sa zveríte do rúk odborníkovi naozaj zavčasu a rakovina sa ešte nerozšírila, pravdepodobnosť, že prežijete minimálne ďalších päť rokov po určení diagnózy je 97 percent. Ak ste, naopak, s návštevou odborníka otáľali a rakovina sa rozšírila na ďalšie časti tela, klesá šanca na dožitie sa ďalších piatich rokov na menej ako 20 percent.

Zákernosť rakoviny však spočíva aj v tom, že nijaké varovné signály vyslať nemusí, resp. objavia sa až vtedy, keď už je príliš neskoro. Mnoho totiž záleží od orgánu, ktorý zasiahne. Zatiaľ čo napríklad na niektorých miestach v mozgu má citeľné príznaky aj ten najmenší tumor, pri rakovine pankreasu či vaječníkov môže nádor rásť pomerne dlho bez toho, že by človek pociťoval nejaké príznaky.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na plastové nádoby a fľaše: Môžu spôsobiť rakovinu!


Najčastejšie varovné signály sú:

  • hrčky – tvrdá zdurenina, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek na tele a ktorá sa nemení, alebo rastie po dobu minimálne štyroch týždňov
  • bolesti hlavy – najmä ak sa jedná o časté, silné a neutíchajúce bolesti
  • zväčšené lymfatické uzliny – ak do štyroch týždňov nezmiznú, alebo sa zväčšujú, je potrebné vyšetrenie u lekára
  • prítomnosť krvi – v hliene, moči či stolici, alebo nepravidelné krvácanie mimo menštruácie
  • kašeľ – chronický kašeľ, ktorý pretrváva dlhšie obdobie a neprestáva ani po liečbe
  • nadmerné chudnutie a nechutenstvo
  • hnačka – ktorá trvá bez príčiny a dlhší čas
  • kožné zmeny – materské znamienka, ktoré sa menia, najmä ak rastú do šírky, výšky, menia farbu, tvar, alebo svrbia
  • dlhotrvajúca teplota – ktorá je bez príčiny a nie je dôsledkom iného ochorenia
  • zväčšenie alebo zmenšenie štítnej žľazy
  • nehojace sa rany a vredy
  • choroba v rodine – ak sa v blízkej rodine vyskytlo viacero prípadov nádorových ochorení, máte zvýšené riziko, najmä ak vás trápi aj ďalší zo spomínaných príznakov
  • bolesti brucha
  • zhoršené prehĺtanie
  • krv alebo hlien v stolici
  • chrapľavý hlas

Mohlo by vás zaujímať: Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy


Príznaky nemusia znamenať vždy len rakovinu

Základom včasného odhalenia je počúvať svoje telo a nenahovárať si, že dlhotrvajúce príznaky len tak zmiznú. Mnoho ľudí má z návštevy u lekára a z jeho diagnózy strach. Treba si však uvedomiť dve veci. V prvom rade môže byť zdravotný problém pokojne dôsledkom iného ochorenia. Aj keby o rakovinu nešlo, mali by ste zájsť za lekárom, ktorý vás podrobne vyšetrí a zabráni tomu, aby menšie problémy prerástli do väčších. Druhá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že ak by vám aj rakovina bola zistená, máte väčšiu šancu vyzdravieť a zároveň by vám mohla stačiť šetrnejšia liečba, ako keby ste prišli až vtedy, keď už budú vaše problémy neznesiteľné. Neváhajte preto a ak niečím podobným trpíte, nechajte sa radšej vyšetriť čo najskôr.


Máte vy alebo vaši blízki nejaké skúsenosti so zákernou rakovinou? Podeľte sa o ne s čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame