Vaše vlasy v zime trpia: Zistite, ako sa o ne správne postarať

Zima

photl.com

Staré známe porekadlo o nich vraví ako o korune krásy. Áno, reč je skutočne o vlasoch. Mnohí si myslia, že zvýšená pozornosť by sa im mala venovať len v lete, no nie je to úplná pravda. Aj studený vietor a mráz ich dokážu poriadne potrápiť a neraz poškodiť. Na to, aby ste ich mali vždy krásne, musíte sa im venovať celoročne. Ako sa teda o ne starať aj v tomto treskúcom období?

Nespoliehajte sa na to, že vaše vlasy už tú zimu nejako prežijú. Základom starostlivosti je samozrejme kvalitný šampón a balzam, či maska na vlasy. Nezabudnite, že v zime sa správanie vašich vlasov mení. Možno ste takmer počas celého roka majiteľkou suchej hrivy, ale cez zimu sa vám zrazu mastia vlasy o niečo viac – alebo naopak. Prispôsobujte kúpu produktov aktuálnej situácii a nespoliehajte sa za každú cenu na jeden overený prostriedok.

Správna čiapka ochráni vás, aj vaše vlasy

Ak je vám prednejšie vaše zdravie, ako dokonalý účes a čaká vás dlhší pobyt von, či chôdza po studenom vzduchu, určite si nasaďte aj čiapku. Ak nebude príliš tesná a na úpravu účesu používate kvalitné stylingové prípravky, vášmu účesu až tak veľmi neublíži. A vy si budete môcť pobyt na čerstvom vzduchu vychutnať bez toho, aby ste si vyrobili nemalé zdravotné problémy, alebo koledovali o zničené vlasy. Vhodnejšie sú čiapky, ktoré majú podšívku z hladkého materiálu (satén, hodváb…) vlasy sa tak o ne „nezadrhávajú“ a predchádza sa štiepeniu vlasov.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Vlasy potrebujú vnútornú výživu

V lete máte k zelenine a ovociu prirodzene bližšie ako v zime. Nezabúdajte však na to, že vlasy potrebujú výživu aj z vnútra a to počas celého roka. Ak neveríte kvalite zeleniny a ovocia v supermarketoch počas zimy, skúste ich nahradiť napríklad strukovinami, rybami či ovsenými vločkami, ktoré taktiež obsahujú látky podporujúce výživu vlasov zvnútra.

Pokiaľ možno, vlasy nefénujte horúcim vzduchom

Počas zimy sú všetky miestnosti vykúrené. Ak si do toho ešte aj pravidelne každý, či každý druhý deň vlasy fénujete horúcim vzduchom, vašim vlasom to príliš neprospieva. Rovnako je vhodné obmedziť aj iné formy úpravy vlasov za horúca – napríklad žehlenie žehličkou či používanie kulmy na vlasy. Ak už musíte, použite aspoň špeciálny prípravok, ktorý vlasy chráni pred pôsobením vysokých teplôt. Niektoré prípravky dokonca fungujú na princípe, kedy naopak využívajú pôsobenie tepla na usadenie účinných látok hlbšie do vlasu.


Mohlo by vás zaujímať: Zázvor pre vaše telo: Vyskúšajte domáce masky pre krajšiu pleť aj vlasy!


Používajte masku či regeneračnú kúru

Aspoň raz za týždeň doprajte zimou namáhaným vlasom lepšiu starostlivosť. A síce, že si po umývaní vlasov nanesiete na ne ešte aj vyživujúcu alebo regeneračnú masku. Kvôli podobnému výsledku môžete použiť aj prípravky na vlasovú regeneráciu v spreji, ktoré sa nanášajú večer pred spaním a pôsobia počas noci. Končeky vlasov potierajte ochranným voskom.

Ak nemáte masku, postačí aj obyčajný kondicionér. Naneste ho vo väčšom množstve na „vyžmýkané„ vlasy po umytí, dajte si na hlavu kúpaciu čapicu alebo igelitové vrecko a urobte turban z uteráka. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút, alebo dlhšie.

Farba alebo melír?

Počas zimného obdobia je určite vhodnejšie si vlasy nafarbiť, ako zosvetliť melírom. Ten totiž vlasy ešte viac vysúša a v kombinácii so zimným suchým vzduchom to nie je tá najvhodnejšia forma úpravy vašich prameňov. Počas chladných mesiacov preto vsaďte radšej na kvalitné farby, ktoré už dnes obsahujú aj výživné zložky a vlasy tak budú vyzerať nielen  krásne, ale aj zdravo.


Staráte sa v zimnom obdoví o svoje vlasy intenzívnejšie? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame