Vazektómia ako trvalá antikoncepcia: Ako prebieha a pre koho je vhodná?

Sexualita

thinkstockphotos.com

Vazektómia, alebo inak povedané sterilizácia je nenáročný, ale nezvratný zákrok. Rozhodujú sa pre neho muži, ktorí už nechcú splodiť ďalšie deti. Keby je vhodným riešením situácie a ako vlastne prebieha?

Prečo sa robí vazektómia?

Ide v podstate o trvalú antikoncepciu a robí sa v prípadoch, keď sa partneri alebo sám muž rozhodne, že nechce potomstvo. K tomuto kroku sa často pristupuje v prípade mnohodetných rodín. Dá sa tak vyhnúť tomu, aby žena musela dlhé roky užívať hormonálnu antikoncepciu či používať iné spôsoby ochrany. Zákroku by malo predchádzať pevné rozhodnutie konzultované aj s partnerkou, pretože zákrok je nezvratný. Úspešnosť vazektómie je asi 99,8%. Vazektómia sa odporúča aj starším mužom s opakovanými infekciami nadsemenníka.

Pred operáciou

Operácii samozrejme predchádza návšteva urológa, ktorý vás vyšetrí a zároveň vás upozorní na všetky následky a možné komplikácie. V zásade ale môže vazektómiu podstúpiť každý muž. Pripravte sa na to, že lekár sa bude pýtať aj na váš rodinný stav a hlavne na to, či máte deti, pretože po operácii už ďalšie mať nebudete. Ak budete chcieť zákrok naozaj podstúpiť, vypíše sa žiadosť s uvedením dôvodov. Zákrok sa vykoná najskôr 30 dní po podpísaní žiadosti, aby ste mali čas svoje rozhodnutie ešte prehodnotiť.


Mohlo by vás zaujať: Mužská antikoncepcia budúcnosti: K zníženiu počtu spermií pomôže ultrazvuk


Priebeh operácie

Operácia môže prebehnúť dvoma spôsobmi. Buď sa urobí jeden rez pod koreňom penisu na vrchu mieška v strede, alebo sa urobia dva rezy na oboch stranách mieška.

Najskôr sa semenníky a miešok antisepticky očistia a prípadne aj oholia. Na zníženie úzkosti a spôsobenie ospalosti bude podaný liek a to buď ústne alebo intravenózne. Prstami sa potom nahmatá semenovod, ktorý býva tuhý, takže nahmatať ho nie je problém a vstrekne sa lokálne anestetikum.

Potom sa už urobí rez a časť semenovodu sa vytiahne opatrne von. Kúsok semenovodu sa izoluje, vyčistí a podviaže na dvoch miestach. Následne sa prereže a odstráni sa z neho aspoň 1,5 cm. Konce semenovodov sa zašívajú alebo zväzujú, prípadne sa uzavrú teplom. Koža sa uzavrie stehmi, ktoré sa časom samé rozpustia. Zákrok trvá asi 20 minút a pokiaľ nenastanú komplikácie pacient odchádza hneď po zákroku domov.

Po zákroku

Veľa mužov sa obáva, že vazektómia bude mať negatívny dopad na ich sexuálny život. Tieto obavy sú ale zbytočné, pretože zákrok nemá vplyv na potenciu alebo erekciu. Jediné o čo prídete sú spermie a tak bude množstvo ejakulátu menšie. 

Čo vás ale čaká bezprostredne po operácií sú studené zábaly a bolo by dobré, aby ste aspoň deň ležali na chrbte. Väčšie pohodlie vám poskytne priliehavá bielizeň alebo suspenzor. Niekoľko dní treba rátať s opuchom alebo menšími bolesťami v miešku. Dvíhaniu ťažkých bremien a fyzicky náročnej práci by ste sa mali vyhýbať asi týždeň.


Mohlo by vás zaujať: Internet môže spôsobovať neplodnosť: Na čo si dať pozor?


Na neplodnosť si počkáte dva mesiace

Pohlavný styk môžete mať už týždeň po zákroku, ale treba myslieť na to, že ste stále plodný. Kým nebude počet spermií na nule, je potrebné používať iný spôsob antikoncepcie. Asi 2 mesiace po zákroku by mal byť test na počet spermií rovný nule a to za predpokladu 10-20 ejakulácií po vazektómií. Test vám môžu urobiť v ambulancii, ale dostupné sú aj domáce testy.

Výhody a nevýhody vazektómie

K výhodám vazektómie patrí určite fakt, že ide o trvalú antikoncepciu a keď ejakulát neobsahuje spermie, nie je potrebná už žiadna iná forma ochrany. V porovnaní s podviazaním vaječníkov je lacnejšia, bezpečnejšia a je menej komplikovaná. Aj keď vazektómia stojí okolo 300€, je to lacnejšie ako roky platiť hormonálnu antikoncepciu, kondómy alebo iné antikoncepčné prostriedky.

Nevýhodou je iba to, že nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami a v rámci prevencie je vhodné používať kondóm. Samozrejme pokiaľ máte sexuálny styk s jednou partnerkou tento problém sa vás netýka.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s vazektómiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame