Včelie žihadlá ako liek: V Číne ich využívajú proti rakovine aj artritíde

Včela

photl.com

U nás spôsobujú strach a bolesť, v Číne sa nimi dobrovoľne liečia tisícky ľudí. Veria totiž, že včelí jed môže vyliečiť niekedy smrteľné ochorenia alebo im aj predchádzať. Wang Meng-ling na svojej pekingskej klinike aplikuje akupunktúru a špecializuje sa na včely. Tejto šokovej terapii už podrobil viac ako 27.000 pacientov. Tí pri každom sedení dostanú desiatky bolestivých žihadiel.

,,Držíte včelu medzi prstami, stlačíte ju v jednom bode a tlačíte na hlavičku, kým nevylezie žihadlo,“ vysvetľuje Wang vo svojej klinike, ktorú má na predmestí čínskej metropoly. Včely, ktoré používa a ktoré po pichnutí pacienta umierajú, patria k druhu dovezenému z Talianska, upresňuje.

Vedecké dôkazy neexistujú

O účinnosti jedu tohto hmyzu proti nejakej chorobe neexistuje žiadny vedecký dôkaz. Podľa Wanga však ide o tradičnú metódu, ktorej účinky sú reálne. ,,Liečili sme pacientov trpiacich rôznymi chorobami, počnúc artritídou a končiac rakovinou. Výsledky boli pozitívne,“ uisťuje. Včelie žihadlá sa môžu používať na liečbu väčšiny bežných chorôb dolných končatín, ale tiež ako prevenciu, uvádza Wang.

Americký vedecký server sciencebasedmdicine.org neváha v prípade tejto liečby, považovanej za všeliek, hovoriť o šarlatánstve, a pripomína, že účinnosť apiterapie nepotvrdzuje žiadny vedecký dôkaz. Pacienti pána Wanga jej však hlboko veria. Jeden z nich uisťuje, že mu lekári diagnostikovali rakovinu pľúc a nádor na mozgu a dávali mu rok života. Dnes je presvedčený, že prežil raz tak dlho len vďaka včelám. ,,Od minulého roka až do súčasnosti mám pocit, že moje telo výrazne zosilnelo,“ vyhlasuje.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom skleróza multiplex: Čo ju môže spôsobovať a aké má príznaky?


Dôkazy neexistujú, ide skôr o vieru

Experti z American Cancer Society (organizácie špecializujúcej sa na boj proti rakovine) sú však neúprosní: ,,Neexistuje žiadna klinická štúdia, ktorá by ukazovala na účinnosť včelieho jedu či iných včelích produktov v liečbe alebo prevencii rakoviny. Veriť tomuto jedinému druhu liečby a vyhýbať sa konvenčnej liečbe alebo ju odďaľovať môže mať pre zdravie veľmi vážne dôsledky,“ varovali.

Podľa internetových stránok tejto organizácie sú o liečivých vlastnostiach včelieho jedu zmienky v Koráne a tiež cisár Karol Veľký (742-814) sa vraj podroboval liečbe včelími žihadlami. Včelí jed sa v západných krajinách používa u pacientov trpiacich sklerózou multiplex, teda chronickou nervovou chorobou, ktorá postihuje centrálny nervový systém.

Aj tu však americká organizácia National Multiple Sclerosis Society, pomáhajúca osobám postihnutých touto chorobou, varuje: ,,Bez ohľadu na staré tvrdenia o pozitívnych účinkoch včelieho jedu nepreukázala 24 týždňov trvajúca štúdia žiadny ústup choroby, paralýzy alebo únavy pacientov a žiadne zlepšenie ich stavu.“


Mohlo by vás zaujať: Včelia materská kašička: Ponúka výživu, ktorá stojí za to


Čínsku tradičnú medicínu podporuje aj vláda

Včelí jed je jedným z mnohých produktov živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, ktoré sa používajú v čínskom tradičnom liečiteľstve. Čínska tradičná medicína je významnou súčasťou systému zdravotnej starostlivosti v krajine, kde si početní pacienti nemôžu bežné lieky dovoliť. Tradičnú medicínu používajú vo väčšine nemocníc a prednosť jej dávajú najmä starší pacienti. Stala sa úplným priemyselným sektorom, do ktorého prichádzajú významné investície a ktorý podporuje aj centrálna vláda.

Pre špecializované firmy a praktických lekárov je to lukratívny sektor: hodnota produkcie tradičnej medicíny v Číne dosiahla vlani podľa čínskeho štátneho štatistického úradu 516 miliárd jüanov (zhruba 1,6 bilióna Sk), a to je o 31 percent viac než celková zdravotnícka produkcia v krajine.


Čo si myslíte o využití včelích žihadiel v medicíne? Vyskúšali by ste to? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, AFP, ČTK
Odporúčame