Včely a ľudia sú na jednej lodi: Ako s nimi žiť a ubrániť sa uštipnutiu?

Včela

thinkstockphotos.com

„Ak vyhynú včely, ľudom ostávajú štyri roky života. Žiadne včely, žiadne opeľovanie, žiadne rastliny, žiadne zvieratá, žiadny človek viac.“ To je citát Alberta Einsteina, ktorý v posledných rokoch často zaznieva pri zmienke o budúcnosti ľudstva v súvislosti so životným prostredím.

Dôležitosť včiel a ich úžitok pre celú planétu je dnes už známy. Včelári sú nadšení ľudia, ktorí sa starajú o včelstvá, vyrábajú včelie produkty a zároveň popri tom poskytujú pomoc ľuďom pri pestovaní kultúrnych plodín. Ich práca je rovnako ako obrovský význam včiel – opeľovačov neoceniteľná.

Prečo sú včely dôležité

Včela medonosná je jedinečným opeľovačom poľnohospodárskych lánov, sadov a záhrad kvôli svojej prirodzenej výnimočnej schopnosti – zbierať nektár z rovnakého druhu kvetov. Čiže ak nájdu včely prieskumníčky v okolí úľa výdatný zdroj, vyšlú robotnice na miesta, kde dokážu nazbierať množstvo nektáru. Svedomito pritom postupujú z jedného kvetu na druhý, kým zdroj nevyčerpajú, neprelietavajú striedavo na rôzne rastliny ako iné druhy hmyzu. Ak sa na jar postavíte pod rozkvitnutý strom, počujete bzučať nad hlavou stovky usilovných včiel. Bez ich činnosti by kvety rastlín neboli dostatočne opelené a neposkytli by bohatú úrodu.


Mohlo by vás zaujať: Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!


Úbytok včiel

Úbytok včiel v dôsledku zmeneného životného prostredia sledujú včelári už niekoľko rokov. Veľké cestné stavby, elektromagnetický smog, zastavanie lúčnych porastov, zmenené prúdenie vzduchu kvôli veľkým plochám bez zelene, používanie chemických postrekov. To sú dôvody úbytku včelstiev a následne menej efektívneho opeľovania pestovaných rastlín a znižovania úrody. Na americkom kontinente preto funguje systém mobilných včelstiev, ktoré sa prevážajú po krajine podľa potreby opeľovania.

Čo včelám pomáha

Ak vlastníte pôdu, môžete činnosťou na svojom pozemku prispieť k lepšiemu prežitiu včiel. Vysádzanie kvetov, kvitnúcich kríkov a stromov poskytne včelám potravu a pomáha preklenúť obdobia, keď nie je dostatok nektáru z kvitnúcich polí repky, slnečnice, či ovocných stromov.

Od skorej jari, hneď ako slnečné lúče oteplia vzduch nad 8 stupňov, vyletujú prvé včely, ktoré celú zimu pracovali v úli na udržaní tepla a tým včelej matky a jej rodiny. Potrebujú načerpať nové sily, zásobiť úľ potravou pre nové potomstvo. Viete, že včely vyliahnuté na jar pracujú do vyčerpania a žijú iba 21 dní? Všetko robia pre nové generácie. Ak vám záleží na tom, čo zanecháte po sebe pre ďalšie generácie vy, snažte sa preto hospodáriť na pozemku ekologicky. Nepoužívajte herbicídne postreky na trávniky, chemické prípravky proti plesniam, či hmyzu. Tie sú totiž roznášané vetrom a včely ich spolu s peľom prinášajú do úľa, kde tieto látky pôsobia toxicky na plod.

Ak vaše kríky a stromy nerodia kvôli nedostatku opeľovačov, prilákajte do záhrady včely vysadením medonosných rastlín. Nízky živý plot z yzopu na slnečnom mieste, vysadenie facélie a horčice pomedzi riadky zeleniny a na nevyužité plochy po zbere úrody, to sú spôsoby ako zabezpečiť včelám dodatočné zdroje potravy. Tiež budú užitočné aj pre vás ako liečivo či zelené hnojenie.

Ak máte možnosť na časti pozemku nechať rásť kvitnúci lúčny porast, urobíte radosť nielen očiam, ale i týmto drobným pomocníkom. Hojný výskyt včiel svedčí o zdravom prostredí a krajine.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Uštipnutie včelou

Napriek známej užitočnosti a pracovitosti je včela občas zdrojom problémov. Uštipnutie je nepríjemný zážitok, včela zaň zaplatí životom a človek alergický na včelí jed zase zdravotnými ťažkosťami, ktoré môžu mať výnimočne dramatický priebeh. Preto, ak máte takýto druh alergie:

  • vyhýbajte sa pri pobyte v prírode, kvitnúcom sade či záhrade používaniu ostrých vôní, parfémovaných kozmetických prípravkov, platí to i pre dekoratívnu kozmetiku, šampóny a laky na vlasy
  • noste svetlé oblečenie, ktoré včely menej dráždi
  • relaxačné zóny umiestnite premyslene v primeranej vzdialenosti od kvitnúcich záhonov a zdrojov nektáru
  • v blízkosti včiel nepoužívajte prudké pohyby a gestikuláciu, správajte sa pokojne
  • ak sa stane, že sa včely vyroja vo vašej blízkosti, pokojne sa vzdiaľte, beh by ich mohol vyprovokovať k útoku, navyše včely letia rýchlejšie, takže ďaleko by ste im neušli.

V prípade, že vo vašom okolí sú umiestnené úle, ich majitelia musia dodržiavať všeobecno–záväzné nariadenia, ktoré sú v právomoci miest a obcí. Pri vyletovaní včiel z úľov by mala byť zabezečená vyššia výsadba, ktorá donúti včely vyletieť hore a nie priamo k susedom. Spoločným úsilím môže každý prispieť k lepším vyhliadkam pre život včiel a tým aj pre život celej planéty.


Aké máte skúsenosti so včelami vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame