Večerné pitie kávy vynechajte: Pozrite, čo robí s vaším telom!

Káva

thinkstockphotos.com

Dávate si pravidelne večer kávičku či dve, aby ste stihli splniť všetko, čo ste cez deň nestihli? Robíte chybu. Prelaďovaním biologických hodín svojho tela sa vystavujete zvýšenému riziku chorôb ako aj problémom pri zaspávaní.

Priame i nepriame dôvody, prečo je nápad dať si kávu pred spaním úplne zlý, mnohé. Podrobne ich vysvetľuje výskum laboratória molekulárnej biológie Centra pre lekársky výskum v Cambridgi.

Posúva biologické hodiny

Kofeín mení naše vnútorné hodiny. K takémuto záveru dospeli britskí vedci, ktorí kultivovali bunky, vystavovali ich pôsobeniu kofeínu a pritom sledovali ich reakcie. Podľa ich záverov je kofeín zrejme schopný zmeniť biologické hodiny každej bunky organizmu.

Dve-tri kávy pred spaním? Ako jet-leg!

Vysoká dávka kofeínu, teda dve tri šálky kávy pred spaním, rovnaký efekt jet lag (porucha spánku plynúca z narušenia biorytmov po rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem), spomaľuje biologické hodiny a oklame mozog tak, že sa domnieva, že je o hodinu pozadu za skutočným časom.


Mohlo by vás zaujať: Kávička už rozvoniava navôkol: Kto ju objavil a ako prospieva nášmu zdraviu?


Káva ovplyvňuje hormón spánku

Kofeín je omnoho viac ako stimulant. Dvojité espresso, ktoré si vypijete tri hodiny pred spaním, spomalí produkciu hormónu melatonínu, ktorý ovplyvňuje spánok, asi o 40 minút.

Po piatej už nie!

Iná štúdia americkej štátnej univerzity v Boulderi v štáte Colorado vypovedá o tom, že káva pôsobí rovnako, ako by sme sa vo chvíli, keď sa ukladáme k spánku, vystavovali tri hodiny umelému svetlu. Aj v tomto prípade sa nástup spánku oneskoruje o 40 minút. Ak teda chcete večer zaspať v bežnom čase, ako ste zvyknutí, nedávajte si kávu po 17. hodine.


Mohlo by vás zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Riziko chorôb stúpa

Pomýlené biologické hodiny zvyšujú riziko mnohých chorôb, počnúc rakovinou, srdcovými chorobami a končiac cukrovkou. Je možné konštatovať, že nevhodná konzumácia kávy, teda ak ju pijeme príliš neskoro večer a vo väčšom množstve, narušuje spánok a môže spôsobiť početné zdravotné problémy.

Citlivosť na kofeín je rôzna

Popíjanie kávy nemožno šmahom označiť za zlý zvyk, ale zásadne sa neodporúča piť ju večer, najmä kvôli negatívnemu vplyvu na systém spánku a bdelosti. Derk Jan Dijk z Univerzity v Surrey v anglickom meste Guildford zdôrazňuje, že citlivosť voči kofeínu je veľmi individuálna. Kto je teda zvlášť citlivý na kofeín, nemal by piť kávu ani popoludní.


Máte radi kávu? Ako často si ju počas dňa doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame