Vek ovplyvňuje šance na novú prácu: Nedajte sa odradiť, máte čo ponúknuť!

Práca

gettyimages

“Viete, my hľadáme niekoho do mladého kolektívu.” Veta, ktorá dokáže v priebehu sekundy zmariť nádeje a dosť vážne otriasť sebavedomím. Nie je žiadnym tajomstvom, že pri hľadaní práce sú starší ľudia diskriminovaní. Nielen tí, ktorí majú pár rokov pred dôchodkom, tento stav podľa slovenských prieskumov pociťuje aj generácia ľudí, ktorí majú už tesne pred päťdesiatkou.

Strata práce v strednom a staršom veku znamená vážne ohrozenie – prichádzate o istotu pravidelného príjmu a spolu s tým sa zvyšuje riziko zhoršenia zdravotného stavu nielen po fyzickej stránke, ale ranu dostáva aj vaša psychika. Prečo koluje v spoločnosti o starších ľuďoch toľko mylných domnienok? Prečo nevyhrajú vaše skúsenosti nad dravosťou mladého človeka? Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vyrovnať s odmietnutím a ako sa pripraviť na negatívne vyjadrenia, ktoré by vás mohli dostať do úzkych.

Málo flexibilní, menej formovateľní

Starší ľudia majú na trhu práce horšiu východziu pozíciu. V súčasnom povolaní mnohokrát zažívajú tlak, zrýchľujúce sa tempo a nedocenenie. Za roky práce u jedného zamestnávateľa dokážu častokrát zastúpiť aj viac pozícií, a keďže ich deti sú odrastené alebo dospelé, “ťahajú”   za mladších kolegov s mladými rodinami v čase ich neprítomnosti.

Pociťujú krivdu, pretože mladá nastupujúca krv si “vydupe” plat iba o pár eur nižší, ako oni získali za roky vernej práce. Avšak nedokážu pýtať viac v obave, že by boli odmietnutí alebo nahradení. Najmä ženy a ľudia na nižších kvalifikovaných pozíciách zažívajú zaobchádzanie, o ktorom sa mlčí. Je smutné, že aj po dvadsiatich rokoch som pre zamestnávateľa iba číslo, položka vo výkazoch. Ak by sa so mnou čokoľvek stalo, do týždňa ma nahradia, priznáva Mária, ktorá pracuje ako predavačka a i napriek trvalému úväzku nepociťuje spokojnosť ani istotu.


Mohlo by vás zaujímať: Patríte v práci medzi najstarších? Nevadí, takto udržíte krok s každým!


Ste rovnako dôležití

Súčasná ekonomika je nastavená tak, že stavia iba na výkone a vysokých očakávaných číslach. Pohľad na skúsenosti uchádzačov je deformovaný. Podceňujú sa roky znalostí, riešenia problémov a pracovnej lojality a do popredia sa dostala iba schopnosť prispôsobovať sa dobe, ktorá rýchlo produkuje nové informácie a postupy. Lenže naša populácia starne, a preto ľudia vo veku 45 – 60 rokov začnú onedlho tvoriť väčšinu.

Ak sa má zamestnávateľ rozhodnúť medzi človekom, ktorý práve vyšiel zo školy a päťdesiatkom, dá prednosť mladšiemu. V spoločnosti rezonuje niekoľko mýtov, ktoré je dobré poznať, a pri pohovore a diskriminačných otázkach (alebo ich náznakoch) vedieť otočiť vo svoj prospech:

1. Starší človek nie je prispôsobivý – dlhé roky pracoval na jednej pracovnej pozícii a naučiť ho novým postupom vyžaduje omnoho dlhší čas.

  • Počas života ste pravdepodobne svoju odbornosť rozvíjali, museli ste sa neustále učiť novým poznatkom. Mladý človek pozná väčšinou iba aktuálny stav. Vy viete, čo k nemu viedlo, a to vnáša do vašich krokov pri práci veľký nadhľad.

2. Starší človek má horší zdravotný stav – prirodzené starnutie sa prejavuje na nižšej fyzickej výkonnosti a psychickej pohotovosti.

  • Najvyššiu mieru stresu prežívajú ľudia medzi 30. – 40. rokom života a premietne sa ich zdravotného stavu. Stres súvisí s narodením detí, splácaním hypotéky, budovaním pracovnej kariéry. Vy možno máte horší zrak a možno vám dlhšie trvá, kým pochopíte nový program v počítači, pravdepodobne si však budete nevyčerpané dni dovolenky prenášať do ďalšieho roka a nebudete mať viac dní PN-ky ako vás mladý kolega.

3. Starší človek stojí viac – z dôvodu odpracovaných rokov v istej pozícii nadobudol vedomosti, školenia a vzdelanie, a preto nechce začínať na plate nováčika.

  • V dnešnej dobe si aj mladí ľudia dokážu na pohovoroch zažiadať neprimerané ohodnotenie. Vy viete, čo vaša pozícia obnáša. Zamestnávateľovi už neodídete na materskú, ani nebudete mať potrebu každé 3 roky meniť zamestnanie, aby ste získavali ďalšie skúsenosti. Plat, ktorý žiadate, pokrýva váš aktuálny životný štandard.

4. Starší človek nepracuje efektívne – ide mu len o to, aby mal odpracované posledné roky do dôchodku.

  • Práve naopak, práca je pre vás nielen zdrojom príjmu, ale aj sociálnych kontaktov, statusu a v ideálnou prípade aj záľubou, ktorej sa nechcete vzdať.

Mohlo by vás zaujímať: 9 tipov na lepšie sústredenie aj efektivitu v práci: Začnite už dnes!


Rešpektovať skúsenosti

Aj takto negatívne môže vyzerať pohľad potenciálnych zamestnávateľov na generáciu ľudí, ktorá však ešte musí dlhé roky pracovať. Na to, aby došlo k zmenám v spoločnosti, musí prejsť ešte veľa rokov, aby sme opäť nadobudli rešpekt k životným skúsenostiam.

Je zrejme všetkým jasné, že tak ako sú “flákači a fluktuanti” v mladších ročníkoch, nájdu sa aj medzi ľuďmi po päťdesiatke. Väčšina si je však plne vedomá svojich povinností a záväzkov, pre ktoré si nemôže dovoliť prísť o stabilné miesto.

Pri pohovore je dôležité uvedomovať si svoje kvality a prínos pre zamestnávateľa, pôsobiť pozitívne, vyzreto a isto, prejaviť skutočný záujem a mať životný nadhľad. Iba tak dokážete prebiť mladého uchádzača, ktorý ponúka “iba” formovateľnosť a čerstvé vedomosti.


Stretli ste sa už v práci s diskrimináciou zapríčinenou vekom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame