Veľa kníh a málo miesta? Pomôže vám elektronická čítačka

Elektronická čítačka kníh

flickr.com/Marc van der Chij

Možno ste sa už aj vy stretli s problémom, kam dávať staré a neustále pribúdajúce nové knihy. Zaberajú miesto, treba z nich utierať prach a keď náhodou odchádzate na dlhšiu dobu, máte problém nájsť pre ne dostatok priestoru. Ponúkame vynikajúce riešenie, je ním elektronická čítačka kníh.

Ako skutočná kniha

Knihy v elektronickej podobe majú mnoho zástancov, no stále sa zdá, že odporcov je viac. Ak si myslíte, že vás čítačka neosloví kvôli tomu, že vás čítanie na počítači nebaví alebo vás z neho bolia oči, ste na omyle. Displeje elektronických čítačiek sú diametrálne odlišné od tých ostatných. Takýto displej je zväčša čiernobiely a hoci to znie neuveriteľne, nerozoznali by ste ho od klasického papiera. Ak má niekto vo vašom okolí elektronickú čítačku kníh, skúste si ju požičať. Vôbec sa vám nebude zdať, že hľadíte do elektronického zariadenia. Takýto displej je vyrobený z elektronického papiera, ktorý ani v najmenšom neunavuje oči a tak nemusíte mať obavy z niekoľkohodinového čítania.


Mohlo by vás zaujímať: Predstavujeme knihy plné tajomstiev: Na dlhé jesenné večery sú ako stvorené


Celá knižnica na jednom mieste

Kompaktné rozmery a obrovská kapacita, to sú hlavné výhody elektronických čítačiek. V zariadení o veľkosti jednej tenučkej knihy sa môžu skrývať celé regály klasických papierových kníh. Takéto zariadenia spotrebovávajú energiu len pri prekresľovaní obrazcov na displeji, teda len pri otáčaní strán. Takto budete musieť siahnuť po nabíjačke po niekoľkých týždňoch intenzívneho čítania.

Okrem toho majú čítačky vstavané wifi, prostredníctvom ktorého sa pripojíte k internetu. Z neho si už jednoducho stiahnete takú knihu, ktorú chcete. Štandardom sa stáva aj dotykový displej, internetový prehliadač, či prehrávač hudby. Výhodou pre vaše oči a nevýhodou nočného čítania je, že nemá podsvietenie. Ak ju budete chcieť používať aj večer, musíte si na ňu posvietiť ako na klasickú knihu. Alebo si môžete dokúpiť praktickú lampičku, ktorú si upevníte na samotnú čítačku.

Tisíce kníh ešte lacnejšie

Dnes je už ponuka elektronických kníh v porovnaní so situáciou spred pár rokov oveľa lepšia. Stiahnuť si môžete knihy z oficiálnych kníhkupectiev a niektoré knihy sú na internete prístupné aj zadarmo. Výhodou je aj nižšia cena za knihy. Ako príklad uvedieme aktuálny hit Snehuliak od autora Jo Nesba. Klasickú papierovú knihu budete mať za 11 eur, jej elektronická verzia stojí 8 eur. V prípade, že nakupujete knihy cez internet, pri papierovej knihe si ako ďalšie náklady započítajte aj poštovné.


Mohlo by vás zaujímať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Najpopulárnejšia čítačka na svete

Je ňou Kindle od azda najznámejšieho svetového predajcu kníh, Amazonu. Túto čítačku už bez problémov zoženiete aj u nás, podporuje všetky slovenské a české znaky takže s knihami problémy mať nebudete. Na jedno nabitie vám čítačka vydrží 3 až 4 týždne a plne nabitú ju budete mať len za 3 hodiny. Keď teda zabudnete nabíjačku doma počas dovolenky, nemusíte sa obávať, že svoju obľúbenú knihu nedočítate.

Kindle je na pultoch našich predajní v niekoľkých vyhotoveniach, je na vás, či preferujete klasickú s tlačidlami alebo dotykové displeje. Dostatočná je aj interná pamäť, ak by vám ale bola malá, za pár eur si dokúpite pamäťovú kartu a do vašej čítačky sa zmestia snáď všetky knihy, o ktorých ste doteraz počuli. Základný model Kindlu môžete mať už od 100 eur, čo je v porovnaní s cenami spred pár rokov viac než lákavá ponuka.

PocketBook, vhodná pre každého

Značka PocketBook je po Kindle druhou najpopulárnejšou. V jej ponuke nájdete čítačky skutočne pre každého. Tie vyššie modely sú vybavené aj wifi či internou 4 GB internou pamäťou. Najpopulárnejším je model PocketBook 622, ten môžete mať za cenu 140 eur. Najzákladnejší model PocketBook 613 vás bude stáť len 100 eur. V tomto prípade budete musieť oželieť prítomnosť wifi a knihy si tak budete nahrávať výhradne z počítača. Poteší ale veľká výdrž batérie, tá činí až pretočenie 8 000 strán textu.


Mohlo by vás zaujímať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Čierny kôň všetkých čítačiek

Možno vás prekvapí, že našim favoritom je čítačka, ktorá je prvou česko – slovenskou čítačkou na trhu. Jej meno je eWooky a rozhodne si ho pamätajte. Ponúka bohatú funkčnú výbavu a navyše lákavú cenu. Štandardne disponuje wifi, prehľadným dotykovým displejom, menu kompletne v českom aj slovenskom jazyku, prehrávaním hudby, internetovým prehliadačom, jednoduchým ovládaním. Na jedno nabitie vydrží až 10 000 otočení strán a interná pamäť sú 4 GB, ktoré postačia na približne 3 000 kníh. Podobný počet ponúka aj partnerské kníhkupectvo, kde nájdete najrôznejšie žánre presne podľa vašej chuti. Lákavá je aj cena. Za čítačku eWooky zaplatíte 119 eur. Existuje však možnosť mať ju aj s výraznou zľavou. Na internete ju môžete nájsť v špeciálnych akciách už za približne 60 eur, čo je naozaj veľmi lákavá cena.

Nie je kniha ako kniha

Ak ste tento článok dočítali až do konca, určite ste na vážkach, aká alternatíva je lepšia. Klasická papierová alebo elektronická kniha? Na to si musí každý odpovedať sám. Technológiám však patrí budúcnosť. Na jednom mieste môžete mať všetky obľúbené knihy, stále budú pri vás a navyše aj ušetríte. Na druhej strane, papierové kniha je čosi viac. Je to trofej, výstavný kus, súčasť zbierky. Žiadna elektronická kniha nebude zvodne šuchotať pri prevracaní strán, žiadna elektronická kniha nebude zvodne voňať novotou, v tomto jednoznačne vedie papier. Každopádne ide o zaujímavú alternatívu, ktorá vás možno osloví.


Používate elektronickú čítačku kníh? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com/Marc van der Chij, flickr.com/Marc van der Chij, David
Odporúčame