Veľká moc nápojov: Dokážu zlepšiť imunitu, zmierniť zápchu i znížiť krvný tlak

Šálka s čajom

pixabay.com

Voda je základom nášho tela a nevyhnutne ju potrebujeme pre bezproblémové fungovanie všetkých jej procesov. Nedostatočný denný príjem tekutín ľahko spozorujeme podľa klesajúcej výkonnosti, bolesti hlavy, suchej a napnutej pokožky, spomaleného trávenia a celkovo – väčšej náchylnosti na sezónne virózy.

Okrem 2 až 3 litrov čistej vody denne sú tu ešte tekutiny, ktoré pre vás môžu mať osoh ako prevencia alebo podporná domáca liečba pri ochoreniach, ktoré z času na čas dostihnú každého z nás. Voda obohatená o cenné vitamíny, minerály a antioxidanty z liečivých rastlín a rôznych druhov ovocia a zeleniny dokáže ukázať silu prírody – lepšiu ako všetky voľno-predajné lieky, ktoré iba “na oko” potláčajú bolesť.

Podpora imunity

Silný imunitný systém dokáže spoľahlivo reagovať nielen na sezónu chrípky a prechladnutia, vie eliminovať aj alergické prejavy, urýchliť hojenie rán a rekonvalescenciu, dostať vás naspäť do formy za omnoho kratší čas.

  • Číslom jedna je zázvorový čaj s citrónom a medom, ktorý vás zahreje a pre obrovské množstvo antioxidantov naštartuje boj proti voľným radikálom. Zázvor podporuje cirkuláciu krvi. Ak si do tohto čaju pridáte aj škoricu, zvýšite jeho protizápalový účinok.
  • Vitamín C je najväčším bojovníkom, ktorý drží stráž nad silnou imunitou. Domáce pomarančové alebo grapefruitové džúsy vás skvelo postavia na nohy. Vitamín C navyše zvyšuje vstrebateľnosť železa, ktoré je súčasťou hemoglobínu a vďaka nemu sa kyslík dostáva z pľúc do všetkých častí tela. Vy potom výborne odolávate únave. Ak nemáte radi citrusy, podobnú službu pre vás urobí aj paradajkový džús.
  • Netradičné zelené spojenie kelu, špenátu a brokolice do výdatného smoothie je zásobarňou vitamínov A, C, K, draslíka, horčíka a vápnika.
  • Overenou a prospešnou klasikou sú aj zelený čaj, čierny čaj, čaje s obsahom rakytníka, echinacey, šalvie, šípok.

Mohlo by vás zaujímať: Keď lekára netreba: Čo všetko vyriešia kvalitné bylinkové čaje?


Tráviace ťažkosti

Problémy s trávením dokážu veľmi strpčovať život. Môžu vás pravidelne trápiť ťažkosti s nadúvaním, plynatosťou, žalúdočnou kyselinou, bolesti brucha pri zápche alebo naopak – riedka a vodnatá stolica a opakujúce sa hnačky. Odsledujte pri akej strave a nápojoch sa symptómy zhoršujú.

Neškodí vám mlieko, sýtené sladené limonády, silná káva? Tráviacemu traktu najlepšie pomôže dostatok čistej vody, vláknina a baktérie prospešné pre trávenie – probiotiká.

  • Na problémy s nafukovaním a plynatosťou účinne pomáha pravidelné pitie mätového čaju.
  • Počas hnačky sa odporúča siahnuť po kamilkovom čaji, ktorému sa pripisujú antispazmatické vlastnosti – znižuje kŕče v črevách a spomaľuje zrýchlené posúvanie nedostatočne strávených zvyškov. Obľúbenou voľbou je aj silný čierny čaj.
  • So zápchou vám pomôže šťava z kyslej kapusty, čerstvá slivková šťava alebo sladký nálev zo slivkového kompótu.
  • Zvýšené množstvo kyseliny v žalúdku a tzv. pálenie záhy zmiernite popíjaním čajov z feniklu, anízu, mäty a zázvoru.

Krvný tlak

Ak vám lekár nameral vyšší tlak, ale zatiaľ nepredpísal liečbu, iba odporučil úpravu životosprávy a jedálničku, máte vo svojich rukách možnosť zvrátiť zhoršujúci sa stav. V prvom rade obmedzte solenie a vyhýbajte sa rôznym dochucovadlám s vysokým obsahom sodíka. Tie dokáže potlačiť aj prospešnosť silného hovädzieho vývaru. Zároveň sa vyhnite popíjaniu sýtených a minerálnych vôd.

Vaše cievy ocenia šťavy a smoothie obsahujúce mrkvu, cviklu, citrusy a bobuľové plody. Ak pre nedostatočnú činnosť obličiek dochádza k ukladaniu solí do tkanív, bunky reagujú zadržiavaním vody, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Budete potrebovať diuretické nápoje s obsahom žihľavy dvojdomej, brezy, petržlenu, jalovca obyčajného. V letnom období pomáhajú melónové a uhorkové šťavy.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Pre lepšiu pamäť

Ktoré bylinky a koreniny podporia činnosť vášho mozgu? Vyskúšajte do obľúbeného čaju pridať škoricu, klinčeky, šalviu alebo rozmarín. Gingko biloba, žen-šen a kurkuma, guarana a čaj Maté, nápoje obsahujúce kofeín a teín majú stimulačné účinky a pôsobia ako životabudiče. Ste viac bdelí, vitálnejší, koncentrovanejší, dokážete koordinovať a chrániť svoju mozgovú a pamäťovú funkciu.

Močové ústrojenstvo

Prechladnutia a zápaly močových ciest pravidelne útočia na ženy, najmä pre kratšiu močovú trubicu. Infekcie najčastejšie postihujú ženy v staršom veku, no nevyhýbajú sa ani mužom, ktorí trpia problémami s prostatou.

Neustále nutkanie na močenie, pálenie a pichanie pri močení, bolesti v podbrušku a krížoch dokážete zmierniť dostatočným pitným režimom a popíjaním čajov a nápojov s výbornými dezinfekčnými účinkami. Úľavu vám prinesú dobre dostupné sypané čaje obsahujúce žihľavu, vňať prasličky roľnej, listy brezy, vňať zlatobyle. Dlhodobo odporúčané brusnicové džúsy a šťavy nemali pri mnohých sledovaniach na veľkej skupine ľudí uspokojivý výsledok.


Aké zdraviu prospešné nápoje si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame