Veľké letné upratovanie: Na ktoré činnosti je august ako stvorený?

upratovanie

Thinkstock.com

Horúčkovité dôkladné upratovanie pred Vianocami a Veľkonočnými sviatkami je v našich končinách akýmsi zakoreneným zvykom už po generácie. V lete je vhodný čas na iné veľké upratovanie. Možnosť vetrať a tráviť dostatok času vonku dáva príležitosť na väčšie úpravy ako maľovanie stien či rôzne rekonštrukcie. Okrem týchto prác je leto ideálny čas na potrebnú údržbu okien, vyčistenie čalúneného nábytku a kobercov a inventúru v špajzi alebo komore.

Údržba okien a dverí

Výberu nových okien a dverí venujeme náležitú pozornosť, dosť času a pri realizácií aj peňazí. Aby bol tento výber aj korunovaný úspechom, dôležitá je pravidelná údržba. Správne udržiavanie a ošetrovanie okien a dverí má nielen praktický aj ekonomický efekt, dlhšie vám vydržia funkčné a pekné. Pri zanedbaní tejto činnosti dochádza k zvýšenému opotrebovaniu, čo si neskôr vyžaduje náročnejšie opravy alebo aj výmenu za nové. Platí to pre okná plastové, drevené i kombinované a tiež pre dvere. Čo je teda potrebné urobiť raz ročne:

  • všetky kovania premazať vhodným olejom bez abrazív
  • dôkladne vyčistiť tesnenia okenných a dverových rámov a ošetriť ich silikónovým olejom
  • vyčistiť drážky a otvory, ktoré slúžia na odtok dažďovej vody, pomocou kefky a vysávača
  • nastaviť doliehanie a prítlak pri manipulácii – ak sa okná a dvere zle zatvárajú, nedoliehajú alebo drhnú
  • vyčistiť a a ošetriť rámy okien – u plastových konzervačným prostriedkom, u drevených sa robí ochrana živicovou politúrou

Ak si na toto všetko netrúfate sami, môžete dať urobiť údržbu špecializovanej firme, ktorá v prípade potreby urobí aj malé opravy. Kompletná údržba okien a dverí v trojizbovom byte vyjde zhruba na 30 €, v rodinnom dome od 50 €.


Mohlo by vás zaujať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


Čalúnený nábytok a koberce

Bežné čistenie a vysávanie sedacích súprav, kresiel, matracov a kobercov zabezpečuje prevádzkovú čistotu. Podľa intenzity používania je však vhodné čalúnený nábytok a koberce vyčistiť hĺbkovo 1-2x ročne. Okrem odstránenia mastnoty a škvŕn z povrchu sa najmä v domácnosti s alergikom  treba zbaviť dôkladne roztočov, prachu a iných alergénov usadených v hlbšej časti vláken. Hĺbkovým čistením a tepovaním získa čalúnenie aj krajšiu farbu a zbaví sa pachov. Na tieto práce sa dajú požičať profesionálne prístroje alebo si môžete objednať špecializovanú firmu. Čistenie zariadenia bežnej domácnosti vrátane čistiacich prostriedkov vyjde na pár desiatok eur. Rovnakú údržbu potrebuje z času na čas aj interiér auta, preto môžete čistenie nábytku a čalúnenia v aute spojiť do jednej akcie.


Zverte upratovanie do rúk profesionálom. Firma Zavas.sk vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. S kódom „elan10″ dokonca ponúkajú 10 % zľavu


Inventúra v špajzi

V lete a na jeseň sa zavára, nakladá, suší. Či už máte vlastnú úrodu, ste vášniví hubári alebo bylinkári, prípadne nejaké produkty dostanete darom, domáce zásoby na zimné obdobie sa hromadia a pribúdajú. Preto je čas prevetrať špajzu. Usporiadať zaváraniny podľa druhu a roku prípravy. Tie staršie uložte dopredu, aby boli poruke a minuli sa skôr ako tie čerstvé. Presne to isté robia v regáloch hypermarketov dokladači tovaru, pre tento prípad to nie je zlá stratégia. Zistite, čo išlo najviac na odbyt a podľa toho dopĺňajte zásoby. Prípadne po pretriedení máte ušetrenú prácu, ak ešte zvýšil dostatok produktov z minuloročnej sezóny. Aj filozofia feng-šuej doporučuje špajzu aspoň raz ročne preorganizovať, zbaviť sa nepotrebného a vyhodiť poškodené veci a zásoby.

Rady a tipy:

  • zaváraniny označujte rokom zberu, budete sa v nich ľahšie orientovať
  • byliny vo zväzkoch nechajte voľne zavesené, ak ich skladujete v označených papierových alebo plátených vreckách, môžu byť zavesené alebo uložené na suchom mieste – poslúži krabica od topánok, do ktorej ich môžete voľne zoradiť, aby prúdil vzduch
  • dobre vysušené huby skladujte v zatvorených sklenených fľašiach – ochránite ich pred vlhkosťou a hmyzom
  • sušené ovocie chráňte pre vlhkosťou, trvanlivosť je 1-2 roky

Máte nejaké upratovacie zlepšováky, ktoré by mohli pomôcť aj ostatným čitateľom? Napíšte ich do diskusie pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, MM
Odporúčame