Veľké POROVNANIE cien: Zdražovanie pokračuje, kde na Slovensku nakúpite najlacnejšie?

Porovnanie cien

Ceny potravín sa líšia v závislosti od regiónov (Zdroj: GettyImages)

Inflácia spojená s dopadmi koronakrízy a vojnou na Ukrajine vyhnala ceny tovarov nahor. Nielen na Slovensku, ale aj v  Európe a vlastne na celom svety niektoré komodity prepisujú cenové rekordy a mnohé potraviny nakupujeme drahšie ako kedykoľvek predtým.

Rozhodli sa sme porovnať, koľko stoja základné potraviny a ceny za bývanie v rôznych častiach Slovenska. Nevynecháme ani priemernú čistú mzdu, ktorá sa v daných regiónoch bežne zarába. Naše hlavné mesto nakoniec porovnáme s Prahou. Údaje zbiera pravidelne portál Numbeo.

 

Ceny v Bratislave  /  Ceny v Banskej Bystrici  /  Ceny v Košiciach  /  Bratislava vs. Praha

 

Porovnanie cien na Slovensku

Slovensko sme si rozdelili na Západné, Východné a Stredné, pričom porovnávať budeme ceny v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Na webe Numbeo nájdete každé okresné mesto, no my sme sa rozhodli generalizovať a porovnávať ceny zozbierané z krajských miest. Takéto sú výsledky nášho prieskumu.

Bratislava

Samozrejme, hlavné mesto je najdrahším miesto na život na Slovensku. Na začiatok však treba podotknúť, že bývanie je tu napríklad oproti New Yorku lacnejšie o 83 % (NewYorčania priemerne zarábajú 5-krát viac). Údaje, ktoré porovnávame, boli naposledy aktualizované v auguste 2022.

Bývanie a nájom: Jeden meter štvorcový v centre Bratislavy stojí v priemere 4673 eur, pričom mimo centra je to 3402 eur. Ak to jednoducho skalkulujeme, vyrátame, že priemerný 85 m2 byt v centre mesta stojí takmer 400-tisíc eur.

Čo nájom? Za jednoizbák v centre zaplatíte 633 eur, mimo centra 483 eur. Za rodinný 3-izbový byt v centre 1102 eur a mimo centra 823 eur. Žiť v Bratislave je náročné, aj keď sú tu v priemere oveľa vyššie platy ako v ktoromkoľvek inom meste na Slovensku.

Ceny v obchodoch: Raketovo rastú aj ceny v obchodoch. Zatiaľ čo pred 5 rokmi sme liter mlieka kupovali za niečo vyše 50 centov, dnes je jedno priemerná cena 89 centov. Nad hranicu 10 eur za kilo za dostali napríklad krájaný syr či kilogram hovädzieho mäsa. Kuracie je stále za 6 eur.

Stúpali aj ceny ovocia a zeleniny, napríklad za kilo jabĺk zaplatíte 1,57 eur, za banány o dva centy menej a za pomaranče takmer 2 eurá. Zemiaky voľné atakujú hranicu 1 euro za kilogram, podobne ako cibuľa. Rajčiny tu priemerne stoja 3,24 eur za kilogram.

Ceny v reštauráciách: Za menu v bratislavskej reštaurácii necháte 8 eur, cena priemerného obeda štvorčlennej rodiny stojí v priemere 42 eur. Cena jedla sa zvyčajne odvíja od podniku aj jeho polohy. Za kávu v kaviarni zaplatíte 2,42 eur, za colu 1,94 eur a za 3 deci piva zhruba 2,50 eur.

Ošatenie: Nakoľko na Slovensku máme niekoľko reťazcov s predajom oblečenia, ceny sú v regiónoch veľmi podobné. Za značkový top platia Bratislavčania 32 eur a napríklad za bežecké tenisky 65 eur.

Úroky a mzda: Hypotekárne úroky sa menia zo dňa na deň. Priemerne však v Bratislave zaznamenali sadzbu 1,54 % ročne s pomerne dlhou fixáciou. Tieto dáta však môžu byť staršie. Priemerná mzda Bratislavčana je 1274 eur. Nevyhnutné náklady na život sa odhadujú vo výške 663 eur, čo je asi polovica príjmu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Unikátny operný festival po prvý krát na Bratislavskom hrade! Daniel Hůlka hviezdi ako vodník v opere Rusalka

Banská Bystrica

V Banskej Bystrici je takmer všetko lacnejšie ako v hlavnom meste. Vo všeobecnosti sú tu ceny nižšie o 12,5 %, no najviac to cítiť na nájomnom, ktoré je lacnejšie o viac ako 25 %. Vyžiť z priemernej mzdy je tu však podstatne ťažšie ako v Bratislave.

Bývanie a nájom: Ak si plánujete kúpiť bývanie v Banskej Bystrici, vyjde vás niekoľkonásobne lacnejšie ako v hlavnom meste. Meter štvorcový stojí v centre 2325 eur, mimo centra 1725 eur. V prepočte to znamená, že rovnaký rodinný byt s rozlohou 85 m2 viete kúpiť v Banskej Bystrici za polovičnú cenu ako ten v Bratislave.

Takéto výrazné rozdiely však nečakajte pri nájomnom. Jednoizbový byt v centre si prenajmete za 495 eur mesačne, mimo centra 356 eur. Trojizbák v centre zasa za 800 eur a mimo centra za 620 eur. Čím väčší je byt, tým viac ušetríte, no znova záleží od presnej lokality, v ktorej sa nachádza.

Ceny v obchodoch: Aj keď na Slovensku v predaji potravín dominujú veľké svetové značky, lokálni predajcovia, ktorých je na Strednom Slovensku dosť, vedia zraziť priemerné ceny. Napríklad liter mlieka kúpite za 71 centov a kilo syra priemerne za 7,25 eur. Hovädzie má rovnakú cenu ako ide na Slovensku.

Jablká, banány a pomaranče, teda najpredávanejšie ovocie, kúpite v Banskej Bystrici lacnejšie oproti Bratislave len o pár centov za kilo, no napríklad ceny zeleniny sú vyrovnané, ba dokonca niektoré (napríklad rajčiny) o pár centov drahšie.

Ceny v reštauráciách: Podniky sú podstatne lacnejšie. Za menu pre jedného zaplatíte v priemere 5,25 eur, obed pre 4-člennú rodinu vás vyjde na 32,50 eur. Káva je lacnejšia o 20 centov, no 3-decové čapované pivo či colu tu zoženiete už od 1,30 eur.

Ošatenie: Spomínali sme dominanciu módnych domov, takže výrazné rozdiely v cenách ošatenia nie sú. Niekde kúpite tričko či topánky o euro drahšie, inde lacnejšie. Ceny sú zvyčajne jednotné.

Úroky a mzda: Zaujímavé však je, že hypotekárne úroky sú na Strednom Slovensku vyššie, konkrétne so sadzbou 1,93 % ročne. Smutný je však najmä pohľad na priemernú mzdu, ktorá je v čistom len 819 eur. Náklady na život sú pritom vyčíslené na 576 eur je jednotlivca, čo tvorí až 70 % z príjmu.

Košice

Aj Košice sú výrazne lacnejšie ako Bratislava, no nie tak lacné ako Banská Bystrica. V porovnaní s hlavným mestom sú tu o 8,2 % lacnejšie ceny a nájom je lacnejší o pätinu. Napriek tomu vedia ceny v porovnaní s priemernou mzdou na Východnom Slovensku zaraziť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Vyberáme záhradný slnečník: Tieto vám vietor neprekotí!

Bývanie a nájom: Za štvorcový meter v centre Košíc zaplatíte 3096 eur, mimo centra 2485. To je niekde na polceste medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Za veľký 85 m2 byt zaplatíte v centre mesta pri kúpe viac ako 260-tisíc eur.

Nájom sa už skôr podobá na stred Slovenska. Jednoizbák v centre stojí v priemere 520 eur, mimo centra 438 eur. Ak si chcete prenajať 3-izbový byt v centre, pripravte si 804 eur, mimo centra 668 eur.

Ceny v obchodoch: Aj ceny potravín sú niekde na polceste. Liter mlieka stojí v priemere 75 centov, syr 9,10 eur za kilo, hovädzie taktiež 11 eur a kuracie mäso 5,50 eur. Nakoľko je na východe menej lokálnych potravinových reťazcov ako na Strednom Slovensku, priemerne ceny mierne narastajú.

Zelenina a ovocie sú veľmi na tom cenovo podobne ako inde na Slovensku. Kilo jabĺk kúpite v Košiciach za 1,39 eur, banány za 1,55 eur, no pomaranče výrazne lacnejšie – priemerne len za 1,68 eur. Zo zeleniny stoja zemiaky aj cibuľa niečo pod euro za kilogram, rajčiny zasa 3,23 eur.

Ceny v reštauráciách: Na pomedzí sú aj reštauračné ceny. Za menu zaplatíte v priemere 6 eur, obed pre 4-člennú rodinu vás vyjde na 30 eur. Káva je síce o pár centov lacnejšia (2,12 eur), no za to si oproti Banskej Bystrici priplatíte ako za colu (1,70 eur), tak aj za čarované pivo (tiež 1,70 eur).

Ošatenie: V tomto bode stačí pripomenúť, že ceny ošatenia sú rovnaké vo všetkých regiónoch na Slovensku a zdražovanie/zlacňovanie textilných tovarov býva plošné.

Úroky a mzda: Aj tu sme zaznamenali o niečo vyšší hypotekárny úrok, konkrétne s priemernou sadzbou 1,86 %. Priemerná mzda Východoslováka je 878 eur v čistom. Pri odhadovaných nákladoch na život, čo je 631 eur pre jednotlivca, to predstavuje takmer 72 % jeho výplaty.

Ako je na tom zvyšok Európy?

Západ Európy má podstatne vyššie ceny bývania, energií, potravín aj ošatenia, no s nimi stúpajú aj platy. Európa skončila vo svetovom rebríčku drahoty niekde za polovicou. Za najdrahšie Európske krajiny môžeme označiť Švajčiarsko, Nórsko a Island. Ale to nie je žiadna novinka. Hneď za nimi sa umiestnili Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Dánsko a krajiny Beneluxu.

Ak by sme si porovnali ceny v Európe pred 10 rokmi, zistíme, že napríklad Viedeň bola oproti Bratislave podstatne drahšia, dnes ju pomaly dobiehame. Jedinou krajinou, kde ceny za posledné obdobie výrazne nevzrástli, bolo Fínsko. Vždy bolo drahšie ako Slovensko, no v porovnaní s Nórskom pre Slovákov o niečo zlacnelo.

Je lacnejšia Bratislava alebo Praha?

Aj vás zaujíma, ako sme na tom v porovnaní s našimi susedmi? Postavili sme proti sebe aktuálne ceny v Bratislave a v Prahe a konfrontovali sme ich aj s našou tohtoročnou osobnou skúsenosťou. Naozaj je Praha drahšia ako naše hlavné mesto?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hľadáte tip, kam na konci prázdnin vyraziť s deťmi? Pozrite si veľký prehľad slovenských mini fariem a mini zoo!

Bývanie a nájom

Ak si chcete kúpiť alebo prenajať byt v Prahe, zaplatíte v priemere o 28 % viac ako v Bratislave. Napríklad za jednoizbák v centre Prahy si pýtajú 885 eur, za trojizbák už 1546 eur.

Horšie sú na tom aj ceny za m2, ktoré sú v prepočte až o 36 % vyššie ako v našom hlavnom meste. Bývanie je v Prahe podstatne drahšie, no odmenou za investíciu je bohatšia infraštruktúra, nočný život a väčšie zhodnotenie nehnuteľnosti v priebehu rokov.

Ceny v obchodoch

Tu už nebudeme takí jednoznační. Zatiaľ čo za mlieko, pečivo, ryžu či víno platíme v Bratislave menej, aj to len o 10 %, ovocie a zelenina je u našich susedov jednoducho lacnejšia. Nie však o pár centov, ale v priemere až o 12 %. Napríklad pomaranče stoja v Prahe v prepočte 1,60 eur, zemiaky 85 centov a banány 1,43 eur.

Na Slovensku nakupujeme lacnejšie len jablká, aj to len v priemere o 4 centy za kilogram. Ak porovnáme kompletný sortiment, zistíme, že Praha má o 7,49 % lacnejšie ceny v potravinách ako Bratislava. A z vlastnej skúsenosti môžeme len prikývnuť.

Ceny v reštauráciách

Možno budete sami prekvapení, že aj reštaurácie sú v priemere lacnejšie. Za tento fenomén však môže najmä cena čapovaného piva a coly, ktoré sú lacnejšie o 25 %. Znova potvrdzujeme, že pivo v centre Prahy viete kúpiť aj pod dve eurá – pollitrový Plzeň, mimochodom.

V reštauráciách je drahšia jedine káva (o pár desiatok centov) a menu (o pár centov). V kompletnom porovnaní reštaurácií však vyšlo, že Praha je lacnejšia o 5,1 %. Presvedčili sme sa, že ušetriť môžete vďaka svojim preferenciám. Ak si dáte k obednému menu kávu, zaplatíte viac ako Bratislave, ak pivo, tak zasa menej.

Ošatenie

České hlavné mesto sa drahšie oblieka. V Prahe zaplatíte v priemere za spodný diel oblečenia o 21,3 % viac, za top o 9,4 % viac a za topánky o 18,8 % viac. V praxi hovoríme o 15 eurách viac za nohavice, 3 eurá viac za tričko a 13 eur viac za nové topánky. Ak však tieto čísla premietneme do priemernej mzdy, nejde o žiadnu tragédiu.

Úroky a mzda

Vybaviť si hypotéku je v Česku podstatne ťažšie ako na Slovensku. V Prahe bola nameraná priemerná ročná sadzba 5,07 %, pričom na Slovensku nepresiahla 2 %. Znova ale opakujeme, že môže ísť o staršie údaje, nakoľko sa menia každým dňom.

Priemerná mzda obyvateľa Prahy je 1540 eur v čistom, čo je o 17,2 % viac ako v prípade Bratislavčana. Odhadované náklady na život v českej metropole sú 680 eur, čo predstavuje 43 % z čistej mzdy. V praxi to znamená, že Čechom zostane na užívanie asi o 250 eur mesačne viac ako Bratislavčanovi.

Sú ceny potravín a bývania vo vašom okolí drahšie alebo lacnejšie ako po minulé roky?

Zdroj: plnielanu.sk, numbeo.sk
Odporúčame