Veríte poverám? Odkiaľ sa vzala čierna mačka, rozbité zrkadlo či štvorlístok

Čierna mačka

unsplash.com

Aj tí ľudia, ktorí poverám neveria o nich minimálne už počuli. A aj tí najväčší skeptici z času na čas napríklad poklepú na drevo, aby niečo nezariekli. Povery sú samozrejmou súčasťou nášho života, mnohé sú však už stáročia staré a siahajú napríklad do antiky, prípadne do čias ranného kresťanstva. Ich pôvod je tak často mimoriadne zaujímavý. Neobjavili sa tu totiž len tak, z ničoho nič.

Rozbité zrkadlo znamená sedem rokov nešťastia

V dávnych dobách sa verilo, že zrkadlá obsahujú časti našej duše. Našťastie sa tiež verilo, že sa duša každých sedem rokov obnoví, a preto po siedmich rokoch končí obdobie smoly, ktoré na seba rozbíjač zrkadiel privolal.

Čierna mačka nosí smolu

V 14. storočí bola asociácia medzi čiernymi mačkami a diablom tak rozšírená, že ľudia verili, že čierne mačky spôsobujú pandémiu čiernej smrti, teda moru, a čierne mačky preto hromadne vybíjali. O dve storočia neskôr vrcholila hystéria kvôli čarodejníctvu, kedy poverčiví Európania spájali čierne mačky s čarodejnicami a táto predstava sa rozšírila aj do Ameriky, kde hrala svoju rolu počas čarodejníckych procesov v Saleme.


Mohlo by vás zaujímať: Veríte poverám? Zistite, prečo sa bojíme čiernych mačiek aj rozbitého zrkadla


Prejsť pod rebríkom nosí smolu

Táto povera pravdepodobne vznikla na základe významu čísla tri v niektorých náboženstvách. V kresťanstve ho zastupuje Najsvätejšia trojica Otec, Syn a Duch Svätý. A pretože trojica je svätá, je následne sväté aj číslo tri. Keď je rebrík opretý o stenu, potom spoločne so stenou a zemou tvoria trojuholník. Prejsť pod rebríkom tak môže byť vnímané ako porušenie trojice rúhanie.

Nešťastná trinástka

Za trinástku, ktorá podľa povery nosí smolu, môže jednak Judáš Iškariotský, ktorý zradil Ježiša Krista a bol 13. hosťom počas novozákonnej Poslednej večere. A druhým páchateľom je ľstivý boh zo severskej mytológie Loki. Ten uvrhol svet do chaosu, keď čoby 13. hosť prišiel na božskú večernú oslavu a trikom prinútil iného z hostí, aby boha dobra a mieru zastrelil šípom.

Vysypaná soľ nosí smolu

Judáša je však možné viniť aj z povery, že vysypať soľ znamená smolu. Pozrite sa na slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera. Judáš Iškariotský, zradný 13. hosť pri Ježišovej večeri, je zobrazený, ako lakťom prevrátil soľničku na stôl. Pretože Judáš zradil Ježiša, soľ, ktorú prevrátil, začala byť spájaná s jeho neblahými činmi.

Našťastie existuje protiliek: Keď hodíte štipku onej rozsypanej soli cez ľavé rameno, údajne tým oslepíte diabla a zažehnáte smolu, ktorú ste na seba rozsypaním soli privolali.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ Čierna mačka alebo črepy na zemi: Poznáte najznámejšie povery sveta?


Zaklopať na drevo

Podľa nemeckého folklóru v stromoch prebývajú dobrotiví duchovia. Keď na kmeň stromu poklepeme, tým duchov prebudíme a zavoláme na svoju ochranu a pre šťastie.

Štvorlístok nosí šťastie

Šanca nájsť štvorlístok je údajne jedna k 10tisíc, takže sú veľmi vzácne. Keď sa podľa legendy Eva dozvedela, že bude vyhnaná z raja, údajne si so sebou vzala štvorlístok, aby nikdy nezabudla na Rajskú záhradu. Teraz preto štvorlístok symbolizuje šťastie a prosperitu.

Keď padá hviezda, niečo si želaj

Podľa Ptolemaia museli bohovia otvoriť priestor deliaci pozemské nebo od božskej sféry, ak chceli sledovať ľudstvo. V takej chvíli mohli padajúce hviezdy preniknúť cez túto deliacu bariéru. A preto keď vidíte na nočnom nebi padať hviezdu viete, že sa bohovia pozerajú nadol a počúvajú. Teda aspoň podľa Ptolemaia.


Aké ďalšie zaujímavé povery poznáte ešte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, ČTK, Business Insider
Odporúčame