Veríte poverám? Zistite, prečo sa bojíme čiernych mačiek aj rozbitého zrkadla

Čierna mačka

pixabay.com

Takmer všetkým je jasné, že povery sa poverami nazývajú z nejakého dôvodu. Napriek tomu im veríme, vyhýbame sa čiernym mačkám alebo piatku trinásteho. Hovorí sa však, že v každom klamstve je aspoň zrnko pravdy. Pri poverách to platí rovnako. Odkiaľ teda pochádzajú a ako vznikli?

V rozpore s vedou

Ľudové povery, hoci sú úplne iracionálne, majú odjakživa na ľudí značný vplyv. Podľa psychológa Stuarta Vyseho je povera akciou v rozpore s vedou. Milióny ľudí na celom svete ale stále veria, že piatok trinásteho prináša nešťastie, že čierna mačka cez cestu je zlou zvesťou a že rozbité zrkadlo znamená smolu. „Je to tak preto, že povery počúvame od detstva, vysvetľuje psychológ Vyse. Sú súčasťou ľudových tradícií a hrajú významnú úlohu v procese socializácie. V dnešnom svete nie je možné uspieť vo všetkom a všetko mať pod kontrolou, povery sa teda stávajú akýmsi ujisťujúcim mechanizmom, ktorý znižuje úzkosť a dáva nádej, že všetko pôjde dobre,dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Piatok trinásteho: Ako to s ním vlastne je?


Neprovokovať osud

Ďalším zaujímavým aspektom ľudových povier je ich zjavne náhodný charakter. Nie sú žiadne dôvody na to, aby sme sa báli piatku trinásteho, čiernych mačiek, alebo aby sme nechodili pod rebríkom, hovorí profesor psychológie z Cornellovej univerzity v Spojených štátoch Tom Gilvich. Napriek tomu nás to nabáda k tomu, aby sme im aj tak verili zo strachu, že by sme inak provokovali osud a že by sa nám potom mohlo stať niečo ešte horšie, podotýka.

Fungujú na psychiku

Povery však môžu byť aj užitočné, predovšetkým ak majú čo robiť so šťastím. Potvrdzuje to štúdia zverejnená v časopise Psychological Science zameraná na dôsledky a potenciálny prínos povier. Autori štúdie rozdali všetkým osobám podieľajúcim sa na výskume golfové palice a polovici z nich povedali, že ich palice sú šťastné. Tieto osoby potom boli v hraní golfu úspešnejší o 35 percent ako ostatné. Aktivácia povery zvýšila sebadôveru hráčov, a to viedlo k zlepšeniu ich výkonu, konštatovali vedci.


Mohlo by vás zaujímať: Strach zo zubára, čiernych mačiek či trinástky: Toto o vás prezrádza!


Čierne mačky zabíjali

Na čierne mačky, ktoré uctievali starí Egypťania a oslavovala severská tradícia, sa začalo nepekne pozerať od 13. storočia, kedy ich pápež Gregor IX. vo svojom kultúrnom boji proti pohanským symbolom označil za Satanových sluhov. Od tej chvíle začali byť v celej Európe ničené mačky, najmä tie čierne. To podľa niektorých historikov viedlo k tomu, že sa na starom kontinente rozšírili choroby prenášané krysami, a to viedlo k moru z roku 1348. Ešte v 17. storočí mnohí puritáni verili, že čierne mačky sú démoni v službách čarodejníc, a nabádali k ich hubeniu.

Pozor na rebríky

Povera, že sa nesmie prejsť pod rebríkom, sa traduje od prvých kresťanov. pre ktorých každý trojuholník, teda aj rebrík opretý o stenu, predstavoval Svätú Trojicu. Narušiť ho znamenalo privolať na seba nešťastie a uviesť dušu v zatratenie. Dnes je strach z prechádzania pod rebríkom motivovaný skôr praktickými dôvodmi: aby nám niečo nespadlo na hlavu.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ Čierna mačka alebo črepy na zemi: Poznáte najznámejšie povery sveta?


Sedem rokov nešťastia

A ako je to s poverou, že rozbiť zrkadlo znamená na seba privolať sedem rokov nešťastia? Početné antické kultúry sa zhodujú, že v odraze v zrkadle je aj kúsok duše, a teda keď sa rozbije na kúsky zrkadlo, stane sa dotknutá osoba zraniteľnou voči katastrofám. Skutočnosť, že na seba privoláva nešťastie po dobu siedmich rokov, zrejme pochádza od starých Rimanov, ktorí boli presvedčení, že sa duša a telo úplne obnovujú vždy po siedmich rokoch, a že teda človek musí žiť s negatívnou karmou do novej obrody.

Na zdravie!

Ak niekto kýchne, hovoríme mu na zdravie. Prianie dobrého zdravia pri kýchnutí súvisí s pápežom Gregorom I. Pri prvej pandémii moru v 6. storočí sa často stávalo, že tí, ktorí opakovane kýchali, následne nečakane zomreli. Pápež vraj vtedy vyzval svoje ovečky, aby pri kýchnutí opakovali vetu Boh ti požehnaj. Z toho vzniklo neskoršie pozdrav Pánboh, zdravíčko, na zdravie, ktoré vyjadruje želanie, aby sa dotknutej osobe vyhli choroby. Dnes je také pozdravenie len známkou dobrého vychovania.


Veríte poverám? Napíšte ostatným čitateľom svoj názor do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame