Vešanie obrazu do detailov: Nezabudnite na ten správny rám, miesto a svetlo!

obraz

sxc.hu

Učarovala vám v galérii maľba od známeho umelca, prípadne ste nejaký obraz dostali do daru? Takýto typ doplnku dokáže v interiéri navodiť neopakovateľnú atmosféru, pričom našu peňaženku nemusí automaticky odľahčiť o stovky eur. Častokrát totiž pôsobivo vyznejú aj repliky, karikatúry, kresby, prípadne fotografie zarámované alebo vytlačené na plátne. Avšak prv než sa pustíte do pribíjania klinca na stenu, mali by ste o vešaní obrazov niečo vedieť. Len s kladivom si určite nevystačíte.

Rám je polovicou úspechu

Aby umelecké dielo na vašej stene dokonale vyznelo, nemalú dôležitosť treba pripísať práve rámu. Ten je totiž súčasťou obrazu, preto nevyhnutne dotvára celkový umelecký dojem. Neviete sa rozhodnúť? Zvážte niektorú z nasledovných rád:

  • žiaden rám – ide o trend, ktorý kráča ruka v ruke so súčasnými olejomaľbami. Ak vás v takejto podobe dielo osloví už v galérii, je veľmi pravdepodobné, že sa bez rámu zaobíde aj vo vašej obývačke
  • jednoduchý rám – hladký rám bez zbytočných ornamentov sa najviac používa pri moderných obrazoch
  • ozdobný rám – je typický pre staré olejomaľby
  • výrazný rám – široký paspart alebo rám extravagantnejšieho charakteru pristane grafikám a akvarelovým dielam

Pri výbere vhodného rámu nezabudnite, že by mal byť v súlade s nábytkom, ktorý sa v miestnosti nachádza – nielen, čo sa týka farebnosti, ale aj jednotlivých prvkov štýlu.


Mohlo by vás zaujímať: Obrazy aj fotografie okolo vás: Takto ovplyvňujú váš život!


Kam obraz umiestniť?

Je vhodné, ak z obrazu urobíte dominantu steny a nezastrčíte ho niekam, kde vám jednoducho „zvýšilo miesto“. S opatrnosťou pristupujte k samotným farbám. Bežné obrazy plné sýtych odtieňov vyniknú na bielej stene, prípadne svetlo tónovanej. Vyhýbať sa však nemusíte ani výrazným a tmavým farbám, v tom prípade však uprednostnite kontrast medzi stenou a obrazom alebo aspoň použite široký pasport na ich odlíšenie. Aj na sýtofialovej stene totiž môžu svetlé ľalie vyčarovať výnimočný dojem.

Ako obraz nainštalovať?

Vo všeobecnosti sa obrazy vešajú tak, aby sa ich stred nachádzal na úrovni očí. V obývačke môžu visieť dokonca ešte nižšie, aby ste na ne mali dobrý výhľad aj posediačky. Ak maľbu plánujete umiestniť nad komodu, dbajte na to, aby šírka obrazu nepresahovala šírku nábytku. V záujme toho, aby sa diela a fotografie ľahšie udržiavali pred usádzaním prachu, zvykneme ich chrániť sklom. Takéto obrazy by sa ale nemali inštalovať oproti oknu – priamy dopad svetla hádže na sklo odlesky a dielo poriadne nevidieť. Chcete umeleckému predmetu dopriať punc výnimočnosti? Môžete tak urobiť pomocou jedného z nasledovných krokov:

  • bodové svetlo – dokonalú atmosféru vyčaruje vo večerných hodinách. Ak je zamierené práve na obraz, ten sa stane v miestnosti neprehliadnuteľným.
  • soklík – na stene nezaberie príliš veľa miesta a vaša návšteva bude okamžite vedieť, že je určený práve pre váš obľúbený obraz
  • šnúrky – prípadne iný netradičný závesný systém pridá obrazu len ďalší umelecký efekt

Mohlo by vás zaujímať: Svetlá v interiéri: Pre dobrý zrak aj skvelú atmosféru!


Vyzbrojte sa vodováhou

Obraz nikdy nevešajte len tak od oka, ale snažte sa o maximálnu presnosť v rovine. Z tohto dôvodu je vhodné pri stredne veľkých a rozmernejších obrazoch použiť aspoň dva záchytné body. Bez vodováhy sa nezaobídete najmä v prípade, ak sa dielo skladá z dvoch a viac častí. Čím viac dielov máte, tým presnejšiu ruku potrebujete – v rámci výšky, v akej je umelecký skvost umiestnený a tiež v rámci medzery medzi jednotlivými časťami. So vzormi sa však môžete pohrať tak, že ich na stene rozložíte asymetricky. V každom prípade, aj pri vešaní platí staré zlaté pravidlo „Dvakrát meraj a raz vŕtaj“.


Podľa čoho si obrazy a ich umiestnenie vyberáte vy? Podľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame